Νεος στο φορουμ και υποψηφιος νεος ιδιοκτητης!!!

Συστηθείτε μας...Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!
Απάντηση
nik74teri
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 28, 2018 4:07 pm

Νεος στο φορουμ και υποψηφιος νεος ιδιοκτητης!!!

Δημοσίευση από nik74teri »

Καλησπερα στην παρεα από το βορα, Κομοτηνη…….
Νεος στο φορουμ και υποψηφιος νεος ιδιοκτητης τεριος, ψαχνoμαι βεβαια ακομη αλλα εχω και αρκετες αμφιβολιες …..

Μεχρι προτεινος ειχα στην κατοχη μου ένα BMW X3, οκ το αυτοκινητο φυσουσε αλλα επειδη βαρεθηκα να τα χωνω στο κρατος (840 τελη κυκλ.) ψαχνομαι γενικα. Το θεμα είναι ότι πολλες εκτος διαδρομες δεν κανω, αλλωστε το αυτοκινητο κατα την αποψη μου ειναι και λιγο θεμα τρελας, όμως κρινοντας από την κατασταση των δρομων στην επαρχια εδω , το 4κινητο και ψηλο αυτοκ/το βοηθαει πολυ.

Το άλλο θεμα είναι οι εσωτερικοι χωροι, μεχρι στιγμης ειδα ένα τεριος Ι 1.3 είναι αρκετα στενο, δεν περιμενα βεβαια να εχει χωρους ΒΜW aλλα λογω υψους 185 και ογκου-κιλων μου, δεν ξερω αν θα ειμαι οκ στο τεριος με τον συνοδηγο και το πολύ αλλα 2 ατομα πισω. Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις σε εξτρα πραγματα στο εσωτερικο, ξερω πως μιλαμε για ενα λιτο αυτοκ/το απο πλευρας ανεσης. Θα δω συντομα και ενα τεριος ΙΙ 1.5 με 188.000 χιλ. και θα δουμε...

Το 3ο θεμα οι επιδοσεις-συμπεριφορα στην ασφαλτο. Ουτε ιδιαιτερα μακρινα ταξιδια κανω, αντε ως Θεσ.νικη, 500 πανε-ελα και λιγο παραπερα αντε και εδώ γυρω στην περιοχη, κυριως εντιος πολης και περιφερειακα, αλλα τα διαφορα που ακουω πχ ότι πανω από 120-130 πονανε τα αυτια σου από το θορυβο μηχανης ή ότι εχει θεμα στους πλευρικους ανεμους ....? Τεσσερα ατομα ταξιδευουν σχετικα ανετα σε μεσαιας και μικρης αποστασης ταξιδια?

Το άλλο το ζητημα αυτο της μαμας εταιρειας στην ευρωπαικη αγορα και ακριβων ανταλλακτικων? Τι παιζει? Εχω διαβασει-ακουσει ότι δεν χαλαει ευκολα …. και επισης ότι ανταλλακτικα, εστω και με καθυστερησεις βρισκεις ….. Βρισκεις επισης μεταχειρισμενα? Στο μελλον θα υπαρχουν? Στην επαρχια τι παιζει?

Απο καταναλωση πως παει? βλεπω οτι το μεικτο κατω απο 10-11 λιτρα δεν πεφτει ειναι αληθεια?

Τελικα επειδη θα παω σε μεταχειρισμενο με αρκετα μαλλον χλμ, σιγουρα απο 70-80k και ανω, μηπως αρχισουν διαφορα προβληματα και τελικα δεν αξιζει το εγχειρημα?

Αυτά ελπιζω να μη κουρασα και ευχαριστω για την φιλοξενια….
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Νεος στο φορουμ και υποψηφιος νεος ιδιοκτητης!!!

Δημοσίευση από kostas »

Καλησπέρα διάβασα προσεκτικά τα γραφόμενα σου και νομίζω πως για καλύτερη μετάβαση από το Χ3 δεν σου κάνουν τα terios θα απογοητευτεις.
Θα σου λείψει το φυσάει που λες καθώς το terios και το 2 ακόμα λόγω των κοντών σχέσεων χρειάζεται μια 6η ταχυτητα. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για landrover freelader 1600 1800 κυβικά nissan Qashqai ας είναι 4χ2 η το dacia duster.
Πάνω από 180 000 χιλ.σε terios είναι πολλά και πρέπει να το περάσεις κόσκινο γιατί οι ζημίες κοστίζουν δεν είναι σαν την bmw που έχει πληθώρα ανταλλακτικών.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas την Τετ Μάιος 30, 2018 9:04 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
nik74teri
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 28, 2018 4:07 pm

Re: Νεος στο φορουμ και υποψηφιος νεος ιδιοκτητης!!!

Δημοσίευση από nik74teri »

Ευχαριστω για την απαντηση κωστα
Εχεις δικιο σαν συνεχεια του χ3 οκ αλλα καποια στιγμη λογω και των οικονομικων πρεπει κανεις να προσαρμοζεται στις νεες συνθηκες
πλεον δεν ψαχνω για ταχυτητες και προσπερασεις ουτε κανω πολλα χλμ
μεγαλα κυβικα , ακομη και 1600 θα τα ψαξω τελευταια μιας και ζηταω οικονομικη και καλη λυση
απο αποψη παγιων (τελη κυκλ. καυσιμα,σερβις)....
συμφωνω και για τα χλμ του τεριος απλα ειναι το πιο κοντινο στην περιοχη μου
εχω βρει και αλλα πιο ακριβα με αρκετα λιγοτερα χλμ και αλλα απο αντιπροσωπειες κυριως απο θεσ/νικη

απλα πιστευω οτι θα βοηθουσαν και οι αποψεις των παιδιων στο φορουμ
απο πρωτο χερι σαν ιδιοκτητες του τεριος
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Νεος στο φορουμ και υποψηφιος νεος ιδιοκτητης!!!

Δημοσίευση από manos man. »

Καλημέρα, καλωσήρθες!
4 άτομα θα χωρέσουν άνετα σε Terios II και μάλιστα οι πίσω θα έχουν και επαρκή χώρο για τα γόνατα. Στο Terios I τα πράγματα είναι αρκετά πιο στριμωγμένα.
Δεν έχω εμπειρία από πιο ακριβά αυτοκίνητα, αλλά μέχρι τα 120 ταξιδεύεις άνετα, με νορμάλ κατανάλωση για την μόνιμη τετρακίνηση. Αν βρεις και Terios facelift του 2009 ή του 2010 (μετά τα τέλη πάνε με τους ρύπους) θα είσαι και λίγο πιο οικονομικός σε θέμα κατανάλωσης. Σε πλευρικούς ανέμους έχεις θεματάκι αν ο προηγούμενος κάτοχος έχει μαμά αμορτισερ. Αν αλλάξεις αμορτισέρ και βάλεις κατι λίίγο πιο σκληρό, το αμάξι θα δέσει αισθητά.

Αυτά από εμένα, ότι άλλο θες εδώ είμαστε ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
nik74teri
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 28, 2018 4:07 pm

Re: Νεος στο φορουμ και υποψηφιος νεος ιδιοκτητης!!!

Δημοσίευση από nik74teri »

ευχαριστω μανος
για το ΙΙ ψαχνω , απο αποψη σερβις και ανταλλακτικων τι γινετε?
βρισκεις και σε τι τιμες?
ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
GIOTIS_JDM
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 22, 2016 9:06 pm
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Νεος στο φορουμ και υποψηφιος νεος ιδιοκτητης!!!

Δημοσίευση από GIOTIS_JDM »

Kαλησπέρα φίλε nik74teri!

Είμαι σχετικά νέος κάτοχος terios II 2006 special έκδοση.

Λοιπόν θα σου και την δική μου άποψη.

Κατ ' αρχήν από άποψη ανταλλακτικών σίγουρα δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα διότι οι αντιπρόσωποι της daihatsu έχουν συμφωνήσει από την στιγμή που έφυγε η επίσημη αντιπροσωπεία από την Ευρώπη (2013)και για τα επόμενα τουλάχιστον 15 χρόνια να εισάγουν κανονικά όλα τα ανταλλακτικά.Επίσης υπάρχει και η Toyota (το terios κυκλοφορεί και ως toyota rush στο εξωτερικό)
Τώρα μέχρι 120-130km ταξιδεύεις άνετα χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο κτλ.Βέβαια σίγουρα από το αυτοκίνητο λείπει η 6η ταχύτητα καθώς έχει κοντό σασμαν (120km με 4000rpm περίπου) αλλά αν δεν θες να πηγαίνεις πάνω από 130-140 είσαι μια χαρά.
Η κατανάλωση είναι 8-9lt/100km τουλάχιστον με την οδήγηση που το κάνω εγώ.
Από χώρους είναι σε πολύ καλό επίπεδο σχετικά με τις εξωτερικές του διαστάσεις (Δοκιμασμένο βάζω μέσα 1 εβδομάδα/μήνα άλλους 3 από 110-120 κιλά ο καθένας και 90 εγώ για να πάμε στην δουλεία, 30km απόσταση)
Τώρα το οτι έρχεσε από Χ3 σίγουρα είναι θεματάκι διότι το BMW είναι άλλο στιλ,κατηγορία όπως θες πες το.
Και κάτι τελευταίο εγώ ήρθα από Toyota starlet glanza με 200 περίπου άλογα αλλά νιώθω δικαιωμένος από το terios καθώς είναι τίμιο σε αυτά που προσφέρει.
nik74teri
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 28, 2018 4:07 pm

Re: Νεος στο φορουμ και υποψηφιος νεος ιδιοκτητης!!!

Δημοσίευση από nik74teri »

Ευχαριστω για την απαντηση Γιωτη

Πραγματικα πολυ βοηθαν αυτα που γραφεις και εσυ και ολα τα παιδια στο φορουμ.
Δλδ πηγες απο 200 στα 105 αλογα? Μπραβο...
Δλδ εγω που ειμαι 185-120 κιλα λες δεν εχω θεμα απο χωρους..?
Και η καταναλωση που γραφεις ειναι μια χαρα....
Δεν με απασχολει να πηγαινω πανω απο 120-130....
Η μεγαλυταρη ανυσυχια μου ειναι με το μετα...
δλδ οσο αφορα την καλυψη ανταλλακτικων...στην πραγματοτητα
χρειαστηκε καποιος κατι ? η θεωρητικα υπαρχει καλυψη?
ακουσα για μεγαλη αναμονη....
Το δικο σου το πηρες καινουριο ή μεταχ/νο?
ποσα χλμ και ποτε ?
Άβαταρ μέλους
GIOTIS_JDM
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 22, 2016 9:06 pm
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Νεος στο φορουμ και υποψηφιος νεος ιδιοκτητης!!!

Δημοσίευση από GIOTIS_JDM »

Το δικό μου το αγόρασα τον Οκτώβριο με 138.000km. Από ιδιώτη.
Για το αν θα έχεις θέμα με τον χώρο απλά πρέπει να μπεις σε καποιο μέσα και να το διαπιστώσεις μόνος σου φίλε.
Εγώ σε ότι ανταλλακτικό χρειάστηκα μέχρι τώρα δεν είχα κανένα θέμα..
Τέλος καλά τα πολλά άλογα αλλά μεγαλώνοντας θες κάτι πιο χαλαρό ήρεμο και ασφαλές.. Αλλά μυαλά και ανάγκες στα 20-25 άλλα στα 30-35 και πάει λέγοντας..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία-παρουσίαση νέων μελών”