Γεια χαρά

Συστηθείτε μας...Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!
Απάντηση
Μπάμπης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 11, 2015 2:42 am

Γεια χαρά

Δημοσίευση από Μπάμπης »

Χαίρομαι που βρίσκομαι στην παρέα σας και μετά από 15 χρόνια (!) και πολλά κολλήματα σε λάσπη και χιόνια με ένα ηρωικό Honda civic ’82, είμαι πλεον ένα βήμα να αποκτήσω επιτέλους ένα Terios I του 2000. Αύριο προγραμματίσαμε να πάμε για την μεταβίβαση και δεν κρατιέμαι να κινήσω για το βουνό.

Ωστόσο, το πήγαμε σήμερα σε έναν (μη εξειδικευμένο) μηχανικό ο οποίος είπε ότι είναι ΟΚ αλλά και κάτι που με ανησύχησε. Υπάρχει μια μικρή διαρροή λαδιού από την κεφαλή εξωτερικά, ρωτάω δλδ φλάντζα; και μου λέει δεν έχει φλάντζα αλλά κάποια τσιμούχα ή κόλλα, και θα του βάλουμε λίγη κόλλα και δεν θα έχει πρόβλημα. Απ τη στιγμή που η διαρροή είναι μικρή μπορεί να αφεθεί (ενδεχομένως με λίγη κόλλα εξωτερικά) χωρίς να ανοιχτεί και να έχω επιπλέον έξοδα με το καλημέρα? Έχει κάνει 150.000χλμ

Θα χρειαστώ επίσης, αν έχει κανείς για δόσιμο, κοτσαδόρο, βάσεις για 2-3 ποδήλατα, σχάρα και ίσως και καμιά μεταχειρισμένη σκηνή οροφής τύπου maggiolina (γιατί είναι πανάκριβες!)

Και με το καλό να τα πούμε στα βουνά..
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Γεια χαρά

Δημοσίευση από kostas »

Γεια σου δεν θελω να σου κοψω την χαρα αλλα να το πας σε εξουσιοδοτημενο για πληρη ελεγχο καθως ο κινητηρας αυτος μπορει να κρυβει πολλα....
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Μπάμπης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 11, 2015 2:42 am

Re: Γεια χαρά

Δημοσίευση από Μπάμπης »

Σόρυ λάθος μου, δεν το μετεφερα σωστα, πήρα τηλ τον μηχανικό σήμερα και μου το διευκρίνησε, δεν είναι η φλάντζα της κεφαλής αλλά το κάπακι των βαλβίδων, δλδ κάτι που μπορεί να θέλει απλά λίγη κόλλα. Ο ιδιοκτήτης μού είπε ότι η μηχανή δεν είχε ποτέ πρόβλημα και δεν έχει ανοιχτεί, οπότε τους πίστεψα και είμαι πλέον ένας ευτυχισμένος ιδιοκτήτης που απλά κάνει τον σταυρό του και ετοιμάζεται να πάρει τα βουνά! (και τώρα θα δείξει το service που θα γίνει σε εξουσιοδοτημένο)
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Γεια χαρά

Δημοσίευση από kostas »

Μπαμπη αμα δείξει μετα εχει πετάξει το πουλι :? ....καλορίζικο παντος!να το χαιρεσαι!
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Μπάμπης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 11, 2015 2:42 am

Re: Γεια χαρά

Δημοσίευση από Μπάμπης »

Σ' ευχαριστώ Κώστα, ελπίζω να πάνε όλα καλά, είμαι στην Μυτιλήνη κι εδώ ευτυχώς έχουμε ακόμα εμπιστοσύνη γιατί το πουλάκι κι αν πετάξει δεν θα πάει μακριά, θα βρεθούμε και αύριο στο δρόμο. Βέβαια έχεις δίκιο ότι έπρεπε να το ψάξω περισσότερο γιατί ούτε βιβλίο σέρβις δεν είδα, μόνο εμπιστεύτηκα τον άνθρωπο που μεσολάβησε και φαίνεται ότι τουλάχιστον δεν έχει πάει σε χώμα. Και ήθελα και να τον εμπιστευτώ, δεν κρατιέμαι λέμε!! :D Χαχα (πάντως το πήρα σε καλή τιμή, 2600 και γι αυτό βιάστηκα). Θενκς για το ενδιαφέρον, θα σας ενημερώσω και θα ανεβάσω και φωτο ;)
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Γεια χαρά

Δημοσίευση από kostas »

Μπαμπη καλορίζικο και πάλι έχεις και το ίδιο όνομα με τον Πατέρα μου και την καταγωγή (Αρίσβη Καλλονής).
Καλο διαβασμα υπαρχει και service manual στην αναλογη ενοτητα ;)
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Μπάμπης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 11, 2015 2:42 am

Re: Γεια χαρά

Δημοσίευση από Μπάμπης »

Θενκς, αν και καταγωγή έχω από ήπειρο, είμαι κατ' επιλογή γκασμάς τα τελευταία 13 χρόνια, ωραίο νησί και ωραίοι άνθρωποι... Όταν έρθεις πάρε με τηλ, να σου δείξω τα μέρη τα ωραία και να μου δείξεις μέχρι που πάει το αμάξι! 8-)
Άβαταρ μέλους
goranterios
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Γεια χαρά

Δημοσίευση από goranterios »

Μπάμπη καλώς ήρθες στην παρέα μας :!: :!: :!: :!: :!:
Τι έγινε το πήρες τελικά το τέριος λέμε τά καλορίζικα όλα ενταξει :?: :?: ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία-παρουσίαση νέων μελών”