Παραξενος θορυβος!

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
TELIOS
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2012 9:33 pm
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Παραξενος θορυβος!

Δημοσίευση από TELIOS »

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:ακουω ενα ενοχλητικο τριξιμο στην μερια του συνοδηγου και στην περιοχη πορτας/κολώνας.Το περιεργο ειναι οτι ο θορυβος εμφανιζεται καθε φορα που παταω φρενο.Δλδ σε σταση οταν παταω φρενο και αφηνω και επαναλαμβανω!Εχω ξηλωσει πορτα/αεραγωγους/ντουλαπακι κι εχω αδειασει ενα ολοκληρο σπρευ σιλικονης για τριξιματα..αλλα τιποτα. :?
Καμια ιδεα απο την παρεα!!..; :?:
TERIOS A/T 07
yrig
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 11:07 am

Re: Παραξενος θορυβος!

Δημοσίευση από yrig »

Λοιπόν....Είχα πριν από 1-2 χρόνια το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα. Τα είχα κάνει όλα.... όπως ακριβώς κι εσύ.
Τελικά έλυσα το πρόβλημα χαλαρώνοντας και μετακινόντας ελάχιστα το Π που βρίσκεται στο αμάξωμα και "κουμπώνει" το κοκοράκι της πόρτας. Το ξαναέσφιξα σε νέα θέση και.....that's all!
Ελπίζω το tip να διορθώσει και τη δική σου περίπτωση...
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Παραξενος θορυβος!

Δημοσίευση από Pesketzis »

Τι ακριβώς εννοείς Γιώργο;
Το τρίξιμο το ακούς όταν είναι σταματημένο το αυτοκίνητο και πρεσάρεις το φρένο;
Αν ναι, όταν ανεβοκατεβάζεις το χειρόφρενο χωρίς να πατάς το φρένο σου κάνει τον ίδιο θόρυβο;
TELIOS
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2012 9:33 pm
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Παραξενος θορυβος!

Δημοσίευση από TELIOS »

Εχω αυτοματο..οποτε σε θεση D αφηνοντας το φρενο το αμαξι ψιλοτσουλαει..ξαναπαταω φρενο-ξαναφηνω-ξαναπαταω..κοκ..σε καθε φρεναρισμα λοιπον ακουγεται ενα τριξιμο..
Αφου λοιπον οπως προανεφερα,ξηλωσα πορτα/αεραγωγους κι αδειασα ενα σπρευ σιλικονης στο μηχανησμο του παραθυρου και μπροστα στο καπο στο μηχανισμο και στην κολονα εσωτερικα και οχι μονο(το αυτοκινητο εσταζε) ..δεν ειδα καμια διαφορα.
Προς εκπληξη μου ομως την παραεπόμενη μερα ειχε σταματησει το τριξιμο.. ειχε εξαφανιστει!!! :shock: :)
Προφανως εμεινε..ποτισε..κι εκανε τη δουλεια του..απλως δεν ανακαλυψα που ακριβως ηταν το προβλημα.
Τελος καλα ολα καλα!!
Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας.
TERIOS A/T 07
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 10:12 am

Re: Παραξενος θορυβος!

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ »

Έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και δύο Χρόνια περίπου, στην αρχή ήταν ενοχλητικο, σε ένα συνεργείο είχαμε ξυλωσει όλη την δεξιά πλευρά (συνοδιγου) αλλά μάταια δεν βρέθηκε τίποτα, αργότερα σταμάτησε και δεν έδωσα άλλο σημασία, τώρα ο θόρυβος πάει και έρχεται κατά καιρόυς ,να σημειωσω ότι έχω και εγώ το αυτόματο με τον παραπάνω φίλο μοντ.2008. Το αναφέρω μήπως είναι καμία παρτίδα και βγαλουμε άκρη!
TELIOS
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2012 9:33 pm
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Παραξενος θορυβος!

Δημοσίευση από TELIOS »

..well I m back!!
τα ξυλωσα ολα..ταπετσαρια-κολονα-εσωτερικη επενδυση..αδειασα σχεδον μισο σπρει σιλικονης..κι ο θορυβος εφυγε την επομενη μερα..
το αυτοκινητο μυριζε σιλικονη για 2 βδομαδες αλλα το προβλημα εξαφανιστηκε!!!
TERIOS A/T 07
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”