Γνώμες για τοποθέτηση συστήματος Υδρογόνου

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Άβαταρ μέλους
naias
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 8:36 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες για τοποθέτηση συστήματος Υδρογόνου

Δημοσίευση από naias »

Τι μάρκα είναι;
Γιατί χρειάζεται συμπλήρωμα με απεσταγμένο δεν το κατάλαβα....
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει!!!
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Γνώμες για τοποθέτηση συστήματος Υδρογόνου

Δημοσίευση από g.koytrias »

Για να γίνει η ηλεκτρόλυση.
Φίλε KOSOL χρειάζεται σκέτο απεσταγμένο νερό χωρίς την προσθήκη ηλεκτρολύτη έτσι δεν είναι?
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Άβαταρ μέλους
KOSOL
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 8:26 am

Re: Γνώμες για τοποθέτηση συστήματος Υδρογόνου

Δημοσίευση από KOSOL »

Το έβαλα στα Ιωάννινα όμως το ίδιο μηχάνημα υπάρχει και στην Αττική στο Κερατσίνι.Η τιμή του είναι 1100 χωρίς Φ.Π.Α. και μου το άφησε σε 3 άτοκες δόσεις με δικαίωμα επιστροφής σε 3 μήνες αν δεν μείνω ευχαριστημένος.Εμείς συμπληρώνουμε μόνο απεσταγμένο νερό και τίποτα άλλο το οποίο βοηθάει στην ηλεκτρόλυση δηλ. στη διάσπαση του υδρογόνου με το οξυγόνο. Το υδρογόνο οδηγείται στην εισαγωγή του αέρα και το οξυγόνο απελευθερώνεται στον αέρα.Τα καυσαέρια που βγαίνουν από την εξάτμιση είναι πλέον πολύ πιο καθαρά και στα 3000 χλμ. περίπου θέλουν άλλαγμα τα λάδια και το φίλτρο λαδιού γιατί ο κινητήρας αποβάλλει όλες τις μαυρίλες που υπάρχουν εντός του και μετά πλέον τα λάδια καθε φορά που θα αλλάζονται θα βγαίνουν καθαρά όπως μπαίνουν.Μην βιαστεί κανείς ακόμη γιατί δεν ξέρουμε ακόμα τη συμπεριφορά του στο δικό μας αυτοκίνητο.Επίσης όσο πιο καινούργιο είναι το αυτοκίνητο και με λιγότερα χλμ. τόσο πιο γρήγορα είναι τα αποτελέσματα λόγω καθαρότητας του αισθητήρα λ.Ο συγκεκριμένος μάστορας βάζει και ένα ηλεκτρονικό εγκέφαλο ο οποίος είναι συδεδεμένος με την μπαταρία και το μηχάνημα και ρυθμίζει μόνος του παραμέτρους όπως το πόσο ρεύμα να διοχετεύεται κατά την ηλεκτρόλυση αναλόγως τις στροφές του κινητήρα ή να κλείνει και να ανοίγει το μηχάνημα ανάλογα τη θέση του διακόπτη.Βάζοντας τη λέξη υδρογονοκίνηση στα ψαχτήρια θα διαβάσετε πολλά πράματα και θα βρείτε κι άλλες συσκευές.Σύντομα θα βάλω και φωτό.
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Γνώμες για τοποθέτηση συστήματος Υδρογόνου

Δημοσίευση από g.koytrias »

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το έχω ψάξει αρκετά για υδρογόνο το τελευταίο διάστημα απλά ήθελα να δω σε τι τιμή παίζει το τελευταίας γενιάς σύστημα.Πάντως μου φαίνονται πάρα πολλά λεφτά για μια τέτοια τοποθέτηση και μάλιστα τη στιγμή που δε νομίζω η κατανάλωση να πέσει πάνω από 25%.Μακάρι να είμαι λάθος και να μη χρειαστεί να πάρεις τα χρήματά σου πίσω.
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Άβαταρ μέλους
KOSOL
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 8:26 am

Re: Γνώμες για τοποθέτηση συστήματος Υδρογόνου

Δημοσίευση από KOSOL »

Θα το δούμε φίλε. Άλλωστε πρέπει κάποιος να κάνει πολλά χιλιόμετρα για να προχωρήσει σε τέτοιου είδους μετατροπή.
Άβαταρ μέλους
KOSOL
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 8:26 am

Re: Γνώμες για τοποθέτηση συστήματος Υδρογόνου

Δημοσίευση από KOSOL »

DSC00069.JPG
DSC00068.JPG
DSC00067.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 12:20 pm
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Γνώμες για τοποθέτηση συστήματος Υδρογόνου

Δημοσίευση από Δημητρης »

καλησπερα θα ηθελα "εαν ειναι δυνατον" να μας ενημερωσεις για αποτελεσματα καταναλωσης που εχεις μετα απο την τοποθετηση του συστηματος και μετα απο μερικους μηνες χρησης
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...
Άβαταρ μέλους
KOSOL
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 8:26 am

Re: Γνώμες για τοποθέτηση συστήματος Υδρογόνου

Δημοσίευση από KOSOL »

Νομίζω πως μπορώ πλέον να σας πω τ' αποτελέσματα αν και ο μηχανικός μου είπε ότι θα δω ακόμα καλύτερες καταναλώσεις. Κατ'αρχήν είναι πολύ σημαντικό ότι το αυτοκίνητο ανταποκρίνεται πολύ καλύτερα από πολύ χαμηλές στροφές (αύξηση ροπής). Όσο αφορά την κατανάλωση ,από τα 400 χλμ. μες στην πόλη έχω πάει πάνω από 500χλμ. και ταξιδιού στα 580 περίπου (45 λίτρα περίπου). Για κάποιους μπορεί να μην είναι σημαντικό αν δεν κάνει και πολλά χλμ. Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος γιατί με τα χλμ. που κάνω θα κάνω πιο γρήγορα απόσβεση απ'ότι υπολόγιζα, γιατί το αυτοκίνητο πλέον έχει καλύτερο τράβηγμα (αισθητό στις ανηφόρες) και γιατί έχουν αρχίσει και σκάνε πολλά προβλήματα τελευταία στα αυτοκίνητα με μετατροπή σε υγραέριο μερικά από αυτά αρκετά σοβαρά. Άσε που έχουν αρχίσει και καλοβλέπουν από το κράτος το ενδεχόμενο να βγάλουν κι άλλα λεφτά από τους κατόχους αυτοκινήτων τροποποιημένα σε υγραέριο.
nikos3535
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 21, 2013 3:51 pm

Re: Γνώμες για τοποθέτηση συστήματος Υδρογόνου

Δημοσίευση από nikos3535 »

KOSOL έγραψε:Νομίζω πως μπορώ πλέον να σας πω τ' αποτελέσματα αν και ο μηχανικός μου είπε ότι θα δω ακόμα καλύτερες καταναλώσεις. Κατ'αρχήν είναι πολύ σημαντικό ότι το αυτοκίνητο ανταποκρίνεται πολύ καλύτερα από πολύ χαμηλές στροφές (αύξηση ροπής). Όσο αφορά την κατανάλωση ,από τα 400 χλμ. μες στην πόλη έχω πάει πάνω από 500χλμ. και ταξιδιού στα 580 περίπου (45 λίτρα περίπου). Για κάποιους μπορεί να μην είναι σημαντικό αν δεν κάνει και πολλά χλμ. Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος γιατί με τα χλμ. που κάνω θα κάνω πιο γρήγορα απόσβεση απ'ότι υπολόγιζα, γιατί το αυτοκίνητο πλέον έχει καλύτερο τράβηγμα (αισθητό στις ανηφόρες) και γιατί έχουν αρχίσει και σκάνε πολλά προβλήματα τελευταία στα αυτοκίνητα με μετατροπή σε υγραέριο μερικά από αυτά αρκετά σοβαρά. Άσε που έχουν αρχίσει και καλοβλέπουν από το κράτος το ενδεχόμενο να βγάλουν κι άλλα λεφτά από τους κατόχους αυτοκινήτων τροποποιημένα σε υγραέριο.
nikos3535
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 21, 2013 3:51 pm

Re: Γνώμες για τοποθέτηση συστήματος Υδρογόνου

Δημοσίευση από nikos3535 »

nikos3535 έγραψε:
KOSOL έγραψε:Νομίζω πως μπορώ πλέον να σας πω τ' αποτελέσματα αν και ο μηχανικός μου είπε ότι θα δω ακόμα καλύτερες καταναλώσεις. Κατ'αρχήν είναι πολύ σημαντικό ότι το αυτοκίνητο ανταποκρίνεται πολύ καλύτερα από πολύ χαμηλές στροφές (αύξηση ροπής). Όσο αφορά την κατανάλωση ,από τα 400 χλμ. μες στην πόλη έχω πάει πάνω από 500χλμ. και ταξιδιού στα 580 περίπου (45 λίτρα περίπου). Για κάποιους μπορεί να μην είναι σημαντικό αν δεν κάνει και πολλά χλμ. Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος γιατί με τα χλμ. που κάνω θα κάνω πιο γρήγορα απόσβεση απ'ότι υπολόγιζα, γιατί το αυτοκίνητο πλέον έχει καλύτερο τράβηγμα (αισθητό στις ανηφόρες) και γιατί έχουν αρχίσει και σκάνε πολλά προβλήματα τελευταία στα αυτοκίνητα με μετατροπή σε υγραέριο μερικά από αυτά αρκετά σοβαρά. Άσε που έχουν αρχίσει και καλοβλέπουν από το κράτος το ενδεχόμενο να βγάλουν κι άλλα λεφτά από τους κατόχους αυτοκινήτων τροποποιημένα σε υγραέριο.
Φιλε μου διαβαζα τωρα οτι με 45 λιτρα κανεις 400 χλμ μεσα στην πολη και 580 χλμ σε ταξιδη με το συστιμα υδρογονου . Επειδη κανω συγκεκριμενη διαδρομη παντα μηδενιζω απο συνηθεια το κοντερ εξω απο το βενζιναδικο και παντα το γεμιζω οταν πιασω ρεζερβα, μετα απο 20 εως 50 χλμ οταν αναψει λαμπακι δηλαδη. Το εχω μετριση πανω απο 50 φορες και παντα με συγκεκριμενη οδηγηση και ταχυτητα .Με ταχυτητα 70 εως 90 χλμ με 5 η 4 ταχυτητα κανω 620 εως 650 χλμ στην εθνικη επαρχιακο δρομο και παντα με 42 το πολυ 44 λιτρα 6,7 λιτρα εως 6,9 το πολυ . Μετριμενο πανω απο 50 φορες με αυτη την ταχυτητα .Εσυ πως κανεις μονο 500 με 580 σε ταξιδι με υδρογονοκινιση ? Συγκρινης στις ιδιες συνθηκες οδηγησης πχ οπως εγω ?
Ισως και μενα με 120 χλμ να μου καει 10 λιτρα ανα 100 χλμ .Απλος παρολο που το κοντερ μου εχει 38.000 χλμ ποτε δεν το εχω παει πανω απο 100 χλμ στους δρομους εδω να δω την διαφορα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”