Τρίξιμο κοντά στον μπροστινό δεξιό τροχό!

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Τρίξιμο κοντά στον μπροστινό δεξιό τροχό!

Δημοσίευση από manos man. »

Mετα την τελευταια μας βραδυνη βολτα αντιμετωπιζω ενα θεματακι. Ακούω απο μπροστα δεξια ενα ηχο '' τακ τακ τακ '' που ομως ακουγεται σαν τριξιμο. Αυτο σημβαινει στις εξης περιπτωσεις:
1. Οταν το αμαξι κινειται με πολυ μικρη ταχυτητα και στριβω σχεδον τερμα το τιμονι ειτε δεξια ειτε αριστερα, π.χ σε παρκαρισμα.
2. Οταν επιβραδυνω, λιγο πριν ακινητοποιηθει το αμαξι.
3. Οταν παω να ανεβω πεζοδρομιο, στην ουσια μολις το ακουμπησω. Ο θορυβος ακουγεται ακομα και οταν παει να ανεβαινει μονο ο αριστερος τροχος!

Σε ολες τις περιπτωσεις ο ηχος προερχεται απο την δεξια μερια. Πηγα στον μηχανικο ο οποιος αρχικα φοβηθηκε μηπως ειναι κρεμαγιερα και στη συνεχεια με εστειλε στο ΚΤΕΟ για ελεγχο. Εκει δεν παρατηρησαν κατι περιεργο παρολο που ακουσαν τον θορυβο. Δεν βρηκαν πουθενα καποιο τζογο και μου ειπαν πως ο ηχος προερχεται απο τη βαση της κρεμαγιερας εξαιτιας της σκονης. Περασα και απο τη BiMors μηπως ειναι απο το αμορτισερ αλλα δεν μου ελεγξαν τιποτα γιατι πρεπει να κατεβασουν ολο το γονατο για να του κανουν ελεγχο. Στην συνεχεια γυρισα στο μηχανικο και σηκωσαμε το αμαξι για ελεγχο και δεν βρηκαμε τιποτα. Με παρεπεμψε σε πλυντηριο ετσι ωστε να καθαρισει καλα απο κατω μαζι και η βαση της κρεμαγιερας και να περαστει με καποιο σπρεϊ απο κατω κυριως σε αρθρωσεις. Πηγα λοιπον κι εγω σημερα το πρωι για πλυσιμο και ολα τα σχετικα και τα αποτελεσματα ειναι χειροτερα. Τωρα ακουγεται περισσοτερο! :evil: Βασικα και πριν απο το πλυσιμο παρατηρησα αυξηση του θορυβου... Σαν μερα με την ημερα να χειροτερευει. Και αγχονομαι καπως γιατι κανω καθημερινα αρκετα χιλιομετρα.
Εχετε καποια αλλη ιδεα για το τι μπορει να ειναι; Γιατρε εσυ που ξερεις κατι παραπανω τι με συμβουλευεις;
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Τρίξιμο κοντά στον μπροστινό δεξιό τροχό!

Δημοσίευση από kostas »

Αν το βουτηξες σε ποταμι μπορει να εχει κατσει κανενα πετραδακι αναμεσα στο τακακι και τον δισκο!
η να χρειαζεται να ριξεις λιγο σπρει σιλικονης στο αμορτισερ σου!
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Τρίξιμο κοντά στον μπροστινό δεξιό τροχό!

Δημοσίευση από manos man. »

Kωστα σ' ευχαριστω! Θα κοιταξω τις περιπτωσεις που μου ειπες :) Οταν εχω νεοτερα θα ενημερωσω ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Re: Τρίξιμο κοντά στον μπροστινό δεξιό τροχό!

Δημοσίευση από geovil »

Μανο.......ριξε και μια ματια στο ελατηριο του μπροστινου δεξιου αμορτισερ......πιαστο με το χερι σου και προσπαθησε να το στριψεις δεξια-αριστερα μηπως και καταλαβεις καποιο τζογο.......και κοιτα και εκει που ακουμπαει στο πιατελο μηπως εχει εγκλωβιστει κατι και κατα την συμπιεση του ελατηριου προκαλει τον βορυβο........
Για να ακουγεται πιο πολυ μετα το πλυσιμο,νομιζω οτι καποιος συνδεσμος ή καποια συναρμογη καθαρισε και δινει περισσοτερο θορυβο τωρα.........
Να δουμε και ποτε "εφημερευει" ο Doctor για να δωσει λυση βεβαιως-βεβαιως!!!!!!!
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τρίξιμο κοντά στον μπροστινό δεξιό τροχό!

Δημοσίευση από Pesketzis »

Γιώργο, με έστειλες με το "εφημερεύει" :lol: :lol: :lol:

Μανωλιό, πρώτα απ΄όλα δες τα διακοσμητικά των φτερών μήπως ζορίστικαν πουθενά και ακουμπούν πάνω στον τροχό κατά το στρίψιμο.

Αν δεν είναι από εκεί τότε θα κάνεις το εξής:
Θα βρεις ένα πεζοδρόμιο για να ανεβάσεις τον έναν τροχό που όπως λες τότε σου κάνει τον θόρυβο και θα βάλεις κάποιον (Σπύρο τον λένε) από έξω από το αυτοκίνητο να ακούσει τον θόρυβο και να προσδιορίσει από που είναι.
Αν και έτσι δεν βγάλεις άκρη τότε το ξανασυζητάμε ;)
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Τρίξιμο κοντά στον μπροστινό δεξιό τροχό!

Δημοσίευση από manos man. »

Καλημερα σας!!! :) Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας :) :) Το προβλημα ευτυχως βρεθηκε και τελικα δεν ηταν τιποτα το σημαντικο!!! ;) Απλα στην νυχτερινη μας για εναν ανεξηγητο λογο βρηκε η ποδια :lol: Μα ειναι δυνατον; Eμεις ειμαστε ηρεμα παιδια :lol: :lol: :lol: Ας σοβαρευτω λιγο! Λοιπον οπως ειπα βρηκε η ποδια η οποια για καποια μετρα σηρθηκε απανω σε πετρες. Το αποτελεσμα ηταν ολη αυτη η πιεση να εκτονωθει στην γεφυρα με αποτελεσμα να κουνησει λιγο απο τη θεση της. Ετσι λοιπον οταν υπηρχαν στρευλωσεις ακουγονταν και οι τριγμοι!!! ;) Τωρα φανταζομαι τι θα γινοταν αν δεν ειχα ποδιες!!! :shock:
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Re: Τρίξιμο κοντά στον μπροστινό δεξιό τροχό!

Δημοσίευση από geovil »

Ελα και μας λαχταρησες με αυτα που μας εγραψες!!!!!!!!!!!!!

Ασε που ετοιμαζομασταν να στειλουμε ελικοπτερο με διασωστη απο τη Θεσσαλονικη στην Κρητη!!!!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Τρίξιμο κοντά στον μπροστινό δεξιό τροχό!

Δημοσίευση από manos man. »

Xαχαχα!!!! Και ο διασωστης θα ηταν ο doctor Peske; Αν ειναι ετσι στειλτε το ελικοπτερο κι εγω ξεκιναω για νυχτερινη! Ραντεβου στον Ψηλορειτη :lol: :lol: :lol: :lol:
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
harryhatzi
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 20, 2012 11:28 am

Re: Τρίξιμο κοντά στον μπροστινό δεξιό τροχό!

Δημοσίευση από harryhatzi »

Καλημέρα, πρώτη φορά γράφω εδώ

ακριβώς με το ίδιο πρόβλημα, ήταν τελικά 2 βίδες που είχαν λασκάρει πάνω απ την ανάρτηση...και είχα μουρλαθεί να το ψάχνω
Vita Brevis
MikeM
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2015 5:33 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Τρίξιμο κοντά στον μπροστινό δεξιό τροχό!

Δημοσίευση από MikeM »

Καλησπέρα. Κι εγώ σήμερα εγγραφή και πρώτο post. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, το οποίο δυστυχώς δεν εμφανίζεται κατά 95% τις φορές που θα στρίψει το τιμόνι. Εμφανίζεται, όταν εμφανίζεται, λίγο πριν τον τερματισμό(10-20 μοίρες περίπου) είτε αριστερά είτε δεξιά. Στο συνεργείο στο οποίο έγινε το τελευταίο service πρώτον δεν το παρουσίασε όσες φορές κι αν προσπαθήσαμε με τον τεχνικό και δεύτερον στον έλεγχο που έκανε στα ύποπτα σημεία δεν του έδειξε τίποτα. Από ότι μου είπε έκανε κάποια σφιξίματα(καδένες κρεμαγιέρας κλπ ?), αλλά δυστυχώς το "πρόβλημα" συνεχίζει. Δεν ξέρω εάν έσφιξε τις επάνω βίδες που λέει και ο harry.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”