Απορίες χρήσης του κεντρικού κλειδώματος της τετρακίνησης

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
takiskerpini
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 24, 2012 7:49 pm
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Απορίες χρήσης του κεντρικού κλειδώματος της τετρακίνησης

Δημοσίευση από takiskerpini »

Γειά σας φίλοι,
Πριν λίγο καιρό αγόρασα το TERIOS 1, με αδεια 07/2005 σε καλή κατάσταση. Ειμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά θέλω να ρωτήσω,

Πότε κάνουμε χρήση του διακόπτη 4χ4 ????

Πρέπει να το χρησιμοποιούμε πορεία? Σε ανηφόρα για παράδειγμα που σπινάρει και δεν βγαίνει?
Το έβαλα το 4χ4 δύο φορές(1η ταχύτητα), το αμάξι προχώρησε για 1-2 μέτρα και μετά δεν πήγαινε, σαν να είχε πρόβλημα.
Εκανα το ίδιο με όπισθεν προχώρησε 1-2 μέτρα και έσβησε. Επρεπε να το αμπραγιάρω για να μη σβήσει και προκειμένου να "φάει" το δίσκο το έσβησα.
ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ...
Θα μπορούσε κάποιος φίλος να μου πεί την γνώμη του????
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Απορίες χρήσης του κεντρικού κλειδώματος της τετρακίνηση

Δημοσίευση από kostas »

Φιλε καλως ηρθες και καλο διαβασμα στο forum.Το terios1 οπως και ολα ειναι μονιμα τετρακινητα και το κουμπι που αναφερεις ειναι το κλειδωμα κεντρικου διαφορικου 50 50 για ιση κατανομη της κινησης στους μπρος και στους πισω τροχους.Το βαζεις μονο(σε εξαιρετικες περιπτωσεις) σε χωμα λασπη χιονι σε εδαφος που δεν εχουμε προσφυση και οχι σε ασφαλτο.Το τιμονι σου οταν εχεις πατησει το κουμπακι θα αποφευγεις να το στριβεις μεχρι τερμα της διαδρομης του.Προσωπικα το βαζω και το βγαζω με σταματημενος .Τωρα αυτο που αναφερεις οτι σβηνει δεν ειναι φυσιολογικο.Διαβασε και το manual του terios σου!

δες και εδω:viewtopic.php?f=4&t=532
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
takiskerpini
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 24, 2012 7:49 pm
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: Απορίες χρήσης του κεντρικού κλειδώματος της τετρακίνηση

Δημοσίευση από takiskerpini »

Φίλε Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”