Θόρυβος μετά από χτύπημα

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
ΣΑΚΗΣ Μ/Τ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:28 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

Θόρυβος μετά από χτύπημα

Δημοσίευση από ΣΑΚΗΣ Μ/Τ »

Καλημέρα!
Προσφατα χτυπησα το μπροστα αριστερο μερος(σε παγο ,ανεβηκα κρασπεδο)...Η συγκρουση ειχε ως αποτελεσμα να στραβωσω το ψαλιδι απο την μερια του οδηγου καθως επισης και να εχω θορυβο στο εμπρος μερος με συντονισμο στο ταμπλο!Προχωρησα σε αντικατασταση του καθως επισης και των ελαστικων(το αιτιο της συγκρουσης) και εν συνεχεια εκανα ευθυγραμμιση ζυγοσταθμιση!Ως εδω ολα καλα.....!Ο θορυβος παραμενει εκνευριστηκα...υποθετω οτι εχει αρπαξει ρουλμαν!!
Το αυτοκινητο σηκωθηκε για να ακουσω το ρουλμαν αλλα δεν παρατηρω κατι το ιδιαιτερο χωρις αυτό να σημαίνει οτι αποκλείεται η περίπτωση του ρουλμάν!Ο θορυβος ειναι πιο εντονος κατα τις δεξιες στροφες(οπου πλαγιαζω αριστερα)!!!Ακομα και να εχει και κατι αλλο στραβο το οποιο δεν παρατηρειται στην ευθυγραμμιση(η οποια ειναι αριστη) δεν δικαιολογειται ο θορυβος!Σκεφτομαι να παω σε αντικατασταση ρουλμαν....
Αν καποιος φιλος μπορει να δωσει τα φωτα του θα του ημουν ευγνωμων!!!

ΣΑΚΗΣ

:shock:
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Θόρυβος μετά από χτύπημα

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

κάνε λίγο υπομονή να το δει ο Εικόνα

και θα σου απαντήσει
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος μετά από χτύπημα

Δημοσίευση από Pesketzis »

Έτσι όπως το περιγράφεις Σάκη η θόρυβος προέρχεται από το εμπρός αριστερό ρουλεμάν τροχού.
Στο αέρα που το σήκωσες επειδή δεν τραβάει ζόρι που λέμε μπορεί να μην ακούγεται καθόλου.
Ο μόνος τρόπος για να το σιγουρέψεις είναι να το σηκώσεις και την ώρα που γυρνάει ο τροχός να ακουμπήσεις το φτερό με το χέρι σου. Αν έχει πρόβλημα θα αισθανθείς ένα ελαφρύ συντονισμό στο χέρι σου.

Και μιας και αναφέρθηκε για ρουλεμάν να σας ενημερώσω πως έχω προσφορά τα γνήσια ρουλεμάν εμπρός τροχών για τα TerriosII με 50% έκπτωση. Βέβαια αν θέλετε έχω και εμπορίου (με μαγνήτη) αλλά η διαφορά είναι μικρή και η γνώμη μου είναι να επιλέξετε τα γνήσια.
ΣΑΚΗΣ Μ/Τ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:28 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

Re: Θόρυβος μετά από χτύπημα

Δημοσίευση από ΣΑΚΗΣ Μ/Τ »

οκ Γιώργο !Συμφωνουμε απόλυτα!Επιμένω 10 μέρες τωρα με κατι μαστόρια της γειτονιάς μου οτι αν και σηκωμένο το TERIOS δεν δίνει ρουλμάν αυτό δεν σημαινει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα....ακριβώς για τον λόγο που είπες αλλα και καποιους ακόμα που δεν είναι του παρόντος!Μονο αν ειναι διαλυμένο το ρουλμαν θα δωσει κραδασμο !!!Σε ενδιάμεσες οι αρχικές καταστάσεις δεν θα σου δώσει τίποτα χωρις τις απαραιτητες στροφες και φορτίο!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”