Σβήσιμο εν κινήσει του κινητήρα

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
τed
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2020 9:32 pm

Σβήσιμο εν κινήσει του κινητήρα

Δημοσίευση από τed »

Καλησπέρα. Άλλαξα πριν 10 μέρες τη μισή εξάτμιση απο τον καταλύτη και πίσω. Όλα καλά,με πιο καλή ροπή και ξεμπούκωμα. Βγαίνω αττική οδό να γυρίσω σπίτι και στα 120 ξαφνικά ΕΣΒΗΣΕ !!!. Κάνω στην άκρη και με τη πρώτη μιζιά ξαναπήρε και σα να μη συνέβη τίποτα. Όλες τις επόμενες μέρες όλα μια χαρά.Λέω τυχαίο θα ήταν. Σήμερα άλλαξα την μπαταρία και βγαίνωντας αττική οδό πάλι στα 120-130 μέσα στη κίνηση μου ΞΑΝΑΕΣΒΗΣΕ!!! Με τρόμαξε για τα καλά. Πάλι δεξιά σταμάτημα και με τη πρώτη μιζιά ξαναπήρε και..... σαν να μην έγινε τίποτε. Ούτε αυξομείωση στροφών ούτε διακοπές ούτε αρρυθμίες ούτε σκοτσαρίσματα....ούτε σκασίματα κλπ. Φυσικά μετα απο μια ώρα το πήγα στο συνεργείο αλλά ο εγκέφαλος δεν έδειξε κατι. Εχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι; Θεωρώ πως είναι τρομερά επικίνδυνο.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2019 12:17 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Σβήσιμο εν κινήσει του κινητήρα

Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ »

τed έγραψε:Καλησπέρα. Άλλαξα πριν 10 μέρες τη μισή εξάτμιση απο τον καταλύτη και πίσω. Όλα καλά,με πιο καλή ροπή και ξεμπούκωμα. Βγαίνω αττική οδό να γυρίσω σπίτι και στα 120 ξαφνικά ΕΣΒΗΣΕ !!!. Κάνω στην άκρη και με τη πρώτη μιζιά ξαναπήρε και σα να μη συνέβη τίποτα. Όλες τις επόμενες μέρες όλα μια χαρά.Λέω τυχαίο θα ήταν. Σήμερα άλλαξα την μπαταρία και βγαίνωντας αττική οδό πάλι στα 120-130 μέσα στη κίνηση μου ΞΑΝΑΕΣΒΗΣΕ!!! Με τρόμαξε για τα καλά. Πάλι δεξιά σταμάτημα και με τη πρώτη μιζιά ξαναπήρε και..... σαν να μην έγινε τίποτε. Ούτε αυξομείωση στροφών ούτε διακοπές ούτε αρρυθμίες ούτε σκοτσαρίσματα....ούτε σκασίματα κλπ. Φυσικά μετα απο μια ώρα το πήγα στο συνεργείο αλλά ο εγκέφαλος δεν έδειξε κατι. Εχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι; Θεωρώ πως είναι τρομερά επικίνδυνο.
Μηπως ειναι ο αισθητηρας λ , επειδη τον πειραξαν διαβαζει λαθος και σβηνει το αμαξι για να μην κανει ζημια. Το έχω παθει κ εγω ,μονο που εμενα αμεσως εκαψε την ασφαλεια της τρομπας βενζινης οταν διαλύθηκε το κοντό αξονάκι (απο μ@λακεια του "μαστορα") και χτύπησε τον λ .
τed
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2020 9:32 pm

Re: Σβήσιμο εν κινήσει του κινητήρα

Δημοσίευση από τed »

Αντώνη καλησπέρα. Μου φαίνεται λογικό αυτο που λές γιατί συμβαίνει σε υψηλές στροφές όπου η τροφοδοσία είναι έντονη και ο λ μπορεί να κόβει. Δεν έπρεπε να δείξει κάτι το διαγνωστικό όμως; Επίσης δεν έπρεπε να υπάρξει κάποια ένδειξη σε λαμπάκι;
Ούτε κάποια άλλη δυσλειτουργία σε άλλη φάση ;
τed
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2020 9:32 pm

Re: Σβήσιμο εν κινήσει του κινητήραισμένους γνήσιους)

Δημοσίευση από τed »

Αλλαξα τους πολλαπλασιαστές (ήταν ιμιτασιόν) με μεταχειρισμένους γνήσιους και σε πρώτη φάση είδα σημαντική διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα στις μικρές και μεσαίες ταχύτητες . Θα το δοκιμάσω και στην αττική οδό και θα δούμε .Eλπίζω να λυθεί έτσι.
τed
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2020 9:32 pm

Re: Σβήσιμο εν κινήσει του κινητήρα

Δημοσίευση από τed »

Τελικά ήταν οι πολλαπλασιαστές. Σημαντική διαφορά . Μόνο γνήσιους πια(μεταχειρισμένους) Δεν αξίζει να ταλαιπωρείται κανείς με φθηνούς ιμιτασιόν.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2019 12:17 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Σβήσιμο εν κινήσει του κινητήρα

Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ »

τed έγραψε:Τελικά ήταν οι πολλαπλασιαστές. Σημαντική διαφορά . Μόνο γνήσιους πια(μεταχειρισμένους) Δεν αξίζει να ταλαιπωρείται κανείς με φθηνούς ιμιτασιόν.
Ενδιαφερον αυτο, δεν σου αναψε check? Τωρα τραβάει καλύτερα το αμάξι?
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Σβήσιμο εν κινήσει του κινητήρα

Δημοσίευση από kostas »

Καλημέρα και καλή χρονιά!
Του ted o κινητήρας hc από το j100 εχει 2 διπλούς πολλαπλασιαστές που κουμπώνουν στα 2 μπουζί και στα αλλα 2 πάει με καλώδιο υψηλής. Το black out που πάθαινε είναι λίγο περίεργο γιατί πως έβγαιναν εκτός και οι 4 έξοδοι των πολλαπλασιαστών.
Μήπως η αιτια είναι στην καλωδίωση πριν την είσοδο των πολλαπλασιαστών?
Εχω βάλει ιμιτασιόν πολλαπλασιαστές σε yaris σε corrola χωρίς κανενα πρόβλημα.
allum_diah_terios_j100.jpg
ibo1007z.jpg
11470492_0_b.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”