ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
mansam
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 12:54 pm

ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ

Δημοσίευση από mansam »

Καλησπέρα στην ομάδα! Ακούγεται ένας θόρυβος στο τιμόνι κυρίως όταν δέν πατάει άσφαλτο το αυτοκίνητο,κάτι σάν ντουκ ντουκ,βέβαια δέν μπορεί να γίνει διάγνωση από εδώ απλά άν κάποιος έχει μία ιδέα για το τί μπορεί να είναι,φοβάμαι ή κολώνα τιμονιού ή κρεμαριέρα :? ..(οτάν οδηγάω και ακούγεται ο θόρυβος ακουμπάω το πλαστικό κάλυμμα τις κολώνας του τιμονιού μέσα στο αυτοκίνητο και σάν να ακούγεται απο εκεί ο θόρυβος χωρίς να είμαι σίγουρος....) Θα το πάω φυσικά σε συνεργείο αλλα άν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το τί πιθανώς συμβαίνει θα ήθελα να το ακούσω... :D :D
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ

Δημοσίευση από manos man. »

Περίεργο...
Επειδή δεν έχει αναφερθεί άλλη φορά εδώ κάποιο παρόμοιο θέμα, ενημέρωσέ μας μετά από την επίσκεψή σου στο συνεργείο!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
mansam
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 12:54 pm

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ

Δημοσίευση από mansam »

Λοιπόν παιδιά, πήγα στο συνεργείο σήμερα και συγκεκριμένα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της nissan, μου είπαν ότι αυτό είναι ένα φαινόμενο που παρατηρείται και στα nissan,θα σας το περιγράψω στο περίπου, ελπίζω κάτι να καταλάβετε :lol: Λοιπόν, μου είπαν ότι ο άξονας μπροστά στα καινούργια αυτοκίνητα είναι φτιαγμένος έτσι ώστε τα γρανάζια του ενός να εφαρμόζουν στα γρανάζια του άλλου ώστε σε περίπτωση τρακαρισματος να σηκώνεται το τιμόνι ώστε να μην υπάρχει τραυματισμός, εκεί που εφαρμόζουν τα γρανάζια υπάρχει ένα πλαστικό κάλυμμα... μου είπαν ότι αυτό είναι λίγο φαγωμενο και ότι να μην ανησυχώ και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.. εγώ βέβαια θα δω πώς θα πάει και θα το αλλάξω αυτό το πλαστικό... ελπίζω κάτι να καταλάβατε από την περιγραφή...
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ

Δημοσίευση από manos man. »

Σ ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!
:)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Vasilis1986
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 14, 2022 11:38 pm

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ

Δημοσίευση από Vasilis1986 »

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ terios 2007 , όταν δεν πατάει άσφαλτο κάνει Ντουκ Ντουκ το τιμόνι,σε πλακόστρωτο αν πατήσω νομίζω θα πάθω Πάρκινσον, λύση δεν μπορώ να βρώ,σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία δεν μπορούν να καταλάβουν τι είναι, κρεμαγιερα δεν είναι, κολόνα δεν είναι,στο facelift που έχει ηλεκτρική υποβοήθηση στο τιμόνι δεν παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα. Είναι κουραστικό πάντως,αν έχει υπάρξει και σε κάποιον άλλον αυτό το πρόβλημα και έχει βρεθεί λύση θα του είμαι ευγνώμων να με ενημερώσει πως το αντιμετώπισε !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”