Εκδόσεις / Διαφορές Terios I

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Uncle George
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 7:29 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Εκδόσεις / Διαφορές Terios I

Δημοσίευση από Uncle George »

Ως νέο μέλος, κατ’ αρχήν τα συγχαρητήριά μου στους διαχειριστές (για την προσεγμένη δουλειά επί του forum) και φυσικά τους χαιρετισμούς μου στα υπόλοιπα μέλη.


Ενδιαφέρομαι (έχοντας συγκρίνει και καταλήξει) για την αγορά ενός Terios I, καθότι τα οικονομικά μου αυτή την περίοδο δεν μου επιτρέπουν την επιλογή ενός Terios II (όπου και θα ήταν σαφώς καλύτερη επιλογή). Πλην, όμως, δεν μπορώ να βρω πουθενά στο net συγκεντρωμένες όλες τις διαφορές των εκδόσεων του Terios I.

Οι πληροφορίες που έχω βρει, έχουν ως ακολούθως:

- Έως και το Α΄ εξάμηνο του 2000, έβγαινε η έκδοση J100.
- Από το Β΄ εξάμηνο του 2000 έως και το 2005, έβγαινε η έκδοση J102. Η εν λόγω έκδοση διαθέτει καδένα (έναντι ιμάντα) και βαλβίδες μεταβλητού χρονισμού, χαρακτηριστικά τα οποία σαφέστατα υπερτερούν (έναντι της έκδοσης J100).
- Εάν θυμάμαι καλά, κάπου είχα διαβάσει ότι από το 2003 (?) υπήρξε κάποια διαφοροποίηση στο μοντέλο, αλλά δεν θυμάμαι τι και που το είχα διαβάσει. Ισχύει αυτό και εάν ναι, περί τίνος πρόκειται?
- Η έκδοση SX, διαθέτει (έναντι της DX): Διαφορικό τύπου LSD + ηλεκτρικά παράθυρα + αερόσακο συνοδηγού + ράγες οροφής. Ισχύουν όντως αυτά? Πέραν αυτών, υφίσταται άλλη διαφοροποίηση και εάν ναι, ποια / ποιες?

Διευκρινίζω ότι ο λόγος που ρωτάω είναι να επικεντρωθώ σε αγγελίες που αφορούν την πληρέστερη έκδοση του Terios I, χωρίς απαραίτητα να είναι μοντέλο του 2005 (Όπου ήταν και το τελευταίο), αλλά και σε προγενέστερα μοντέλα (π.χ. 2004 ή 2003, κ.α.), εάν δεν υφίστανται αλλαγές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, όποιον διαθέσει λίγο από το χρόνο του και με ενημερώσει με περισσότερες πληροφορίες - λεπτομέρειες…
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios I

Δημοσίευση από kostas »

Καλως ηρθες! και καλη επιλογη!
Ετσι οπως τα λες ειναι να συμπληρωσω ακομα οτι το j100 εχει εντελως αλλον κινητηρα που αποδεικτηκε ζημιαρης.
Τα πρωτα μοντελα j102 δεν ειχαν ABS και το ψυγειο νερου ηταν valeo.
Η sx εκδοση εχει και λασπωτηρες μπρος-πισω.
Θα σου ελεγα να παρεις ενα j102 μοντ 04 05 με max 150.000km που κανουν γυρω στα 5000-6000 ευρω αναλογα με την κατασταση τους.
Σημαντικο! μην παρεις terios με υγραεριο.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Uncle George
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 7:29 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios I

Δημοσίευση από Uncle George »

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Για να είμαι ειλικρινής, κοίταζα μοντέλα ’03, ’04, ’05. Επαναλαμβάνω, κάτι είχα διαβάσει (αλλά δεν θυμάμαι) ότι προστέθηκε (?) στα μοντέλα απ’ το ’03 και μετά, γι αυτό κοίταζα και αυτής της χρονολογίας (ως οικονομικότερη επιλογή). Μήπως τελικά ήταν το ABS που ανέφερες?

Όσον αφορά στο υγραέριο, δεν το σκέφτηκα καν! Διότι το αμάξι το θέλω (κυρίως) για την δουλειά μου εντός πόλης (έχω άλλο αυτοκίνητο για ταξίδια), οπότε κάθε λίτρο και κάθε εκατοστό ύψους του πορτ-μπαγκαζ του, θα αξιοποιηθεί στο έπακρον. Εξάλλου και αυτός, ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που δεν κοιτάω Jimny…
Άβαταρ μέλους
Nikos-ter1959
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 10:41 pm

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios I

Δημοσίευση από Nikos-ter1959 »

Εγω παντως εχω το μοντελο 1999 με ηλεκτρικα παραθυρα αεροσακους οδηγου συνοδηγου
ηλεκτρικους καθρεφτες και λασποτιρες μπρος πισω!!Βασικα δεν ξερω αν εχω ABS!!! :oops: :oops:
Το εχω ενα εξαμηνο δεν μου εχει βγαλει κατι προς το παρον!!
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios I

Δημοσίευση από kostas »

Nikos-ter1959 έγραψε:Εγω παντως εχω το μοντελο 1999 με ηλεκτρικα παραθυρα αεροσακους οδηγου συνοδηγου
ηλεκτρικους καθρεφτες και λασποτιρες μπρος πισω!!Βασικα δεν ξερω αν εχω ABS!!! :oops: :oops:
Το εχω ενα εξαμηνο δεν μου εχει βγαλει κατι προς το παρον!!
Ανοιξε το καπο και δες αν εχεις την μοναδα ABS που εχω σε κυκλο.
60100033_6631.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Uncle George
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 7:29 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios I

Δημοσίευση από Uncle George »

Νίκο με μπέρδεψες…

Εφόσον πρόκειται για μοντέλο του 1999, άρα κινητήρας J100, τότε πρόκειται για έκδοση SX (για να διαθέτει αεροσάκους οδηγού & συνοδηγού, ηλεκτρικά παράθυρα, ηλεκτρικούς καθρέφτες και λασπωτήρες). Σωστά?
Άβαταρ μέλους
Nikos-ter1959
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 10:41 pm

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios I

Δημοσίευση από Nikos-ter1959 »

Nαι!!Αλλα η εκδοση SX ποια ειναι??
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios I

Δημοσίευση από kostas »

Nikos-ter1959 έγραψε:Nαι!!Αλλα η εκδοση SX ποια ειναι??
η δικη σου ειναι sx εκδοση δες και τα αυτοκολητα στην πισω πορτα κατω δεξια.
sx εκδοση ειχαν και τα δυο j100 και j102
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Uncle George
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 7:29 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios I

Δημοσίευση από Uncle George »

Οπότε συνοψίζοντας:

Α. Το μοντέλο J102 βγήκε στην παραγωγή από το B΄ εξάμηνο του 2000, έως και τα τέλη του 2005.

Β. Το μοντέλο J102, διαφέρει έναντι του J100, κυρίως ως προς το ότι ο κινητήρας διαθέτει καδένα (έναντι ιμάντα) και βαλβίδες μεταβλητού χρονισμού.

Γ. Το μοντέλο J102 στην έκδοση SX, διαφέρει έναντι της DX, στο ότι διαθέτει επιπλέον:
- Διαφορικό τύπου LSD.
- Αερόσακο συνοδηγού.
- Ηλεκτρικά παράθυρα.
- Ράγες οροφής.

Δ. Από το 2003 (?) έως και τα τέλη του 2005, συμπεριλαμβανόταν και ABS. Αυτό, όμως, θα πρέπει κάποιος να μας το επιβεβαιώσει…


Τέλος, 2 ερωτήσεις ακόμα:

1. Στα μοντέλα που διαθέτουν ABS, υπάρχει η δυνατότητα (προσωρινής) απενεργοποίησης? Διότι ABS και χιόνι, δεν είναι και ότι καλύτερο…

2. Σε διάφορες αγγελίες, παρατήρησα σε μοντέλα ίδιας χρονολογίας, διαφοροποίηση στα όργανα του ταμπλό: Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων υπήρχαν 4 (χιλιομετρητής, στροφόμετρο, μετρητής καυσίμου, μετρητής θερμοκρασίας), ενώ σε κάποια υπήρχαν 3 (απουσίαζε το στροφόμετρο). Τι παίζει εδώ? Η δεύτερη περίπτωση αφορά όχημα εισαγωγής ή κάτι άλλο?
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Εκδόσεις / Διαφορές Terios I

Δημοσίευση από Synteknos »

´Οσον αφορά το ABS, κουμπί απενεργοποίησης δεν υπάρχει αλλά είναι πολύ εύκολο να πάει το αυτοκίνητο σε έναν ηλεκτρολόγο και να μπει ενα κουμπί. Αρκετοί το έχουν κάνει - και εγώ όταν είχα το Τ2 - χωρις πρόβλημα.
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”