προβλημα στο μπλοκε διαφορικο

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
ΝΙΚΟΣ ΘΗΒΑ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2017 11:30 pm

προβλημα στο μπλοκε διαφορικο

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ ΘΗΒΑ »

Καλησπερα σας.Θελω να αναφερω ενα προβλημα το οποιο αντιμετωπιζω με το αμαξι μου.Εχω ενα τεριος του 2007 κυβικα 1500 με 52000χλ.αυτο μου παρουσιασε το εξης προβλημα,οδηγουσα οταν ξαφνικα μπηκε το μπλοκε χωρις να πατησω το κομπι και χωρις να αναψει η ενδειξη στο κατραν.(Ακουγεται κουφο αλλα ετσι εγινε).Σταματησα το οχημα εκανα οπισθεν και τοτε ξεμπλοκαρε,πηρα τηλ.τον μαστορα του ειπα το συμβαν αυτος μου ειπε να δοκιμασω να βαλω το μπλοκε με το κουμπι κανονικα οπως και εκανα αναψε η ενδειξη στο κατραν το μπλοκε μπηκε αλλα οταν μετα απο μερικα μετρα πατησα το κομπι να βγει το μπλοκε δεν βγηκε,μονο η ενδειξη εσβησε στο κατραν,αφου καλεσα την οδικη το πηγα στον μαστορα και αφου κοιταξε βαλβιδα υποπιεσης ,σωληνακια χωρις να υπαρχει σε αυτα προβλημα ,αρχισε να ψαχνει για ζημια στο τρανσφερ.Αφου κατεβασε το τρανσφερ μου ειπε οτι βρηκε φθορα στην αλυσιδα και σε καποια γραναζια με αποτελεσμα ν αμην συμφερει η επισκευη και ετσι βαλαμε ενα τρανφερ μεταχειρισμενο,το προβλημα ομως εξοκολουθει να υπαρχει χωρις να εχουμε βρει λυση με αποτελεσμα να εχουμε απομονωσει το μπλοκε.Θελω σας παρακαλω εαν εχει καποιος αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα και εχει βρει λυση ας με ενημερωσει .
Ευχαριστω πολυ,συγνωμη για το μεγαλο κειμενο.
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: προβλημα στο μπλοκε διαφορικο

Δημοσίευση από kostas »

Επρεπε να το πας σε συνεργειο με γνωση για daihatsu τετοιες βλαβες ειναι για δυνατους λυτες! Δες μηπως το προβλημα ειναι ηλεκτρικο.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
ΝΙΚΟΣ ΘΗΒΑ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2017 11:30 pm

Re: προβλημα στο μπλοκε διαφορικο

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ ΘΗΒΑ »

kostas έγραψε:Επρεπε να το πας σε συνεργειο με γνωση για daihatsu τετοιες βλαβες ειναι για δυνατους λυτες! Δες μηπως το προβλημα ειναι ηλεκτρικο.
Γεια σου Κωστα! Οντως το πηγα σε επισημη αντιπροσωπεια στην Χαλκίδα αλλα όπως ανεφερα δεν εντοπιστηκε η βλαβη κ αναμένεται απαντηση απο την Daihatsu στην Ιαπωνία. Απλως εγραψα για το πρόβλημα μηπως βρεθει καποιος που το εχει αντιμετωπίσει. Σ ευχαριστω
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: προβλημα στο μπλοκε διαφορικο

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Δοκίμασε άλλο συνεργείο.
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στο μπλοκε διαφορικο

Δημοσίευση από Pesketzis »

Τα σωληνάκια τις βαλβίδας τα είδατε; Εμένα η για κομμένο σωληνάκι μου κάνει η για βουλωμένο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”