Κατανάλωση Terios

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Κατανάλωση Terios

Δημοσίευση από g.koytrias »

Στο θέμα της κατανάλωσης υπάρχουν διάφορες απόψεις.
Η διαφορετικότητα των απόψεων φίλοι μου έγκειται στο γεγονός της διαφορετικότητας των συνθηκών οδήγησης.
Για όποιον λοιπόν θέλει να βλέπει στην οθονίτσα του τις καταναλώσεις που δίνει ο κατασκευαστής θα πρέπει να κάνει τα εξής απλά πραγματάκια...

1ον Μηδενίζουμε τακτικά τον μετρητή. Αυτό γίνετε με παρατεταμένο πάτημα του αριστερού κουμπιού στο καντράν αφού έχουμε επιλέξει πρώτα την ένδειξη της κατανάλωσης.
2ον Πατάμε το πεντάλ του γκαζιού μέχρι την μέση και ποτέ παραπάνω.
3ον Δεν αφήνουμε ποτέ το αυτοκίνητο στο ρελαντί. Ξεχνάμε φυσικά αυτό που οι περισσότεροι κάνουμε να αφήνουμε το αυτοκίνητο να ρολάρει με νεκρά πριν φτάσουμε στο φανάρι η σε κατηφόρες. Σημειωτέων ότι το αυτοκίνητο έχει μεγαλύτερη κατανάλωση στο ρελαντί παρά σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση.
4ον Αν υπάρχει επιλογή αποφεύγουμε τους ανηφορικούς δρόμους.
5ον Δεν κάνουμε κατεβάσματα στις προσπεράσεις.
6ον Δεν πηγαίνουμε ΠΟΤΕ πάνω από 110 χιλιόμετρα την ώρα.
7ον Σβήνουμε τον κινητήρα στα φανάρια
8ον Δεν φρενάρουμε με κατεβάσματα ταχυτήτων αλλά με τα φρένα.
9ον Δεν αφήνουμε το αυτοκίνητο στο ρελαντί για να ζεσταθεί ιδίως το χειμώνα. Βέβαια αυτό είναι και λάθος γιατί εκτός από την κατανάλωση που αυξάνουμε ζεσταίνουμε μόνο τον κινητήρα ενώ όλα τα άλλα κινούμενα μέρη του αυτοκινήτου όπως φρένα, αμορτισέρ, συνεμπλοκ κ.α. παραμένουν παγωμένα.
10ον Αποφεύγουμε μετατροπές που επηρεάζουν την οδική συμπεριφορά του οχήματος και την αεροδυναμική του, όπως ελαστικά με μεγαλύτερα τακούνια, ψηλότερες αναρτήσεις, προβολάκια στην οροφή και ότι άλλο κατεβάζει το μυαλό σας.

Όποιος μπορέσει και τα καταφέρει αυτά στην πράξη θα με θυμηθεί και θα πάψει να παραπονιέται


http://www.pesketzis.gr/
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κατανάλωση Terios

Δημοσίευση από g.koytrias »

By manos man.


Μιας κι εχουμε ανοιξει αυτο το θεμα με την καταναλωση, θελω να αναφερω κι εγω την γνωμη μου!
Ζω στην επαρχια και τα καθημερινα μου δρομολογια ειναι σε επαρχιακο δρομο, σε εθνικη και λιγο μεσα στην πολη. Η μεση καταναλωση καθε φορα που βαζω βενζινη δεν ξεπερνα σχεδον ποτε τα 8,1 λιτρα! συνηθως βρισκομαι στο 7,8 με 8,1 αρα ειμαι μεσα στις τιμες που δινει ο κατασκευαστης! Εχω το Μ/Τ προ facelift και μαλιστα εχω βαλει και μεγαλυτερη διασταση ελαστικων (215/70/16) και το εχω ψηλωσει 3 ποντους!
Σημαντικο ρολο για την καταναλωση αυτη εχει παιξει το οτι κινουμε σε δρομους οπου απουσιαζουν μεγαλες ανηφορες οποτε μπορω να εχω σταθερο γκαζι και σταθερη ταχυτητα και παντα με ελαφρυ ποδι! Επισεις αλλαγη ταχυτητας κανω περιπου στις 2300 - 3000 στροφες αναλογα με την περιπτωση.
Σε off road, εκει απλα γυριζω τον υπολογιστη ταξιδιου συνηθως στην θερμοκρασια:blink: για να μην βλεπω την καταλαλωση γιατι ανεβαινει μεχρι και στα 11λιτρα:( (αλλα σκαρφαλωνει και στα πιο απιθανα σημεια:) οποτε την θελει την βενζινουλα για να ξεδιψασει;) )
Το Terios πιστευω πως ειναι φτιαγμενο για να κινειται μακρυα απο τα αστικα κεντρα καθως απεχθανεται τα σταματα-ξεκινα και την κινηση...
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
MikeG
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 6:22 pm
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Κατανάλωση Terios

Δημοσίευση από MikeG »

Terios 1 16v εντός πόλης το υπολογίζω γύρω στο 10-11, πολύ καλά αν αναλογιστεί κανείς ότι ζω στην Καβάλα(βλ. ανηφόρες-κατηφόρες συνέχεια), και εκτός πόλης με ταχύτητες της τάξεως των 90-100 χιλιομέτρων γύρω στο 8. Επειδή δεν είναι το καθημερινό μου όχημα οι μετρήσεις γίνονται κατά προσέγγιση και όχι με ακρίβεια, πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από τέτοιου είδους κατανάλωση, αναλογιζόμενος βέβαια της μηδενικής αεροδυναμικής, της μόνιμης τετρακίνησης και της παλαιότητας πλέον του μοτέρ.
H υπομονή είναι μεγάλο χάρισμα... Αλλά ποιός χαρίζει πια στις μέρες μας...
Άβαταρ μέλους
Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 12:20 pm
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Κατανάλωση Terios

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπέρα
Θα ήθελα να σας πω την γνώμη μου .
Την Δευτέρα έκανα μια βόλτα στο χωριό …… η διαδρομή είναι επαρχιακό δίκτυο με αρκετές στροφές
ανηφόρες – κατηφόρες και ότι αυτό συνεπάγεται ( Πατρών – Τριπόλεως “111” ) , η διαδρομή είναι
220 χιλιόμετρα ( πήγαινε - έλα )
Το αυτοκίνητο ήταν γεμάτο και μόλις επέστρεψα το ξανά γέμισα πήρε 24e με τιμή 1,7 /Lit κάνοντας τους υπολογισμούς η κατανάλωση ήταν περίπου 6,9 lit με σταθερή ταχύτητα και ελαφρύ πόδι στο γκάζι , πιστεύω ότι είναι μια καλή κατανάλωση για τετρακίνητο .
Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...
MikeG
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 6:22 pm
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Κατανάλωση Terios

Δημοσίευση από MikeG »

Πάρα πολύ καλή κατανάλωση πραγματικά, αλλά λογικά θα πρέπει να ήσουν αρκετά προσεχτικός...
H υπομονή είναι μεγάλο χάρισμα... Αλλά ποιός χαρίζει πια στις μέρες μας...
Άβαταρ μέλους
Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 12:20 pm
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Κατανάλωση Terios

Δημοσίευση από Δημητρης »

Ναι ήμουν αρκετά προσεκτικός αλλά τελικά από κάποιο σημείο και μετά είναι ο τρόπος οδήγησης του καθενός μας και τίποτε παραπάνω … ;) ;) ;)
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...
panosck
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2012 1:48 pm

Re: Κατανάλωση Terios

Δημοσίευση από panosck »

Σταθερά γύρω στα 8 και για εμένα σε Τ2 του '08, απλό, με michelin latutide cross. Μικτή χρήση, πόλη και εθνική γύρω στα 120, με κάποια ανοίγματα στα 150. Χαμηλότερο γύρω στα 7, σε επαρχιακό δίκτυο, υψηλότερο γύρω στα 9,5 αν θυμάμαι καλά σε ταξίδι ανάγκης Αθήνα-Κόρινθο με 150.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”