Terios Ι και λάδια

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
DimitrisA
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 9:18 pm

Terios Ι και λάδια

Δημοσίευση από DimitrisA »

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Θα ήθελα να ακούσω την άποψη και των πιο έμπειρων για το θέμα που έχει προκύψει εδώ και 1-2 χρόνια με τον Τέρη (ίσως και παραπάνω). Το αυτοκίνητο αγοράστηκε καινούριο τον Οκτώβριο του 2003 (J102 ???) και έχει τώρα μόλις που κατέβηκα να το μετρήσω 256.992 km κάνω δηλαδή πάνω-κάτω 20.000 km το χρόνο. Τα χιλιόμετρα είναι σε μεγάλο βαθμό ασφάλτινα καθώς λόγω δουλειάς πηγαινοέρχομαι Καστοριά (από Θεσσαλονίκη) 1 τουλάχιστον φορά την εβδομάδα, αλλά όποτε χρειάστηκε δεν είπε όχι ποτέ σε χιόνια, αμμουδιές, λάσπες και χωματόδρομους. Ενδεικτικά να αναφέρω την Καστανιά που ανέβαινα πριν γίνει η Εγνατία και με τα πρώτα Bridgestone ΗΤ λάστιχα ούτε αλυσίδες ποτέ ούτε τίποτα. Βέβαια δεν το έχω ζορίσει και πολύ - μία ή δύο φορές μπλόκαρα το κεντρικό και ίσως να μην χρειαζόταν κιόλας. Μια και είπα και για λάστιχα να πω ότι τώρα είμαι υπερευχαριστημένος με τα Geolander ΑΤ και πάλι αυτά θα βάλω. Ενδιάμεσα είχα βάλει και κάτι Cooper - πολύ σκληρά λάστιχα και με την πρώτη ψιχάλα πήγαινα σα χεσ...νος!!!

Και τώρα στο πρόβλημα. Τα λάδια!!! Ίσως και νάναι φυσιολογικό με τα χλμ μου (απότι βλέπω στο service book πρωτοπαρουσιάστηκε στα 175.000 - Μάρτιο 2012) αλλά επειδή έχει αρχίσει και επιδεινώνεται νομίζω και λόγω κρίσης δεν έχουμε και πολλές επιλογές διαβάζοντας αυτό

viewtopic.php?f=6&t=945

είπα να γράψω μήπως και μπορέσει να γίνει τίποτα χωρίς ρεκτιφιέ. Όλα τα service μου έχουν γίνει στην αντιπροσωπεία και δεν θυμάμαι στην αρχή (νομίζω 5-30) αλλά τελευταία από κάποια στιγμή νομίζω ότι μου βάζαν 10-40. Προβλήματα άλλα δεν είχα... Το πρώτο πράγμα που χάλασε ήταν η ρύθμιση του ύψους της δέσμης των φώτων αλλά δε με χάλασε κιόλας :)... Έχω αλλάξει μια φυσούνα (211.000), έχω επιδιορθώσει κάτι μικρές σκουριές στις δοκούς κάτω (213.000) αλλά μάλλον θέλουν πάλι, έχω αλλάξει (χωρίς λόγο) μεταχειρισμένη αντλία υδραυλικού τιμονιού και τροχαλία δυναμό από ένα θόρυβο που έκανε και δεν μπορούσε κανείς να βρει τι είναι μέχρι που βρήκαμε (Pesketzis!!!) και αλλάξαμε (216.000) το δυναμό, μπαταρία μία πιο παλιά και μία στα 224.000, άλλη φυσούνα στα 228.000, αισθητήρες-λ και τους δύο στα 230.600, ένα τελικό εξάτμισης και τώρα θέλω πάλι - μια χαρά γενικά - όλα αναλώσιμα. Τώρα με τα λάδια, από τότε που παρουσιάστηκε συμπλήρωνα με λίτρα από βενζινάδικα (10-40) και το έλεγχα τακτικά. Τώρα τελευταία δοκίμασα και συμπλήρωσα τρία λίτρα castrol 20-50 (είπα μήπως καλυτερέψει αλλά ίσως και να χειροτέρεψε).

Έχω κάνει τελευταία αλλαγή στα 255.700 και τώρα που το μέτρησα μετά από 1.300 χλμ εντελώς κρύο ήταν στη μέση. Με δούλεμα μηχανής 4-5 sec το ξαναμετράω και έχει πάει στο 1/4!!!

Συγγνώμη αν κούρασα - ελπίζω το ιστορικό να βοηθήσει και άλλους... Τα φώτα σας παρακαλώ για το τι μπορεί να γίνει!!!... (εκτός από ρεκτιφιέ και καινούριο ή καλομεταχειρισμένο αυτοκίνητο :lol:
Σωτήρης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2023 2:09 pm

Re: Terios Ι και λάδια

Δημοσίευση από Σωτήρης »

Καλησπέρα εγώ νέος είμαι εδώ στο φόρουμ. Και βλέπω δεν σου απάντησε κανείς! Τελικά τι έκανες?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”