Terios 1.5 και σκαφος

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
nik33134
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2013 10:40 pm

Terios 1.5 και σκαφος

Δημοσίευση από nik33134 »

Ξερει καποιος να μου πει αν ενα Terios II 1.5 μπορει να βγαλει σκαφος με τρειλερ συνολο 1700 κιλα απο tsimentenia γλιστρα χωρις να καψει συμπλεκτη? Ποσο ειναι το βαρυτερο που εχετε ρυμουλκησει?
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Terios 1.5 και σκαφος

Δημοσίευση από kostas »

Χλωμό το βλέπω τα κιλά δεν είναι λίγα και ξεπερνούν το βάρος του αυτοκίνητου... εξαρτάται και η γλίστρα τι κλίση εχει....Νομίζω πως χρειάζεσαι 4χ4 με αργά ένα niva (πάλι με ζόρι)αλλά φτηνός δίσκος) η το καλύτερο ένα land rover defenter η disco θα ήταν το κατάλληλο.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
nik33134
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2013 10:40 pm

Re: Terios 1.5 και σκαφος

Δημοσίευση από nik33134 »

Κωστα σ' ευχαριστω για την απαντηση, αλλα τωρα δεν εχω αλλο μεσο. Δεν ειναι για μεγαλη αποσταση, βασικα η γλιστρα μονο. Αραγε ποια ειναι η σωστη τεχνικη για να μην καψω τον συμπλεκτη? Να μην ανεβασω στροφες και να απελευθερωσω το πενταλ σχετικα γρηγορα? Σε λιγες μερες θα κανω δοκιμη.Εχει κανεις αλλος αποψη για το θεμα?
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Terios 1.5 και σκαφος

Δημοσίευση από kostas »

Τουλάχιστον κλείδωσε το 50-50 και κανε δοκιμή βγάλε και ένα βιντεακι...τώρα για μια φορά δεν νομίζω να πάθει κάτι ο δίσκος βλέπεις και κάνεις!
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
nik33134
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2013 10:40 pm

Re: Terios 1.5 και σκαφος

Δημοσίευση από nik33134 »

Θα βαλω το 50/50 και θα ενημερωσω.
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Terios 1.5 και σκαφος

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

1700 κιλά, τράβηγμα σε ανηφόρα. Προτείνω μα μην το δοκιμάσεις. Κάλεσε άλλο αυτοκίνητο για την εργασία αυτή.

Αν επιμένεις, πιστεύω ότι θα καταστρέψεις τον δίσκο.

Αν επιμένεις ακόμα, προπονήσου σε εκκινήσεις τύπου dragster και προσπάθησε με τέτοιο τρόπο να ξεκινήσεις, μάλλον θα τα καταφέρεις. Θυμίσου όταν έρθει η ώρα, να χαμηλώσεις τις πιέσεις στα ελαστικά. Τον δίσκο πάλι δεν τον γλυτώνεις. Αν εφαρμόσεις σωστά την μέθοδο, αν έχεις καινούργιο δίσκο, θα έχεις την δυνατότητα να το ξανακάνεις 3-4 φορές το πολύ.

Αν θέλεις να κάνεις τέτοιες ενέργειες με το Terios, άλλαξε τον δίσκο με "μεταλλικό" με όλα τα μειονεκτήματα της επιλογής αυτής.
nik33134
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2013 10:40 pm

Re: Terios 1.5 και σκαφος

Δημοσίευση από nik33134 »

Νεκταριε, τι ειναι ο μεταλλικος δισκος και ποια τα μειονεκτηματα του? Το σκεφτομουνα και εγω να βγαλω αερα απο τα λαστιχα για να περασει ποιο ομαλα η κινηση και να εχω και λιγο μικροτερη διαμετρο λαστιχου.
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Terios 1.5 και σκαφος

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Κεραμικομεταλλικός είναι ο δίσκος συμπλέκτη που τα κύρια συστατικά του υλικού τριβής είναι συνδυασμός κεραμικών υλικών και μεταλλικών υλικών.
Κύριο μειονέκτημα του είναι η μη ομαλή σύμπλεξη-αποσύμπλεξη.

Ξέχνα ότι τον ανέφερα, γνώμη μου είναι να μην δοκιμάσεις να τραβήξεις τόσα κιλά.
Διάβασε για το μέγιστο επιτρεπτό βάρος ρυμούλκησης του Terios.

Αν πάλι θες να δοκιμάσεις την εμπειρία, βρες να τραβήξεις από στάση σε επίπεδο δρόμο ένα αυτοκίνητο ίδιων κιλών και αφού τα καταφέρεις δοκίμασε το ίδιο σε ανηφόρα.
Αν αισθανθείς άνετα με την διαδικασία τότε δοκίμασε να βγάλεις και το σκάφος από την γλίστρα.
nik33134
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2013 10:40 pm

Re: Terios 1.5 και σκαφος

Δημοσίευση από nik33134 »

Μαλλον ετσι θα κανω Νεκταριε. Αραγε αν ειχα πολυ μικρες ροδες πισω λες να γινοταν? πχ ζαντα 13αρα η 12αρα. Μακαρι να ειχα κοντες σχεσεις. Πολυς μπελας για το τιποτα. Σ' ευχαριστω Νεκταριε.
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Terios 1.5 και σκαφος

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Όλοι οι τροχοί πρέπει να έχουν ίδια διάμετρο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”