Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από geovil »

ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ:
Καθαρίστε με ένα πινελάκι με λίγο βενζίνη τους μεντεσέδες και την κλειδαριά.
Έπειτα ρίξτε λίγο αντισκωριακό και στη συνέχεια λίγο σπρέυ γράσσου.
Ο θόρυβος θα σταματήσει μέχρι που θα ξαναλερωθούν από σκόνες κυρίως και θα χρειαστεί να το ξανακάνετε.
Σε καποιες περιπτωσεις βοηθαει το να βαλουμε αυτοκολλητα τσοχακια ,λεπτα ομως, στα σημεια που πατανε τα λαστιχενια τακουνια της πισω πορτας......

ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΕΡΟΣΑΚΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ:
Μια βόλτα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της περιοχής σας και σε 15 λεπτά θα είναι παρελθόν.

ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΙΣ 2000 ΣΤΡΟΦΕΣ:
Πιάστε με ένα πλαστικό ταχυσύνδεσμο (ταιράπς) την ντίζα του γκαζιού πάνω στο μεταλικό σωλήνα του A/C που περνάει ακριβώς από δίπλα του χωρίς να το σφίξετε πολύ. Ίσα ίσα να την κρατάει δεν χρειάζετε να ακουμπήσει με τον μεταλικό σωλήνα για να μπορεί να δουλεύει.
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση.....

Δημοσίευση από Synteknos »

ΘΟΡΥΒΟΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΦΗΜΑ - ΠΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ

Σε παρατήρηση κατόχου οτι ακούγεται κτύπος στο πάτημα - άφημα του γκαζιού, ο Γιατρός ξεκαθαρίζει:
Pesketzis έγραψε:Είναι λογικό όπως αναφέρθηκε από πολλούς, όταν αφήνουμε το γκάζι και το ξαναπατάμε σχετικά απότομα, τότε να ακούμε ένα γκουπ από τους ελαστικούς συνδέσμους του αυτοκινήτου γιατί έτσι είναι η κατασκευή του και δεν είναι ανυσηχητικό και φυσικά δεν είναι πρόβλημα.
Όταν όμως βλέπουμε για παράδειγμα από μακρία το φανάρι να είναι κόκκινο και αφήνουμε το αυτοκίνητο μας να ρολάρει και μέχρι να φτάσουμε κοντά του ανάβει πράσινο και πατάμε ελαφρά το γκάζι και ακούμε ένα έντονο γκουπ τότε είναι θέμα.
Βέβαια, είναι λίγο υποκειμενικό το ελαφρό και το δυνατό γκουπ, γιαυτό και με βλέπετε λίγο διστακτικό στις απαντήσεις μου περί του θέματος.
Ο ίδιος θόρυβος για κάποιον μπορεί να είναι δυνατός και για άλλον να μην είναι τίποτα. Καλό θα ήταν να οδηγείτε το αυτοκίνητο κάποιου συμφορουμήτη μας και να το συγκρίνετε η ακόμα και αν δεν γίνετε και αυτό να παίρνετε μια δεύτερη γνώμη από κάποιον άλλον αντιπρόσωπο.
σημ. Το κείμενο έχει τροποποιηθεί ελαφρώς γιατί αναφερόταν σε συγκεκριμένη περίπτωση συνφορουμίτη, χωρίς όμως να χαθούν σημαντικές πληροφορίες που αφορούν όλους μας.
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση.....

Δημοσίευση από Synteknos »

ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΙΣΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ
geovil έγραψε:Γεια σας παιδες!!!.....Τον τελευταιο μηνα,ακουγεται ενας μεταλλικος θορυβος πισω αριστερα.Αρχισα λοιπον να ψαχνω τι συμβαινει.Καθαρισα και εβαλα σπρευ λιπαντικο στις κλειδαριες της πορτας του πορτ παγκαζ και των δυο πισω πορτων.Αδειασα ολα τα πραγματα του πορτπαγκαζ,μαζι και ο γρυλος και τα εργαλεια κατω απο το πατωμα.Ο θορυβος παραμενει λοιπον και εντοπιζεται καπου πισω και κατω απο το αριστερο πισω φαναρι.Ελυσα το φαναρι,ελυσα την ταπετσαρια του πορτ παγκαζ πισω αριστερα μεχρι τον ουρανο,αλλα και παλι αυτος ο θορυβος ακουγεται.Εσφιξα τα παξιμαδια του αριστερου πισω αμορτισερ πανω κατω οσο μπορουσαν να παρουν με το χερι βεβαια,αλλα παλι τζιφος.Εσφιξα οσο μπορουσα ολες σχεδον τις βιδες του κοτσαδορου απο κατω και μεσα στο πορτπαγκαζ.Μια τρυπα στο νερο.....
Αυτο που εχω εντοπισει,ειναι οτι με ανοιχτες τις πισω πορτες και με αποσυναρμολογημενα τις ταπετσαριες και το φαναρι,πιανω και σηκωνω απο την πορτα του πορτ παγκαζ,κι ενω αυτη ειναι ανοιχτη βεβαια, το αυτοκινητο προς τα πανω,και ακουω το τακ.Αφηνω το αυτοκινητο να κατσει.Αν δοκιμασω να το ξανασηκωσω,δεν ακουγεται ο θορυβος.Αντιθετα αν πατησω πανω στον κοτσαδορο,ή κατσω μεσα στο πορτπαγκαζ ακουγεται παλι το τακ.Αν δοκιμασω να ξανακατσω,δεν ακουγεται τιποτα.με εχει τρελανει και δεν μπορω να βρω τι συμβαινει.......
Στην κινηση του αυτοκινητου,το τακ ακουγεται οταν ο πισω αξονας περασει σαμαρι ή λακουβα και οταν ανεβαινει πεζοδρομιο.....δειχνει να χτυπαει οταν το πισω μερος υφισταται στρεβλωση λογω υψομετρικης διαφορας του αριστερου μερους σε σχεση με το δεξιο.....
Γνωμες και προτασεις δεκτες απο ολους ειδικους και μη!!!!!
Ενας-ενας με σειρα προτεραιοτητας!!!!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα...............
ATTICUS έγραψε: (......)Ο προφυλακτηρας εχει μια ή δυο βασεις, κατι κλιπακια και κατι σαν λαμακια που κουμπωνουν εσωτερικα με τους πισω θολους-φτερα. Εκει μεσα ειναι ακριβως το προβλημα σου!!!καποιο ή εχει ξεκουμπωθει ή δεν κουμπωθηκε ποτε ή ειναι κουμπωμενο αλλα "τριβεται".
μην παιδευεσαι μονος σου γιατι δεν κανεις τιποτα. ησουν πολυ ακριβης στην περιγραφη σου και ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι αυτο. Εκτος απο το δικο μου μονον ενα ηξερα ακομα μ αυτο το κρακ που μου ειχε κανει τα νευρα κουρελια...
Τι κανεις:
ενα τηλεφωνο στην Agripan. Ζητα τον κο Δημητρη που ειναι κ καλα υπευθυνος του συνεργειου.πες του οτι εχω ενα κρακ στην ενωση πισω προφυλακτηρα/αριστερου φτερου να σου κλεισει ραντεβου. εμενα προσωπικα μ εξυπηρετησε πολυ γιατι ειχα θεμα με τα παιδια κι επρεπε να περιμενω εκει.
με κερασανε καφεδακι,ευγενικοτατοι, επεσαν πανω στ αυτοκινητο και το εφτιαξαν. απο τοτε δεν ξανακουστηκε....
geovil έγραψε:Καλησπερα παιδες!!!Λοιπον,σημερα πηγα το αυτοκινητο στη SENA για το προβλημα με το θορυβο.Τελικα ηταν αυτο που επισημανε ο Βασιλης(ATTICUS).Εβγαλαν τα παιδια τον πισω προφυλακτηρα και επιληφθηκαν επι του θεματος και ο θορυβος πλεον ειναι παρελθον.Ο Θανασης και τα υπολοιπα παιδια,ειναι αψογοι στη δουλεια τους και γνωστες του αυτοκινητου.Αν και εχει επισημανθει και στο παρελθον απο αλλους κατι τετοιο,οφειλα να το πω κι εγω με τη σειρα μου.........Τελος καλο, ολα καλα !!!!!!
Το μονο που μενει τωρα,ειναι να ξαναφορτωσω τα πραγματα στο πορτπαγκαζ..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση.....

Δημοσίευση από Synteknos »

ΤΡΙΞΙΜΟ ΠΕΝΤΑΛ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ
getr1 έγραψε:ρε παιδια μου εσπασε τα νευρα τριζει το πενταλ μεσα στην καμπινα
τι wd 40 εριξα απο κατω ξαπλωσα δεν μπορω να το συνεφερω με τιποτα

καμια ιδεα καποιος??
ντοκτορ?
Pesketzis έγραψε:Ο θόρυβος που ακούς Γιώργο δεν είναι από την πεταλιέρα.
Ο θόρυβος είναι από το δίχαλο του συμπλέκτη και θα πρέπει να σηκώσεις το αυτοκίνητο να βγάλεις την φυσσούνα του δίχαλου και να ρίξεις εκεί σπρέυ γράσσου.
Στην συνέχεια όταν κατεβάσεις το αυτοκίνητο πρεσσάρισε καμιά δεκαριά φορές τον συμπλέκτη και ο θόρυβος θα είναι παρελθόν;)

Α! και μην αδειάσεις το μπουκάλι του γράσσου, δεν χρειάζεται τόσο πολύ :P :P :P
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
TELIOS
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2012 9:33 pm
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από TELIOS »

..καλησπερα στην παρεα..εδω και αρκετο καιρο τριζει το πενταλ του φρενου..χρειαζεται λιπανση..ρυθμιση..what?.μπορω να το κανω μονος μου; :?:
TERIOS A/T 07
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από Pesketzis »

Φυσικά!
Θα χρειαστείς ένα σπρέυ γράσου και θα ρίξεις στο πάνω μέρος της πεταλιέρας, εκεί που στερεώνεται και είσαι έτοιμος.
TELIOS
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2012 9:33 pm
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από TELIOS »

..να συμπληρωσω οτι το τριξιμο ακουγεται εντονα απ'εξω..δλδ οταν παρκαρω κι εχω ανοιχτο το παραθυρο το ακουω απο κατω απο τη μηχανη!!..μηπως πρεπει να μπουκαρω απο κατω?? :?:
ειναι γεματο γρασσο παντως εκει που μου ειπες Γιωργο.
TERIOS A/T 07
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από kostas »

Μηπως ειναι το πενταλ του συμπλεκτη σου?αν ναι υπαρχει λυση παραπανω.Εγω ειχα βαλει σπρει σιλικονης.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
TELIOS
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2012 9:33 pm
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από TELIOS »

..αδερφέ...δεν εχω συμπλεκτη :D :mrgreen: :mrgreen: :D
..ειμαι αυτοματος κι ευτυχισμενος!!!
σ΄ευχαριστω παντως!
TERIOS A/T 07
Άβαταρ μέλους
Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 12:20 pm
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από Δημητρης »

:D αυτοματος ναι ...... ευτυχισμενος οχι .. :D :D :D :D τριζατος ναι :D :D :D χαχαχα
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”