Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από Pesketzis »

Κοίτα λίγο το αξονάκι της αντλίας φρένων, το ποιο πιθανό είναι να το κάνει από εκεί αφού το ακούς από έξω.
TELIOS
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2012 9:33 pm
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από TELIOS »

θα το κοιταξω με την πρωτη ευκαιρια..σ'ευχαριστω Γιωργο..
TERIOS A/T 07
larry
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2015 7:05 am

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από larry »

"Κοίτα λίγο το αξονάκι της αντλίας φρένων, το ποιο πιθανό είναι να το κάνει από εκεί αφού το ακούς από έξω."
κύριε Πεσκετζί για αυτό είπα αντλία φρένων...
TELIOS
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2012 9:33 pm
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από TELIOS »

Καλησπερα..βρηκα λοιπον το χρονο να ασχοληθω με το τριξιμο..το πηγα στη γειτονια μου και μουεκανε ενα καλο "πλυσιμο"-λιπανση στα ταμπουρα και τριξιμο τελος!!
Σας ευχαριστω! :)
TERIOS A/T 07
panosmellor
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 12, 2017 12:44 am

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από panosmellor »

Καλησπέρα παιδιά..είμαι εδώ και ένα μήνα κάτοχος ενός τεριος 2009 και έχω το εξής θέμα...περίπου στις 2500 στροφές ακούγεται κάπου μπροστά μου μέσα στο ταμπλώ ένα τρίξιμο το οποίο αν ανεβάσω στροφές σταματάει...
Ξέρετε τι μπορεί να είναι? ...είναι πολύ ενοχλητικό...
Επίσης καμιά φορά όταν το βάζω μπροστά και έχει ανεβασμενες στροφές πάλι κάτι ακούγεται λες και έχει πέσει καμία βίδα κάπου και χοροπηδάει...δεν ξέρω αν είναι δύο διαφορετικοί ήχοι η είναι από το ίδιο πρόβλημα...
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από manos man. »

Για ένα διάστημα είχα κι εγώ εναν ήχο που προερχόταν μέσα απο το καντράν χωρίς όμως να εντοπίσω τι ακριβώς ήταν. Δεν θυμάμαι τις στροφές, αλλά θυμάμαι ότι μου το εμφάνιζε στα 40χλμ . Σαν να ήταν του δείκτη ταχύτητας... Όταν άλλαξα λάστιχα σταμάτησε ως διαμαγείας!! Πιθανότατα να οφειλόταν σε συντονισμό.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Cookie18
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 3:58 pm

Re: Τριγμοί-Θόρυβοι και αντιμετώπιση

Δημοσίευση από Cookie18 »

Καλησπέρα παιδιά,έχω και εγώ αυτόν το τρίξιμο στις 2000 στροφές,αλλά δεν κατάφερε κάτι με ταιραπ,στο σωληνάκι ac,μήπως κάνω κάτι λάθος, χρειάζεται σε περισσότερα από ένα σημεια να πιαστεί? υπάρχει κάποια άλλη λύση? ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”