Εντυπώσεις για Terios II Facelift by Pesketzis

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
g.koytrias
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 12:30 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Εντυπώσεις για Terios II Facelift by Pesketzis

Δημοσίευση από g.koytrias »

Ο Τέρης διάνυσε τα πρώτα του 2480 χιλίομετρα φορτωμένος με όλα μου τα μπαγάζια και κρεμασμένα μόνιμα δύο ποδήλατα στην 5η πόρτα.
Οι εντυπώσεις καλές και θετικές, ο θόρυβος του κινητήρα ελαφρώς βελτιωμένος, όπως και η απόδοσή του στις ανηφόρες και στις εκτός δρόμου αναβάσεις. Η ανάρτησή του σωστή και μαλακή ήτε εντός ήτε εκτός δρόμου με μεγαλύτερες διαδρομές και σχεδόν καθόλου χτύπημα στις απότομες μεταβολές. Η κατανάλωση του έχει σημαντική βελτίωση αν αναλογιστεί κανείς πως με τον δικό μου τρόπο οδήγησης και με χρήση του a/c με τον προηγούμενο Τέρη δεν έπεφτα κάτω από 10,4 ενώ τώρα ήμουν στο 9,1. (Είμαι και εγώ... τάπα το γκάζι συνεχώς)
Αυτό που μου έκανε ΜΕΓΑΛΗ εντύπωση όμως είναι το τιμόνι του το οποίο σε οποιαδήποτε ανωμαλία παραμένει ΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ!!!
Η αλλαγή που έχει γίνει στο σύστημα διεύθηνσης είναι πως πλέον είναι ηλεκτρικό και αποσβένει τους κραδασμούς πριν προλάβουν να φτάσουν στο τιμόνι. Κρακ όχι δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσεις.
Η ροπή δεν έχει αλλάξει αλλά αυτή η μικρή διαφορά έχει να κάνει με την αφαίρεση της αντλίας τιμονιού. Μην νομίζετε κάτι τρελό, μια μικρή διαφορά κι όμως αισθητή.
Μχανικό το πήρα λόγω του ότι το χρησιμοποιώ σε test drive και στην Ελλάδα τα αυτόματα κακώς αλλά είναι παρεξηγημένα.

Κατά την ταπεινή μου άποψη αν συνεχίσει έτσι η κατασκευάστρια εταιρία όταν παρουσιαστεί το Terios III θα μιλάμε για ένα ΤΕΛΕΙΟ αυτοκίνητο.

Και για να μην λέω μόνο τα θετικά, αυτά που δεν μου αρέσανε είναι ο θόρυβος του κινητήρα που κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να είχε εξαφανιστεί και όχι απλά να βελτιώθει ελάχιστα και ο θόρυβος κύλησης ο οποίος έχει παραμείνει σχεδόν στα ίδια επίπεδα.
Φυσικά αν τα κάνανε όλα τέλεια από τώρα τι θα είχανε να παρουσιάσουν στο Terios III!!!
'Ενα μπράβο στους Ιάπωνες που τουλάχιστον έχουν όρεξη για να βελτιώσουν ένα ήδη πολύ καλό μοντέλο τους.



http://www.pesketzis.gr/
TERIOS II 1500cc A/T
VSC-TRC, DAC-HAC
PESKETZIS UNDERCOVER
BODY LIFT 2.5cm BiMors
Continental CrossContact A/T
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”