terrios 99

Ότι άλλο θέμα σας απασχολεί για το Terios
Απάντηση
gianniskara
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Απρ 02, 2014 3:03 pm

terrios 99

Δημοσίευση από gianniskara »

γεια σας.εχω το συγκεκριμενο αυτοκινητο.Σε ενα θεμα διαβασα σχετικα με το 1)βεντιλατερ του οτι δεν πρεπει να δουλευει συνεχεια(μηπως γιαυτο δεν τραβαει καλα το αμαξι μου ?).Ισχυει αυτο?Εμενα παντως δουλευει συνεχεια.

2)Πως γινεται εξαερωση στο συγκεκριμενο μοντελο
3)Παρατηρησα οτι ,ενω ανεβασε κανονικα θερμκρασια 80-90 βαθμους το κατω κολαρο του ψυγειου που συνδεεται με το θερμοσταση ηταν κρυο.τι γινεται?

Σας ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: terrios 99

Δημοσίευση από kostas »

Kαλημερα! Καλως ηρθες! περασε αμα θες από την ενοτητα νεα μελη να μας πεις λιγα λογια για το terios σου :!:
στο ψητο λοιπον:
1) Δεν πρεπει να δουλευει συνεχεια το βεντιλατερ και δεν εχει να κανει με το αν τραβαει λιγοτερο το αμαξι.
2) Στο ψηλοτερο σημειο του κυκλώματος ψυξης.
3) Για να μην σου πω να βγαλεις τον θερμοστατη να τον βαλεις σε κατσαρολα με ζεστο νερο και να τον παρακολουθήσεις στους ποσους βαθμούς ανοιγει και με ποσα χιλιοστα παρε ένα καινουργιο και καθαρισε με λαστιχο ολο το κύκλωμα ψυξης.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: terrios 99

Δημοσίευση από Pesketzis »

Ο "gianniskara" έγραψε...
"Το terios μου ειχε καψει φλαντζα κεφαλης.Εδω ειναι και οι αποριες μου.Με την καινουργια φλαντζα πλεον δοκιμαζει ο τεχνικος το αμαξι...οπου και αρχισε να ανεβαζει θερμοκρασιες.Ελεχγει θερμοστατη και εειναι μια χαρα.Τελικα διαπιστωνει οτι το ψυγειο που φορουσε ηταν μικρο για το συγκεκριμενο αμαξι λογω οτι ειχε και a/c.Μεχρι να ερθει το καινουργιο ψυγειο το αμαξι το κυκλοφορησα μια φορα.Αλλα Μολις σταματησα ειδα οτι το νερο κοχλαζε και συμπληρωσα.Τεσπα παιρναει το καινουργιο ψυγειο και τωρα ολα καλα απο θερμοκρασιες.Επισης παρατηρησα οτι ακουγοντουσαν νερα μεσα στην καμπινα αλλα δεν εσταζε απο πουθενα.Πηγα και διακοπες με αυτο και μολις ειχα φτασει στο προορισμο ου ειχε χασει τα νερα παλι ανεβαζοντας θερμοκρασια...αλλα προλαβα να το κλεισω.Να σημειωσω οτι ενα κολαρο στο πανω μερος του ψυγειου ηταν φουσκομενο λογω οτι πλεον ηθελε αλλαγη(και κρυο το αμαξι οταν ηταν φαινοταν λιγο οτι ηταν φουσκωμενο,,-μηπως κρατουσε αερα εκει μεσα το κολαρο?).Γυρναω απο τις διακοπες και ολα καλα μεχρι να φτασω.Μετα απο καιρο σκαει τελικα το κολαρο ανεβαζοντας θερμοκρασια και ετυχε σε σημειο που μπορουσα να σβησω το αμαξι(παλι καλα).Αλλαζω πλεον και το κολαρο.Το αμαξι το περπατουσα οπου μερικες φορες συμπληρωνα νερα.Επισης τα λαδια ειναι καθαρα οπως και το νερο.Εχθες αποφασισα να το παω για ελεγχο.Σημερα θα αλλαξω τον θερμοστατη οπως επισης και τα δυο κολαρα που πανε στο καλοριφερ μεσα γιατι το ενα ειχε φουσκωσει λιγο.Τελος παρατηρησα μονος μου οτι το κατω κοκαρο του ψυγειου δακρυζε χωρις να ειναι αντιλιπτο με το ματι παρα μονο αν εσκυβες απο κατω.Αυτα τα λιγα...Περιμενω σχολιασμους :)"






Το πρόβλημα που περιγράφεις φίλε μου δεν είναι ούτε τα κολλάρα, ούτε το ψυγείο, ούτε θερμοστάτης και τζάμπα έχεις μπει σε αυτό το λούκι.
Το πρόβλημά σου είναι στην κεφαλή.
Θα πρέπει να ξαναβγεί η κεφαλή και να διαπιστωθεί τι δεν επισκευάστηκε σωστά.
Έχει παρατηρηθεί στο παρελθόν πως και κάποιες συγκεκριμένες φλάτζες κεφαλής του εμπορίου, (όχι γνήσιες), παρουσιάζουν αυτά ακριβώς τα προβλήματα που περιγράφεις.
Φυσικά και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να βγει η κεφαλή, δυστυχώς.
Θα μπορούσα να γράφω ώρες για να σου εξηγήσω τους λόγους που το λέω με τόση σιγουριά αλλά... θα με "πιάσει" το ΕΣΡ
Ότι θελήσεις μην διστάσεις να ρωτήσεις και όπου μπορούμε και εγώ και τα άλλα μέλη θα σε βοηθήσουμε να είσαι σίγουρος ;)
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: terrios 99

Δημοσίευση από Pesketzis »

Μια διευκρίνηση...

Το βεντιλατέρ σε όλα τα Terios έως το 2000 (j100) είναι υδραργυρικό και δουλεύει μόνιμα.
Μετά το 2000 (j102, j210 κτλ) είναι ηλεκτρικό και δουλεύει μόνο όταν χρειάζεται.
gianniskara
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Απρ 02, 2014 3:03 pm

Re: terrios 99

Δημοσίευση από gianniskara »

Ποσο θα κοστιζει μια γνησια φλαντζα και πως θα το καταλαβω αν ειναι γνησια

Σας ευχαριστω παντως
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: terrios 99

Δημοσίευση από Pesketzis »

Γύρω στα 250 Ευρώ κοστίζει το σετ κεφαλής η γύρω στα 100 μόνο η φλάτζα κεφαλής.
Τώρα πως θα καταλάβεις αν σου έβαλαν γνήσια, λίγο δύσκολο να σου το εξηγήσω από εδώ.
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: terrios 99

Δημοσίευση από Big »

Προτείνεις να αλλάζει κανείς μόνο την φλάντζα ή όλο το σετ?
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: terrios 99

Δημοσίευση από Pesketzis »

Το σωστό Νίκο (big) είναι αφού το ανοίγεις να τα κάνεις όλα και να τα αλλάζεις όλα.
Οι περισσότεροι, προς χάριν της οικονομίας, αλλάζουν μόνο την φλάντζα κεφαλής και αφήνουν όλα τα άλλα (δηλαδή τις φλάντζες εισαγωγής-εξαγωγής, τσιμουχάκια βαλβίδων κ.τ.λ.) τα ίδια, με αποτέλεσμα βέβαια τις περισσότερες φορές να δημιουργούνται νέα προβλήματα που ταλαιπωρούν τους πελάτες και γεμίζουν τις τσέπες των μηχανικών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόλοιπα προβλήματα & λύσεις”