Φρυδάκια (διακοσμητικά) φτερών Terios II

Κουβέντα για την εξωτερική εμφάνιση και το σαλόνι του Terios
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Φρυδάκια (διακοσμητικά) φτερών Terios II

Δημοσίευση από geovil »

Σχετικα με τα φρυδια των φτερων στο Terios II ,πολλα απο αυτα εχουν γρατζουνιες.......

Τα γνήσια είναι πάρα πάρα πάρα πολύ ακριβά.
Ερχονται ετοιμα βαμμενα απο το εργοστασιο στις δυο αποχρωσεις που βγαζει η Daihatsu......
Υπάρχουν στο εμπόριο καποια after market ,αλλά δεν έχουν καμιά σχέση με τα εργοστασιακά. Του εμπορίου είναι μόνο για αυτούς που δεν έχουν καθολου φρυδακια στο αυτοκινητο τους και θέλουν να βάλουν.
Η καλύτερη λύση είναι να τα βάψεις.
Fountis
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 09, 2013 10:41 am

Re: Φρυδάκια (διακοσμητικά) φτερών Terios II

Δημοσίευση από Fountis »

αγαπητά μέλη γειά σας

σχετικά με τα πλαστικά φρύδια των φτερών θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πως αφαιρούνται απο το αμάξωμα, γιατι εκτός απο το βάψιμο στο δικό μου χρειάζεται να αλλαχτούν και τα πλαστικά φιλέτα που εχουν διαβρωθεί.

ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Φρυδάκια (διακοσμητικά) φτερών Terios II

Δημοσίευση από Synteknos »

Καλώς ήρθες! Τα φρυδάκια είναι κουμπωτά με κλιπς. Δεν είναι πολύ εύκολο να βγουν γιατί μπορεί να σπάσουν οι βάσεις στα φρυδάκια εσωτερικά και μετά να πας για καινούργια... :(
Αν θές να το επιχειρήσεις, ξεκίνα ξεκουμπώνοντας απο την μεριά της πόρτας και δούλεψε προς την άλλη άκρη. Στο πίσω μέρος τα δυο τελευταία κλιπς ειναι πιο δύσκολα να βγουν, εγω την είχα πατήσει! Αν πάλι δεν θές να το ρισκαρεις, απευθύνσου σε κάποιο μάστορα που να εμπιστεύεσαι ;)
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
navagos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 2:24 pm

Re: Φρυδάκια (διακοσμητικά) φτερών Terios II

Δημοσίευση από navagos »

Καλησπέρα μήπως γνωρίζει κάποιος για το λάστιχο που υπάρχει ανάμεσα στο φρυδακι και στη λαμαρίνα που μπορούμε να το βρούμε.
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Φρυδάκια (διακοσμητικά) φτερών Terios II

Δημοσίευση από Synteknos »

Καλησπέρα. Νομίζω πως δεν υπάρχουν σαν σκέτο ανταλλακτικό, δεν ξέρω αν μπορέσεις να βρεις κάποιο άλλο υλικό να βάλεις εκεί, ίσως από μαγαζί με τζάμια και καθρέπτες.
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
ΠΑΓΩΝΗΣ ΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 16, 2014 7:49 pm

Re: Φρυδάκια (διακοσμητικά) φτερών Terios II

Δημοσίευση από ΠΑΓΩΝΗΣ ΝΤΙΝΟΣ »

Παιδια πηγα το αμαξι για γυαλισμα και να βαψω τα 4 φρυδακια και μου ειπαν οτι τα λαστιχα για τα φρυδακια εχουν 250€, 28€ τα πιο μακρια και 14 τα πιο κοντα. Πανω απο 10 τεμ. Συνολο..........
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Re: Φρυδάκια (διακοσμητικά) φτερών Terios II

Δημοσίευση από geovil »

Ντινο,ετσι οπως σου τα ειπαν ειναι.......
Εγω αλλαξα πριν κανενα 4μηνο τα λαστιχακια των μπροστινων φρυδιων δεξι και αριστερο κομπλε και μου βγηκε κανενα 90αρι ευρω.....
Ειναι πανακριβα τα γνησια,αλλα δεν υπαρχει κατι στο εμποριο για να παιξει καμμια πατεντα.........
Ειναι πολυ λεπτα λαστιχακια και στη μια τους πλευρα εχουν ταινια διπλης επικολλησης.
Σε ολα τα Terios καιγονται απο τον ηλιο με την παροδο του χρονου................
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Φρυδάκια (διακοσμητικά) φτερών Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Ετσι μου ερχεται να τα ξηλωσω και να βαλω σιλικονη!! Ειδικα τα μπροστινα σχεδον δεν υπαρχουν!!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Φρυδάκια (διακοσμητικά) φτερών Terios II

Δημοσίευση από kostas »

Mανο προσφατα πηρα και εβαλα στα φρυδια του niva λαστιχακι με δυο ευρω το μετρο στον Βενιερη Σπ. Πάτση & Λεωφ. Αθηνών 46 - Αθήνα.
μονο σε μαυρο :arrow: δεν ειναι ακριβως οπως του terios αλλα απο σιλικονη.....
Εικόνα
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Φρυδάκια (διακοσμητικά) φτερών Terios II

Δημοσίευση από manos man. »

Πολυ πιθανο να κανουν στο Τεριος! Βεβαια σαν χρωμα θα εξυπηρετει μονο οσους εχουν σκουρα φρυδακια... Παρολα αυτα θα ειναι μια καλη και οικονομικη λυση!!! Ευχαριστουμε Κωστα!! :)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση