Μπαρα LED

Κουβέντα για την εξωτερική εμφάνιση και το σαλόνι του Terios
Άβαταρ μέλους
toumpanos
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2015 4:39 pm

Μπαρα LED

Δημοσίευση από toumpanos »

Καλησπερα στην παρεα,

Σκεφτομαι να τοποθετησω μια μπαρα LED σαν την παρακατω,

http://www.aliexpress.com/item/For-Phil ... fffe699e63

στην μπροστινη μασκα του terios (2009 μοντ).

Εικόνα

αφου αφαιρεσω πρωτα τις πλαστικες γριλιες που υπαρχουν εκει...

Θα ειναι ωραιο σαν αποτελεσμα?
Θα εχω προβλημα με τον σωστο εξαερισμο του ψυγειου αραγε?

Τα φωτα σας!
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Μπαρα LED

Δημοσίευση από kostas »

Καλύτερα να την βάλεις στην οροφή όπως συνήθως βλέπουμε με μια μπάρα σχάρας να μπορείς να την αφαιρείς,χωρις να χαλασεις την γριλια.
Αν πάλι θέλεις κάτω να βάλεις δυο μικρότερα(http://www.electronicaeshop.eu/led/aeto ... v-oem.html) μέσα από την γρίλια και για τον αερισμό και για να μην στα σπασουν στα παρκαρίσματα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas την Πέμ Μαρ 03, 2016 9:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Μπαρα LED

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Το ωραίο αποτέλεσμα είναι του γούστου σου! Μην μας ρωτάς!
Ναι, θα μειώσεις την ψύξη που προσφέρει το ψυγείο, όμως όσοι έχουν βάλει εργάτη στο ίδιο σημείο δεν αναφέρουν πρόβλημα υπερθέρμανσης, οπότε μάλλον θα είσαι εντάξει.
Για να είσαι νόμιμος (εγώ δεν θέλω να είμαι!), να ξέρεις ότι η θέση του επιπλέον φωτισμού πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος ή χαμηλότερα από τους προβολείς και να ανάβει ταυτόχρονα από τον ίδιο διακόπτη.
Υπόψη ότι τα φθηνά φωτιστικά όπως αυτό που μας δείχνεις δεν αντέχουν ιδιαίτερα το νερό σε πραγματικές συνθήκες.
denso
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 10:05 pm

Re: Μπαρα LED

Δημοσίευση από denso »

καλησπερα στην παρεα και καλη σαρακοστη, θα ηθελα να σου πω οτι προσφατα τοποθετησα σε ενα πελατημου μια μπαρα 120w πιο μεγαλη βεβεα απο αυτη που βλεπω και ηθελε να την συνδεσουμε με τον ιδη υπαρχον διακοπτη για ναειναι νομιμος απο οτι μου ελεγε , με αποτελεσμα να εχουμε προβλημα υπερθερμανσης καλοδιων και κυκλωματος και η μπαρα οταν αναψε εβγαζε σφυριγμα, οποτε την αμπερομετρησαμε και καταληξαμε σε ξεχωρηστο διακοπτη με χοντρα καλοδια και ρελε 40A με κατευθειαν ρευμα σωμα απο την μπαταρια και εντολη με ανηγμα διακοπτη 15 για να λειτουργιση τελεια , ελπηζω να βοηθησα......
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Μπαρα LED

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Φίλε Denso.
Δεν δίνεις ρεύμα στην μπάρα από τον υπάρχον διακόπτη αλλά εντολή.
Η εντολή ενεργοποιεί το ρελέ και αυτό με τη σειρά του δίνει ρεύμα στην μπάρα από την μπαταρία.
Η γραμμή εννοείτε ότι ασφαλίζετε.
Άρα μπορείς να ανάβεις το φωτιστικό σου από τον υπάρχον διακόπτη και αν ο πελάτης σου θέλει να είναι νόμιμος μπορείς να αναθεωρήσεις τον σχεδιασμό σου.
denso
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 10:05 pm

Re: Μπαρα LED

Δημοσίευση από denso »

εχεις απολυτο δικιο εντολη εστηλα και εγω στο ρελε δε το εβαλα κατευθειαν το θεμα ειναι οτι οταν το αναβαμε συνεχιζε το σφυριγμα ενοχλιτικα,και μασ το εκοψε οπως σου γραφω,σαν τροποσ συνδεσης σωστα και νομιμα ειναι οπως γραφεις εσυ
denso
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 10:05 pm

Re: Μπαρα LED

Δημοσίευση από denso »

και κατι που ξεχασα να σου πω ,ευτηχως που την ειχε παραγκηλει μονοσ του απο ebay μετα απο κανα δυο τρεις βολτες με εντονα βουτηγματα εβαλε υγρασια εσωτερικα.
Άβαταρ μέλους
toumpanos
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2015 4:39 pm

Re: Μπαρα LED

Δημοσίευση από toumpanos »

Φίλε denso σε ποιο σημείο την είχατε τοποθετήσει....Εκεί που θέλω και εγώ να την βάλω η στον ουρανό?
Μήπως έχεις καμία φωτο με την μπάρα εγκατεστημένη?
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Μπαρα LED

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Denso, δεν έχω καταλάβει το "σφύριγμα". Ποια ήταν η πηγή του ήχου;

Toumpanos, δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά από πολλά βίντεο που έχω δει αλλά και από τα λεγόμενα του Denso:
1. Αν έβαζα μπάρες led, θα έδινα πολλά χρήματα για κάτι ποιοτικό ή τίποτα.
2. Το που τοποθετήθηκε το φωτιστικό και έβαλε νερό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Και στην οροφή να το βάλεις, μόλις πλύνεις το αυτοκίνητο με νερό υπό πίεση, θα βάλει νερό αν δεν είναι ποιοτικό.
Άβαταρ μέλους
toumpanos
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2015 4:39 pm

Re: Μπαρα LED

Δημοσίευση από toumpanos »

Νεκταριε καλημερα,

Ποιοτικα μπορει και να παω σε κατι καλυτερο .... το θεμα ειναι αισθητικο καθαρα....
Δεν εχω καταφερει να δω εστω και σε φωτογραφιες , μπαρα led σε αυτο το σημειο (για terios μιλαμε παντα)...

Ευχαριστω
Απάντηση