Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
Dimis_z
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2013 1:51 pm

Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από Dimis_z »

Λοιπον οπως σας ειπα χρειαζομαι την βοηθεια σας....
Πριν απο λιγο καιρο ακουγα εναν θορυβο στο πισω μερος του αμαξιου (αυτοκινητου)....
Καταλαβα οτι δεν ηταν θεμα τροχων κλπ..και αφου το πηγα για πλησιμο απο κατω συνεχιζε ο θορυβος....
να μην σας κουραζω πηγα σην εταιρια στον Πυργο.....το κανουν βολτα.....ξερεις ακουγετε οντως το διαφορικο σου η διαγνωση......αλλα αυτο δεν παρουσιαζει προβλημα εκει οποτε μην το εχεις καπου ζορισει μου λενε....τους λεω οχι δεν το χρσησιμοποιω παρα μονο για βολτες.....
Πρεπει να το λυσουμε να δουμε αλλα και παλι σου λεμε οτι εκει δεν παρουσιαζουν αυτα προβλημα.....
στην επιστροφη για το σπιτι ακουω εναν πολυ δυνατο θορυβο απο πισω (συνεχιζομενο) ενα ελαυρη φρεναρισμα ....τους περνω τηλεφωνο και ξαναγυρναω πισω.....μου λενε δεν το πιστευω οτι εισαι τοσο ατυχος......
Το λυνουν το αυτοκινητο.......και με περνουν τηλεφωνο.......
Το αυτοκινητο εχει προβλημα στο διαφορικο και θελει απο την μεση και πισω ολο αλλαγμα....χρειαζετε ανταλλακτικο το οποιο θα ερθει απο την Ιαπωνια....αυτο εχει κοστος 4500 χιλιαδες ευρω....(το πρωτο εγκεφαλικο) αλλα επειδη δεν ειναι βλαβη που την εχεις προκαλεσει εσυ καλυπτει η εταιρια τα 3/4 της ζημιας και θα πληρωσεις κοντα στα 1000 ευρω να το φτιαξουμε....ξεπερναω το θεμα οτι θελει 15-20 μερες να ερθεει το ανταλλακτικο........τους ειπα να παρω κατευθειαν αλλο καινουριο αλλα δεν κανουν ανταλλαγες....
Σημερα θα παω και απο κοντα να δω.....αλλα τι θα ηταν σωστο να κανω?
Αυτα τα ολιγα......θα σας κραταω ενημερους........

Ευχαριστω.....
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Βλαβη στο διαφορικο (πισω)

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

πώ πώ
:shock: :shock:
όντως ρε Δημήτρη δέν θυμάμαι να έχουμε ξαναδιαβάσει/ακούσει για βλάβη σε πίσω διαφορικό μόνο κάτι "κουρέματα"
έχουνε πέσει εκεί κατά την Κρήτη :D άλλα αυτό είναι άλλο.
Τώρα το κόστος είναι μεγάλο αλλά το παρήγορο-νομίζω-είναι οτι αναλαμβάνουν τα 3/4 του κόστους και θα βγεί κάπως καλλίτερα,
'Οπως και να έχει καλά ξεμπερδέματα και να μας κρατάς ενήμερους ε
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
panosck
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2012 1:48 pm

Re: Βλαβη στο διαφορικο (πισω)

Δημοσίευση από panosck »

φίλε ντίμι καλώς ήρθες,

θα στα γράψω λακωνικά (λόγω καταγωγής 8-)

- το αμάξι σου είναι του 2007 όπως έγραψες σε άλλο ποστ, άρα εκτός εγγύησης
- διαφορικό πίσω με 4.500 για τέριος 2΄? είναι υπερβολικό το νούμερο...
- πως θα σου πάρουν "μόνο" 1.000 ευρώ για επισκευή αφού είναι εκτός εγγύησης?
- να σου πουν αναλυτικά τι έχει το διαφορικό σου
- τι ενοείς για ανταλλαγή με καινούργιο? τέριος??

πάρε τηλεφωνο στα κεντρικά αθήνα και ρώτα λεπτομέρειες. βέβαια στο φόρουμ είναι και ο ντόκτορ Πεσκετζής που θα σε κατατοπίσει καλύτερα!
Άβαταρ μέλους
Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 12:20 pm
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Βλαβη στο διαφορικο (πισω)

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπερα ,
Ειναι η πρωτη φορα που διαβαζω για τετοιο προβλημα με το διαφορικο σε Terios , εαν θελεις ενημερωσε μας για τη βλαβη πως εγινε ( αστοχια υλικου ??) ή τι αλλο μπορει να την προκαλεσει ???????
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...
denso
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 10:05 pm

Re: Βλαβη στο διαφορικο (πισω)

Δημοσίευση από denso »

καλησπερα σε ολους! φυλε για μενα παρε τηλ τον κ.πεσκετζη, καλο ειναι να παρεισ τη γνωμη του πρην κανεις οτιδηποτε!
Dimis_z
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2013 1:51 pm

Re: Βλαβη στο διαφορικο (πισω)

Δημοσίευση από Dimis_z »

Λοιπον σας γραφω τα ολιγα νεωτερα που εχω.....
Το Τεριος ΙΙ ειναι αυτο για το οποιο μιλαω, πλεον οντως εκτος εγγυησης και φυσικα για το διαφορικο 4500 χιλιαδες οχι μονο ειναι υπερβολικο ποσο αλλα μολις μου το ειπαν τους ειπα οτι δεν εφερα εγω το Scania που ηταν απεξω.....
Το αυτοκινητο δεν το εχουν ανοιξει γιατι δεν περνει καμοια επισκευη εκει και μαλλον οφειλετε σε αστοχια υλικου οπως λεγετε αλλα μου ειπαν οτι αλλαζεται το διαφορικο πισω και δεν θα εχει κανενα προβλημα πλεον.....
Τωρα γιατι κανουν αυτην την εκπτωση:
Οι λογοι ειναι οι εξης απ΄οτι καταλαβα....
- Δεν εχει ξαναπαρουσιαστει τετοια ζημια
- Εχω κανει ολα τα σερβις μεχρι τωρα στην αντιπροσωπεια
- Εχει λιγα χιλιομετρα (73000)
- και μου ειπαν οτι επεξε και ρολο οτι ειναι η αδεια βγαλμενη ως τριτεκνος
Ολα αυτα οδηγησαν στο να αναλαβουν αυτοι το μεγαλυτερο κοστος.....
Αυτα ξερω εως τωρα
Ναι Panosck ζητησα ανταλλαγη κατευθειαν με καινουριο Terios αλλα νομιζω πλεον δεν πωλειτε στην ελλαδα....
Θα σας κρατω ενημερους με οσο περισσοτερα νεα μπορω....
Ευχαριστω....
Άβαταρ μέλους
Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 12:20 pm
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Βλαβη στο διαφορικο (πισω)

Δημοσίευση από Δημητρης »

Φιλε , απο αυτα που διαβαζω κατι δεν μου παει καλα .........
Πως ειναι δυνατων να ξερουν τι ζημια υπαρχει και απο τι χωρις να το εχουν ανοιξει .....
οπως λεει και ο denso κανε ενα τηλ. στον κ.πεσκετζη !!!
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από Pesketzis »

Για την υπόθεση του φίλου είμαι ενήμερος.
Ακούγετε παράξενο στις μέρες μας αλλά είναι γεγονός πως παρόλο που έχουν περάσει σχεδόν τρία χρόνια από την λήξη της εγγύησης και το αυτοκίνητο έχει διανύσει πάνω από 70.000 χιλιόμετρα να καλύπτεται από εγγύηση έστω και κάτα ένα ποσοστό.
Αυτό σημαίνει/αποδυκνείει ότι:
1ον Το εργοστάσιο της Daihatsu είναι πρόθυμο να σεβαστεί τον χρήστη του οχήματος του και αν είναι λογική η απάιτηση του να δράσει άμεσα για την επίλυση του προβλήματος.
2ον Η εισαγωγική εταιρία και ποιο συγκεκριμένα το τεχνικό τμήμα της Agripan που είναι ο σύνδεσμός μας με το εργοστάσιο, λειτουργεί άψογα με μόνο στόχο την σωστότερη εξυπηρέτηση των πελατών της ανά την Ελλάδα και
3ον Το δίκτυο της Daihatsu στην Ελλάδα έχει και σωστούς επαγγελματίες που "σκύβουν" πάνω από το πρόβλημα του πελάτη τους και προσπαθούν όπως μπορούν να δώσουν λύση.

Για την ιστορία να σας πω πως θα αλλαχθεί το πίσω διαφορικό με καινούργιο και θα πληρωθεί το 1/4 του κόστους από τον πελάτη και το υπόλοιπο θα καλυφθεί από το εργοστάσιο συν ένα ποσοστό από την εισαγωγική εταιρία.
Άβαταρ μέλους
Marina
Δημοσιεύσεις: 858
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:07 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από Marina »

Μπράβο αντιμετώπιση!!!
και εγώ ακούω ένα θόρυβο!!!... είναι απο την άσπρη μπογιά που με ζαλίζει.... 8-) 8-)
μπορούν οι αγαπημένοι (εργοστάσιο Daihatsu, εισαγωγική και δίκτυο) να μου το βάψουν όλο ΚΙΤΡΙΝΟ;;;;
:lol: :lol: :lol: :lol: τζάμπα;;;;;;
"Δεν θα κάνεις ποτέ τίποτα σε αυτόν τον κόσμο χωρίς θάρρος. Είναι η μεγαλύτερη ποιότητα του νου μαζί με την αξιοπρέπεια. "
*Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Βλάβη στο διαφορικό (πίσω)

Δημοσίευση από TAG »

εχουμε τρελλαθει εντελως ?????? :evil:

μιλαμε για ενα αμάξι του 2007 που πλέον η αξια του ειναι στα 10000 €, και ζητάνε για το πίσω διαφορικό σχεδόν τα ΜΙΣΑ ???????
σε ποια χωρα ζουνε ????
Επίτιμος....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”