ΑΞΟΝΕΣ ΣΕ TERIOS

Συζήτηση για ότι αφορά τις ανάρτησεις, το πλαίσιο και την μετάδοση
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Makis
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:57 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

ΑΞΟΝΕΣ ΣΕ TERIOS

Δημοσίευση από Makis »

....ΚΑΙ ΝΑΙ!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΞΟΝΕΣ ΣΤΟ TERIOS. :ugeek: Γεια χαρά σε όλους τους Τερατάκιδες, θα ήθελα με μεγάλη μου χαρά να μοιραστώ αυτό το γεγονός μαζί σας.Έτσι λοιπόν μετά από μια δύσκολη αλλά πετυχημένη μετατροπή στο βοηθητικό κιβώτιο και την απόκτηση επιλογής κίνησης από αργό σε γρήγορο(όπως οι περισσότεροι θα γνωρίζετε) σειρά πήρε η βελτίωση του μπροστινού συστήματος .Λόγο του ότι το αυτοκίνητο απέκτησε αρκετή δύναμη και τα υπόλοιπα εργοστασιακά μέρη αδυνατούσαν να τη υποστηρίξουν, με πρώτο και καλύτερο το εμπρός διαφορικό.(4 φορές το έσπασα το καημένο ).Ο πιο << έυκολος >> και καλά! τρόπος ήταν να αντικατασταθούν τα ψαλίδια(Και το διαφορικό φυσικά) με άξονα. αυτή η μετατροπή φυσικά έκρυβε πλεονεκτήματα(εκτώς δρόμου άψογη συμπεριφορά) αλλά και μειονεκτήματα(στην άσφαλτο βάρκα γιαλό) . Έσφιξα λοιπόν το στομάχι έβαλα και το χέρι βαθιά στην τσέπη και ξεκίνησα το νέο μου project!!!!!!! 8-) .
Αφού πέρασε λοιπόν ένας ολόκληρος χρόνος(και κάτι ψιλά) και αφού άδειασα και την φαρμακαποθήκη της γειτονιάς μου κατάφερα να φτάσω σχεδόν στην ολοκλήρωση του στόχου μου....το TERIOS πλέον κυκλοφορεί με άξονες DANA 30-35 και βήμα 4¨88,για ανάρτηση προτίμησα να βάλω coilover για καλύτερο φλεξάρισμα - απόσβεση - όγκου στον θόλο μέσα. Όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα φτιάχτηκαν στον τόρνο και έγιναν ρυθμιζόμενα για να μπορούν να τροποποιούνται πιο έυκολα!!
Υπάρχουν φυσικά κάποιες ακόμα λεπτομέρειες που πρέπει να διευθετηθούν για την ολοκλήρωση του.....μέχρι τότε δοκιμές-δοκιμές-δοκιμές ...... :D :D :D
θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον μηχανικό "ΚΩΣΤΑ ΑΓΓΟΥΡΙΔΑΚΗ "που ανάλαβε αυτό το project και για τις πολλές-πολλές ώρες που αφιέρωσε στο terios(μου δήλωσε ότι δεν πρόκειτε να ξανακανει κάτι τέτοιο)!!! καθώς και σε όλα τα φιλαράκια μου που τα έπρηξα όλο αυτό το διάστημα της αναμονής ....(ακούς Μανουσάκη και Μαστακα!!!!!)
Θα προσπαθήσω να ανεβάζω ότι φωτό μπορώ από την κατασκευή αυτή και ότι άλλο έχει σχέση με αυτό..... προκειμένου να έχετε όλοι μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για αυτό το project. Δεκτές φυσικά απόψεις και ιδέες !!!!!!!!!!!
...whatever burns goes!!!
LOW RANGE DANA_30-35 TURBO
Άβαταρ μέλους
Makis
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:57 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: ΑΞΟΝΕΣ ΣΕ TERIOS

Δημοσίευση από Makis »

QZTJ6748.JPG
PTGM9950.JPG
ADMG3740.JPG
IITH6889.JPG
NXBI6775.JPG
IMG_0907.JPG
IMG_0910.JPG
IMG_E1580.JPG
IMG_0137.JPG
IMG_0026.JPG
IMG_9805.JPG
IMG_9797.JPG
I[attachment=0]IMG_9834.JPG
MG_9791.JPG[/attachment]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
...whatever burns goes!!!
LOW RANGE DANA_30-35 TURBO
Άβαταρ μέλους
panos_t2
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 11:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΑΞΟΝΕΣ ΣΕ TERIOS

Δημοσίευση από panos_t2 »

Μάκη....Ανάβεις φωτιές ρε Μάκη!!!!!!!! Μπράβο ρε φίλε!!!! Τέρας το terios!!!! Να το χερεσαι εκεί στα βουνά της Κρήτης και άντε να μας το φέρεις και σε καμία εκδρομή αν υπάρχει χρόνος!!!!
Isuzu Dmax 4jj1
OME Suspension by ARB
Marshal MT51
Mekik Motors Air Camp RoofTopTent
T-Max dual battery system
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: ΑΞΟΝΕΣ ΣΕ TERIOS

Δημοσίευση από manos man. »

Αχχ ρε Μακη!!!
Πόσες συζητήσεις, πόσες κλέφτηκες ματιές στο συνεργείο να βλέπω την εξέλιξη !
Φαντάρος πήγα, δεύτερη σχολή έβγαλα... Και όλο αυτό το διάστημα το έχεις βγάλει στα συνεργεία!
Μας έχει ξεχάσει το βουνό... Τώρα όμως να δω πως θα σε ακολουθώ! όλο δύσκολα μου βάζεις :D

Άντε να διευθετηθεί κάθε λεπτομέρεια και να το γιορτάσουμε με μια πολύ καλή εκδρομή είτε εντός είτε εκτός Κρήτης ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις-Πλαίσιο-Μετάδοση”