Εγκατάσταση φίλτρου καμπίνας σε Terios II

Ειδικές κατασκευές των μελών μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Εγκατάσταση φίλτρου καμπίνας σε Terios II

Δημοσίευση από Synteknos »

Για όσους δεν το ξέρουν, το Terios II δεν έχει φίλτρο καμπίνας από το εργοστάσιο. Εάν λοιπόν κάποιος θέλει να βάλει για πρώτη φορά, πρέπει να αγοράσει το φίλτρο μαζί με μία βάση-καπάκι που χρειάζεται για να κρατάει το φίλτρο στην θέση του. Η διαδικασία τοποθέτησης είναι η εξής:

1. Ανοίγουμε το ντουλαπάκι του συνοδηγού και ξεκουμπώνουμε το αμορτισεράκι στα αριστερά, εκεί που δείχνει το βελάκι.

Εικόνα

2. Το ντουλαπάκι κουμπώνει σε δύο βάσεις (σε κόκκινους κύκλους στη φωτό). Αφού ανοίξουμε τελείως το ντουλαπάκι, ξεκουμπώνουμε τραβώντας το και το αφήνουμε στην άκρη. Αυτό που βλέπουμε, είναι το σώμα του καλοριφέρ. Στην θέση που στη φωτό βλέπετε το φίλτρο υπάρχει πλαστικό κάλυμα.

Εικόνα

Αυτό πρέπει να κοπεί περιμετρικά. Χρησιμοποιείστε καινούργια λεπίδα στον κόφτη και πολλή προσοχή μήν φάτε κανένα χέρι :ohmy: Με λίγο υπομονή γίνεται!

3. Αφού αφαιρέσουμε το ορθογώνιο πλαστικό, πρέπει να καθαρίσουμε περιμετρικά την τρύπα από υπολείμματα πλαστικού, αλλιώς το καπάκι δέν εφαρμόζει σωστά, όπως φαίνεται στον κόκκινο κύκλο. Μετά βάζουμε δοκιμαστικά το καπάκι χωρίς το φίλτρο, πρώτα από το αριστερό κούμπωμα και μετά από το δεξί, μέχρι να βεβαιωθούμε οτι κουμπώνει σωστά.

Εικόνα

Αυτή είναι και η βάση-καπάκι που χρειάζεται να έχουμε.
Εικόνα

4. Τέλος, βάζουμε το φίλτρο με την φορά της ροής του αέρα που δείχνει, κουμπώνουμε το καπάκι, επανατοποθετούμε το ντουλαπάκι και το αμορτισεράκι και... voila η φρεσκάδα και η καθαρή ατμόσφαιρα τώρα και στο δικό σας Terios II:lol: Η όλη διαδικασία με πολλή προσοχή δεν πρέπει να σας πάρει πάνω από μισή ώρα. Καλή επιτυχία!!!


Υ.Γ. Οι "περίεργοι" της Daihatsu Θέλουν 70-75 ευρώ για το σετάκι φίλτρο-βάση. Ο Πεσκετζής τα έχει πολύ -μα πολύ!- φθηνότερα... Ευχαριστώ Γιατρέ!!!
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση φίλτρου καμπίνας σε Terios II

Δημοσίευση από Synteknos »

Τον Μάρτη του 2011, είχαμε περάσει μια πολύ όμορφη μέρα σπίτι μου. Τότε είχαν συμβεί τα ακόλουθα Εικόνα


Synteknos έγραψε:

Πρίν λίγο καιρό, μετά τηλεφωνικής επικοινωνίας μου με Πέσκε, εστάλησαν 4 φίλτρα καμπίνας στην Κρήτη για... τους συνήθεις ύποπτους + τον γείτονά μου που έχει και αυτός ένα μαύρο T2. Αφού λοιπόν την Τετάρτη έγινε επιτυχώς η εγκατάσταση στο δικό μου, το Σάββατο η αυλή μου γέμισε Τέρηδες για την ίδια δουλειά επί τρία... και όχι μόνο!

Εδώ τα τερατάκια μας παραταγμένα!


Εναέρια φωτό (...μπαλκονάτη). Αυτήν την σχάρα δεν την ζηλεύετε;!


Synteknos επί το έργον στου Μάκη. Φαίνεται στο πάτωμα το ορθογώνιο πλαστικό που αφαιρείται για να μπεί φίλτρο και βάση (photo by Studio Manousakis!! Εικόνα)


Και στου γείτονα, Ηρακλή, τον οποίο περιμένουμε να ακολουθήσει στην επόμενη εξόρμηση!


Φυσικά, κατά την διάρκεια και μετά το πέρας των εργασιών, στο βάθος είχε μπριζολοκατάσταση! Ψήστης, παραδοσικά ο φίλος και μηχανικός μου Μανώλης, βοηθούμενος από τον κουμπάρο μου που πρίν 1 μήνα μετακόμισε από Αθήνα!


Έτσι πέρασε άλλο ένα όμορφο απόγευμα με καλή παρέα, φαγητό και κάναμε και δουλειά στα τερατάκια! Φυσικά, όσοι δεν έχετε εγκαταστήσει ακόμα φίλτρο καμπίνας στα δικά σας, το προτείνω ανεπιφύλακτα! Ένα τηλέφωνο στον Πεσκετζή, αμέσως Εικόνα
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
adam
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ Σεπ 25, 2017 7:02 pm

Re: Εγκατάσταση φίλτρου καμπίνας σε Terios II

Δημοσίευση από adam »

Επανερχομαι και σε αυτο το θεμα. Ειδα βιντεακια στο youtube και καπου υπαρχει ως ανταλλακτικο το καπακι που κοβουμε ετοιμο ως καπακι μελετημενο -ή κατι- ωστε να μπαινωβγαινει. Γνωριζει καποιος κατι; σε ebay κτλ δεν εχω καταφερει να το βρω. Το εχω βρει σαν ανταλλακτικο αλλα δε βρισκω πωλητη εντος ή εκτος χωρας.
Παραθετω γωτογραφια οπως το εχω βρει ως ανταλλακτικο απο nipparts
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαστορέματα-Κατασκευές”