Αλλαγή μπαταρίας στο κομπιουτεράκι του κεντρικού κλειδώματος

Ειδικές κατασκευές των μελών μας
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Αλλαγή μπαταρίας στο κομπιουτεράκι του κεντρικού κλειδώματος

Δημοσίευση από geovil »

Στο εργοστασιακό κομπιουτεράκι του κεντρικού κλειδώματος ΑΛΛΑΖΕΙ η μπαταρία.
Βγάζετε την βίδα, το ανοίγετε και από την πίσω μεριά έχει μια αυτοκόλλητη ταινία. Την ξεκολάτε και από κάτω είναι η μπαταρία την οποία μπορείτε να βρείτε άνετα στην αγορά μιας και είναι μια κοινή μπαταρία στρόγγυλη 3V.
terorist
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 1:40 am
Τοποθεσία: Αττική

Re: Αλλαγή μπαταρίας στο κομπιουτεράκι του κεντρικού κλειδώμ

Δημοσίευση από terorist »

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα θέμα με το κομπιουτεράκι κλειδώματος-ξεκλειδώματος.

Κάπου το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε σταμάτησε να δουλεύει. Φαντάστηκα ότι τέλειωσε η μπαταρία, το ξεβίδωσα και πήγα στο Γερμανό και πήρα άλλη μπαταρία. Την έβαλα πάνω και όλα καλά. Δούλεψε μια μέρα και μετά ξανά σταμάτησε να δουλεύει. Σκέφτηκα μήπως είχε θέμα η μπαταρία, πάω στο Γερμανό, την μετράνε, ήταν εντάξει, ωστόσο μου δίνουν καινούρια. Την βάζω πάνω και πάλι δεν δουλεύει. Παίζει να έχει ξεσυγχρονιστεί το κομπιουτεράκι, και αν ναι, υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι;
daiterios
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 9:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπαταρίας στο κομπιουτεράκι του κεντρικού κλειδώμ

Δημοσίευση από daiterios »

Μήπως υπάρχει κάποιο κουμπί στο αυτοκίνητο?
Εάν υπάρχει τότε πατήστε το 1 φορά συνεχόμενα μέχρι να ακουστεί κάποιος ήχος-θόρυβος, έπειτα πατήστε το κουμπί του κλειδώματος από το κοντρολάκι και είστε έτοιμος.
Υ.Γ.Γυρίστε το κουμπί στη θέση του διακόπτη (δηλαδή να ανάψουν τα λαμπάκια στο καντράν)
Αυτό έκανα εγώ πρίν από 1,5 εβδομάδα περίπου που άλλαξα μπαταρίες στο κοντρολάκι του συναγερμού λόγω βροχής.
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Αλλαγή μπαταρίας στο κομπιουτεράκι του κεντρικού κλειδώμ

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

Ανέστη γράψτο λίγο ποιό αναλυτικά φίλος γιατί δεν το πολυκαταλαβαίνω :?: Ξέρεις βήμα βήμα :D :D
όταν λές κουμπάκι μέσα στο αυτοκίνητο τί εννοείς???
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
terorist
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 1:40 am
Τοποθεσία: Αττική

Re: Αλλαγή μπαταρίας στο κομπιουτεράκι του κεντρικού κλειδώμ

Δημοσίευση από terorist »

daiterios έγραψε:Μήπως υπάρχει κάποιο κουμπί στο αυτοκίνητο?
Εάν υπάρχει τότε πατήστε το 1 φορά συνεχόμενα μέχρι να ακουστεί κάποιος ήχος-θόρυβος, έπειτα πατήστε το κουμπί του κλειδώματος από το κοντρολάκι και είστε έτοιμος.
Υ.Γ.Γυρίστε το κουμπί στη θέση του διακόπτη (δηλαδή να ανάψουν τα λαμπάκια στο καντράν)
Αυτό έκανα εγώ πρίν από 1,5 εβδομάδα περίπου που άλλαξα μπαταρίες στο κοντρολάκι του συναγερμού λόγω βροχής.
Αν εννοείς κάποιο κουμπί για κλείδωμα από μέσα, όχι δεν υπάρχει. Από μέσα κλειδώνει μόνο από την ασφάλεια του οδηγού. Αν μπορείς όντως να γίνεις πιο αναλυτικός σε αυτό...
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπαταρίας στο κομπιουτεράκι του κεντρικού κλειδώμ

Δημοσίευση από Pesketzis »

Ο Ανέστης μιλάει για κομπιουτεράκι συναγερμού ενώ αν κατάλαβα καλά ο teriorist μιλάει για το εργοστασιακό κομπιουτεράκι ανοίγματος των πορτών.
Απ' ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα του φίλου είναι ότι έχει απορυθμιστεί το κομπιουτεράκι και χρειάζεται επαναπρογραμματισμό.
Η διαδικασία είναι η εξής...
Βγάζουμε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας για δύο λεπτά και με κλειστές πόρτες και χωρίς τα κλειδιά στην μίζα ξαναβάζουμε τον πόλο κλείνουμε το καπό και μέσα σε πέντε δευτερόλεπτα κρατάμε πατημένα ταυτόχρονα και τα δύο κουμπιά. Μετά από λίγο κλειδώνει το αυτοκίνητο και αυτό είναι ένδειξη ότι έχει προγραμματιστεί.
Αυτή είναι η διαδικασία αλλά αν έχεις πρόβλημα φίλος χτύπα ένα τηλεφωνάκι να σε βοηθήσω.
terorist
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 1:40 am
Τοποθεσία: Αττική

Re: Αλλαγή μπαταρίας στο κομπιουτεράκι του κεντρικού κλειδώμ

Δημοσίευση από terorist »

Σε ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω και θα σου πω.
daiterios
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 9:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπαταρίας στο κομπιουτεράκι του κεντρικού κλειδώμ

Δημοσίευση από daiterios »

Pesketzis έγραψε:Ο Ανέστης μιλάει για κομπιουτεράκι συναγερμού ενώ αν κατάλαβα καλά ο teriorist μιλάει για το εργοστασιακό κομπιουτεράκι ανοίγματος των πορτών.
Απ' ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα του φίλου είναι ότι έχει απορυθμιστεί το κομπιουτεράκι και χρειάζεται επαναπρογραμματισμό.
Η διαδικασία είναι η εξής...
Βγάζουμε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας για δύο λεπτά και με κλειστές πόρτες και χωρίς τα κλειδιά στην μίζα ξαναβάζουμε τον πόλο κλείνουμε το καπό και μέσα σε πέντε δευτερόλεπτα κρατάμε πατημένα ταυτόχρονα και τα δύο κουμπιά. Μετά από λίγο κλειδώνει το αυτοκίνητο και αυτό είναι ένδειξη ότι έχει προγραμματιστεί.
Αυτή είναι η διαδικασία αλλά αν έχεις πρόβλημα φίλος χτύπα ένα τηλεφωνάκι να σε βοηθήσω.
Ωχ ναι έχετε δίκαιο, δεν είδα ότι πρόκειτε για το κοντρολάκι του κεντρικού κλειδώματος :D :D :D
terorist
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 1:40 am
Τοποθεσία: Αττική

Re: Αλλαγή μπαταρίας στο κομπιουτεράκι του κεντρικού κλειδώμ

Δημοσίευση από terorist »

Καλησπέρα, επανέρχομαι μετά από καιρό στο θέμα.
Χθες γύρισε ο πατέρας μου από το χωριό που ήταν τόσο καιρό και σήμερα πήγα να δοκιμάσω αυτό που μου είχε γράψει ο φίλος ο Πεσκετζής. Δεν έβγαλα ωστόσο άκρη. Ακολούθησα όσα είπες, αλλά δεν έγινε τίποτα.
Αύριο θα πάει ο πατέρας μου το αμάξι για service. Θα το πει στον μάστορα μήπως καταφέρει αυτός κάτι.
Σε περίπτωση που έχει χαλάσει το κοντρολάκι, ξέρει κανείς πόσο κοστίζει περίπου;
panosck
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2012 1:48 pm

Re: Αλλαγή μπαταρίας στο κομπιουτεράκι του κεντρικού κλειδώμ

Δημοσίευση από panosck »

Φίλε χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!

Η δική μου εμπειρία με δύο αλλαγές μπαταρίας ήταν πολύ απλή. Βγήκε η παλιά, μπήκε η καινούργια και τέλος.

Ο συγχρονισμός επίσης είναι απλός αν χρειαστεί, τον έκανα σε φίλο που το είχε αφήσει χωρίς μπαταρία για ένα μήνα, και η διαδικασία είναι ακριβώς όπως την περιγράφει ο δρ Πέσκε.

τώρα όντως μπορεί να έχει χαλάσει το κοντρόλ, αλλά αυτό μπορείς να το τσεκάρεις σε κάποιον καλό κλειδαρά που φτιάχνουν τηλεκοντρόλ κλπ και έχουν τα εργαλεία που εντοπίζουν συχνότητες.

το δικό μου τηλεκοντρόλ πάντως είχε κάποτε κάνει μπάνιο στην αστυπάλεα, μαζί με μακροβούτι και απλωτές :D το άφησα στον ήλιο, και μετά δούλευε κανονικα! :o
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαστορέματα-Κατασκευές”