Τοποθέτηση τηλεχειριστίου για άνοιγμα πορτών.

Ειδικές κατασκευές των μελών μας
gregvict
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 11:56 pm

Τοποθέτηση τηλεχειριστίου για άνοιγμα πορτών.

Δημοσίευση από gregvict »

Καλησπέρα σε όλους του φίλους. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Έχω στην κατοχή μου ένα ''κιτ'' για τηλεχειρισμό των πορτών και θα ήθελα να το τοποθετήσω στον Τέρη μου (J102), μιας και δεν έχω συναγερμό και θα ήθελα αυτή την μικρή ευκολία. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τι τύπο κλειδαριών έχει το Terios, για να μπορέσω να κάνω την συνδεσμολογία?
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Τοποθέτηση τηλεχειριστίου για άνοιγμα πορτών.

Δημοσίευση από kostas »

εχεις ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες? βρες την πλακετα των ηλεκτρομαγνητικων κλειδαριων μαλλον παιζουν με το αρνητικο κεντρικο κλειδωμα.Αν βρω σχεδιο θα το βαλω.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
gregvict
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 11:56 pm

Re: Τοποθέτηση τηλεχειριστίου για άνοιγμα πορτών.

Δημοσίευση από gregvict »

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ναι υπάρχει κεντρικό κλείδωμα, απλά θέλω να το κάνω πλέον και με τηλεχειρισμό και όχι μόνο με το κλειδί. Απο ότι διάβασα πρέπει να ενώσω στην πλεξούδα που βγαίνει απο την πορτα το οδηγού. Η ηλεκτρομαγνητική βγάζει 5 καλώδια, (ασπρο/μαυρο, μπλέ, μπλέ/?, πράσινο, πράσινο/?, βάζω ''?'' γιατί δεν θυμάμαι απ έξω τα χρώματα), θέλω να μάθω ποια 2 απο τα 5 καλώδια είναι για κλειδωμα και ξεκλείδωμα. Αν βρείς κάποιο σχέδιο θα σου είμουν ευγνώμων. Προσπάθησα απο Manual αλλά δεν έβγαλα άκρη δυστηχώς.
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Τοποθέτηση τηλεχειριστίου για άνοιγμα πορτών.

Δημοσίευση από kostas »

Βρηκα ένα σχεδιο universal εσυ θα πρεπει να συνδεσεις την πλακετα των ηλεκτρομαγνητικών με την πλακετα του τηλεχειρησμου δηλαδή τα δυο καλωδια που αναφερoνται στο signal δες αν εχεις την ιδια χρωματολογια καλωδιων.

Εικόνα
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
gregvict
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 11:56 pm

Re: Τοποθέτηση τηλεχειριστίου για άνοιγμα πορτών.

Δημοσίευση από gregvict »

Κάπως έτσι είναι και το δικό μου σχέδιο, απλά δεν έχει και την συνδεσμολογία για της ηλεκτρομαγνητικές. Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχουν καμία σχέση τα χρώματα αυτά, με αυτά που φεύγουν απο την κεντρική κλειδαριά. Θα το ψάξω λίγο και θα επανέλθω.
gregvict
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 11:56 pm

Re: Τοποθέτηση τηλεχειριστίου για άνοιγμα πορτών.

Δημοσίευση από gregvict »

Καλημέρα σε όλους, επάνερχομαι στο θέμα. Μετά απο προσπάθειες κατάφερα να κλειδώνει και να ξεκλειδώνει με τηλεχειρισμό, όλες τις πόρτες, εκτός του οδηγού. Έχει κανείς κάποια ιδέα τι μπορεί να γίνεται? Όλες οι πόρτες εκτός του οδηγού έχουν 2 καλώδια (μπλέ/ασπρο=κλείδωμα και μπλέ=ξεκλείδωμα). Η πόρτα του οδηγού έχει 5 καλώδια Μπλέ/ ασπρο, μπλέ, πράσινο κίτρινο, πράσινο και άσπρο/μαυρο. Σύνδεσα τα δυο καλώδια απο την μονάδα τηλεχειρισμού, στο μπλε/ασπρο και μπλε, αλλά δεν έκανε τίποτα. Μετά σύνδεσα το πράσινο κίτρινο και πράσινο με αποτέλεσμα να ανοιγοκλείνουν όλες εκτός του οδηγού. Δυστηχώς το manual δεν λέει κάτι για τις ηλεκτρομαγνητικές, και δεν αναφέρει κατι για το κεντρικό κλείδωμα. Οποιαδήποτε γνώμη θα ήταν ευπρόσδεκτη.
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Τοποθέτηση τηλεχειριστίου για άνοιγμα πορτών.

Δημοσίευση από kostas »

Απο το νετ δυσκολα να σε βοηθησει καποιος αλλα θα προσπαθησω.Καταρχην μην προσπαθεις να βαλεις το κιτ παραλληλα καθως υπαρχει πλακετα ηδη για τις ηλεκτρομαγνητικες σου μην πειραζεις την υπαρχων καλοδιωση μην ανοιγεις ταπετσαριες...Εντοπισε την υπαρχων πλακετα το πιο πιθανο ειναι πισω απο το θηκακι που βρισκεται κατω αριστερα η και ακομα πισω απο την πλαστικη επενδυση τριγωνακι.Χρειαζεσαι τα δυο μονο καλωδια απο την πλακετα τηλεχειρησμου που αναφερoνται στο signal.Τωρα το δυσκολο ειναι να εντοπισεις τα καλωδια του signal στην υπαρχων πλακετα.Βαλε φωτο να βρουμε ακρη...
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
gregvict
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 11:56 pm

Re: Τοποθέτηση τηλεχειριστίου για άνοιγμα πορτών.

Δημοσίευση από gregvict »

Καλησπέρα, πλακέτα δεν έχω εντοπίσει ακόμα όσο και αν ψάχνω, δεν νομίζω να έχει άλλωστε μια και δεν έχει κλείδωμα με remote, οπότε δεν νομίζω να έχει και ρελέ. (το σύστημα που βάζω έχει ρελε) Όλα καταλήγουν στο ECU και εκεί δεν πέρνει πατέντες :D . Το όλο πρόβλημα είναι οτι η κλειδαριά του οδηγού, είναι με 5 καλώδια, και λειτουργεί απο ότι έχω καταλάβει ως διακόπτης, βρήκα και ένα άλλο σχέδιο αλλά λόγο του ότι έκαψα ήδη μια ασφάλεια (των πορτών), αυτό θα γίνει απο αύριο.
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Τοποθέτηση τηλεχειριστίου για άνοιγμα πορτών.

Δημοσίευση από kostas »

Τελικα η πλακετα ειναι πισω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου.Αν τα καταφερνεις πρεπει να κολησεις πανω στην πλακετα δυο καλωδιακια και να τα ενωσεις με τα δυο καλωδια του signal (αυτα δηλαδη που εβαζες και κλεινανε ολες οι πορτες εκτος του οδηγου) .Εχεις δυο συνδιασμους η με τον εναν η με τον αλλο θα δουλεψει.
Στο δικο μου terios η συγκεκριμενη εγκατασταση εγινε στην agripan πριν την παραλαβη απο καινουργιο.
Φωτογραφία0440.jpg
Φωτογραφία0441.jpg
Φωτογραφία0442.jpg
Φωτογραφία0443.jpg
Φωτογραφία0445.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas την Παρ Ιούλ 06, 2018 2:17 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
gregvict
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 11:56 pm

Re: Τοποθέτηση τηλεχειριστίου για άνοιγμα πορτών.

Δημοσίευση από gregvict »

Καλημέρα, σε ευχαριστώ θερμά για την πολύτιμη βοήθεια σου. Θα ενημερώσω για την οποια εξέλιξη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαστορέματα-Κατασκευές”