Ο Γερο Τέρης ετών 15 !!!

Παρουσιάστε μας τον Τέρη σας!
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Ο Γερο Τέρης ετών 15 !!!

Δημοσίευση από manos man. »

Αυτό το καλοκαίρι το Terios του μπαμπά συμπλήρωσε 15 χρόνια! Με αφορμή αυτό το γεγονός θα σας γράψω μερικά πράγματα για την μεγάλη αυτή ιστορία του ;) Μάλιστα πήρα εγώ την πρωτοβουλία γιατί αυτό το αμάξι το λατρεύω όσο και ο πατέρας μου!! :)


Το μικρό θαύμα της Daihatsu, το Terios I, από την πρώτη στιγμή της κυκλοφορίας του μπήκε στο μάτι και στις καρδιές πολλών υποψήφιων αγοραστών! Αδύνατον να περάσει απαρατήρητο, κέντρισε το ενδιαφέρον και του πατέρα μου καθώς το παλαιό Zastava έδιχνε πλέον γερασμένο και κουρασμένο...
Τέλη Άνοιξης του 1998 πραγματοποιεί ο Γιώργος μας επίσκεψη σε αντιπροσωπία της Daihatsu για να δει από κοντά το Move... Για δες και το Terios του λένε !! ;) Ιούνιος του 1998 και ένα μώβ Terios βρίσκει τον ιδιοκτήτη του!! :) Είναι η αρχή μιας πολύ μεγάλης ιστορίας! ;)

Οι πολλές δυνατότητες του Terios άρχισαν να χαρίζουν σε πατέρα και υιό αξέχαστες εμπειρίες και πολλά χιλιόμετρα!!
Από τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα φάνηκε τι θα ''τραβήξει'' με το αφεντικό του! Πρώτο ταξίδι του στην Λίμνη Πλαστήρα. Μία μπάλα ποδοσφαίρου ξέφυγε από τα πόδια των νεαρών καταλήγοντας μέσα στη λίμνη. Λίγο αργότερα το μώβ Terios έκανε την πρώτη του βουτιά! Το νερό εξωτερικά μέχρι την μέση της πόρτας! Εσωτερικά ήταν αρκετό για να επιπλέουν τα πατάκια :lol: :lol: Πάντως η μπάλα βγήκε!!! :)

Ταξίδια, διακοπές... Όλη την Ελλάδα γυρίσαμε! Από Γαύδο μέχρι Ορεστιάδα έχουμε πάει με τον λατρεμένο Τέρη μας :)
Τώρα που είπα διακοπες.... Δείτε φωτογραφίες!

στην Λέσβο
DSC09342.JPG
στον Άη Στράτη και το αξέχαστο φόρτωμα
DSC09409.JPG
Στην Σκύρο
DSC01666.JPG
Αλλά μην νομίζετε ότι αφήσαμε παραπονεμένα και τα βουνά! :lol:
Εκδρομές όπως αυτή στα χιόνια στη Ζήρια υπήρξαν πολλές!!
03 .JPG
Πάσχα στη Ζήρια
018 .JPG
Καλοκαίρι στην Κρήτη. Ομολογώ ότι το άγριο τοπίο της Νότιας Κρήτης του ταιριάζει απόλυτα ;)
P8209261.JPG
Μήπως να θυμηθώ την διαδρομή Φενεό - Ζαρούχλα; Ήταν Χειμώνας με απίστευτη λάσπη να ρίχνει και λίγο χιονάκι, μόνοι μας στο βουνό και να νυχτώνει... Καταφέραμε και περάσαμε!!! :) Μάλιστα φτάνοντας στην Ζαρούχλα μας ρωτάνε : Από Φενεό έρχεστε; Ναι τους απαντάμε... Και συμπληρώνει ο άνθρωπος εντυπωσιασμένος! Εχθές πήγαμε και ξεκολλήσαμε δυο Cherokee απάνω στο βουνό από την λάσπη...


Τα χρόνια πέρασαν και έβγαλα κι εγώ δίπλωμα... Με τέτοιες ιστορίες θα μπορούσα να πάρω κάτι άλλο εκτός από Terios ; ;)

1 Αυγούστου του 2008 και ο ΓεροΤέρης κοιτάει με καμάρι το νέο αίμα μπροστά του!! :)
DSC04656.JPG
Δύο χρόνια αργότερα αρχίζει και για τον Γερο Τέρη ένα νέο κεφάλαιο στην ζωή του! Μα φυσικά αυτό του Terios Club :) :D :D Όταν ο δικός μου Τέρης μένει για ξεκούραση στην Κρήτη τότε αναλαμβάνει δράση ο Παλιός! Μια τέτοια περίπτωση ήταν και η φετινή κοπή της πίτας στον Αθανάσιο Διάκο!!
07.JPG
Απ' ότι καταλαβαίνετε ο Γερο Τέρης ετών 15 δεν χαμπαριάζει τίποτα! Παρά τα χρονάκια του και τα πατημένα 220.000 χλμ δηλώνει έτοιμος να ζήσει ακόμα πολλές περιπέτειες :)
Πατέτας και υιός σίγουρα είναι χαρούμενοι για τις επιλογές τους και αυτό φαίνεται!
17.2.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
giorgos man.
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:28 pm
Τοποθεσία: Σίσι Λασιθίου Κρήτη

Re: Ο Γερο Τέρης ετών 15 !!!

Δημοσίευση από giorgos man. »

...κάποιοι λένε να μην έχεις συναισθηματικό δέσιμο με τα σίδερα, και έχουν δίκιο !!!!
Δεν μπορείς όμως να μη δακρύσεις , όταν επί 15 χρόνια σε έχει πάει παντού και χωρίς να διστάσει ή να ζητήσει το παραμικρό :oops: :oops: :oops:
Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με την βία
Άρθρο 120 (παραγρ.4) του ισχύοντος Συντάγματος της Ελλάδας (ακροτελεύτια διάταξη).
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Ο Γερο Τέρης ετών 15 !!!

Δημοσίευση από TAG »

Μπράβο Μανο.
Ελπιζω και τις μισες εμπειριες ,αναμνησεις σας να τις πραγματοποιησουμε και εμείς !
τέτοιες περιγραφές ,μας κανείς και αγαπάμε τον Τερη μας , ακόμη περισσότερο.
;)
Επίτιμος....
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Re: Ο Γερο Τέρης ετών 15 !!!

Δημοσίευση από geovil »

Εγω παλι νομιζω οτι ο ανθρωπος που ειναι απο τη φυση του συναισθηματικος,δινει μεγαλυτερη αξια απο οτιδηποτε στα συναισθηματα του τα ιδια..........ασχετα με το τι του προκαλει τα συναισθηματα αυτα ................
Αλλες φορες μπορει να ειναι κατι εμψυχο,ενας ανθρωπος ,ενας σκυλος π.χ..........και αλλες φορες κατι αψυχο.......ακομα και ενα "ματσο παλιοσιδερα" οπως αναφερετε.................
Εγω απο την πλευρα μου χαιρομαι ιδιαιτερα που γνωριζω μεσα απο αυτην την παρεα τετοιους ανθρωπους συναισθηματικους ,χωρις να με απασχολει ιδιαιτερα τι τους προκαλει τα συναισθηματα τους αυτα.............
Επισης χαιρομαι ιδιαιτερα που τα συναισθηματα τους αυτα τα μοιραζουν και τα μεταδιδουν και στους υπολοιπους.........
Να ειστε ολοι καλα , συνΤεριουχοι και μη , και γεματοι απο συναισθηματα !!!! :) :) :) :) :) :) :)
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ο Γερο Τέρης ετών 15 !!!

Δημοσίευση από Pesketzis »

Μάνο μήπως περνάει από το μυαλό σου να γράψεις και κανένα βιβλίο για τα Terios;
Όταν σε πιάνει αυτός ο οίστρος ρε παιδάκι μου δεν έχεις ανταγωνισμό.
Και τώρα που το καλοσκέφτομαι, μήπως να βρίσκαμε και εκείνο το παλικάρι τον Σύντεκνο που τον χάσαμε τελευταία να κάνετε ένα ντουετάκι τα δυο σας, μιας και το έχετε ρε παιδάκι μου, και να φτιάξουμε ένα ημερολόγιο για το 2014 που θα τα σπάει;
Για σκέψου το....
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Ο Γερο Τέρης ετών 15 !!!

Δημοσίευση από Synteknos »

Δάκρυσα... Μπράβο ρε σύ Μάνο! :)
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Ο Γερο Τέρης ετών 15 !!!

Δημοσίευση από kostas »

Ωραιος Μανο να χαιρεσαι τον πατερουλη σου και τα καμαρια σου!
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ο Γερο Τέρης ετών 15 !!!

Δημοσίευση από manos man. »

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια! :) Χαιρομαι που μπορω να μοιραστω μαζι σας αυτα τα συναισθηματα! Και να μην ξεχνατε κατι... Η αγαπη για τα αυτοκινητα μας ειναι ο λογος που εχει δημιουργηθει αυτη η ομορφη παρεα ;) Να ειμαστε παντα καλα και οποτε μπορουμε να βρισκομαστε απο κοντα να περναμε ακομα καλυτερα :) :) :)

Υ.Γ Doctor Peske η ιδεα σου για ημερολογιο 2014 με βρισκει συμφωνο! Πιστευω πως πρεπει να συζητηθει απο κοντα στην πανελληνια!!! ;)
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 10:12 am

Re: Ο Γερο Τέρης ετών 15 !!!

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ »

μανο αστοδιαολο (με τη καλή ενοια) συγκινήθηκα!!!
Άβαταρ μέλους
vitaroulas
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 9:17 am
Τοποθεσία: Αμαρούσιον
Επικοινωνία:

Re: Ο Γερο Τέρης ετών 15 !!!

Δημοσίευση από vitaroulas »

Με συγκίνησες κι εμένα φίλε!
Όσα είχα ευχαριστηθεί με το Terios 1 δεν τα έχω κάνει ακόμα με το βιτάρα :)
Δαμιανός
GV 2.0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρουσίαση αυτοκινήτων των μελών”