Ο νέος είναι ωραιός!!!

Παρουσιάστε μας τον Τέρη σας!
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Ο νέος είναι ωραιός!!!

Δημοσίευση από Synteknos »

Σήμερα γύρισα από την δουλειά με το Terios. Εντάξει, θα πείτε, πού είναι το περίεργο;... Το περίεργο είναι οτι δεν ήταν λιλά αλλά μπλέ!!!
Όχι, μη φοβάστε! Ούτε τη πουλήσαμε την Ζουμπουλία, ούτε την βάψαμε! :lol: :lol: :lol:

Η ιστορία αρχίζει το Πάσχα του 2015 που ήρθαν οι γονείς της Μαρίας από Αθήνα για τις γιορτές. Κάποια στιγμή, πήρε ο κυρ Αντώνης το τερατάκι μας να παει για ψώνια/βόλτα και οπως ήταν αναμενόμενο, γύρισε γοητευμένος!

Ενάμισι χρόνο μετά, το... τιμημένο Shuma κρίθηκε ιδιαίτερα ασύμφορο. Οι μνήμες βγήκαν στην επιφάνεια και μαζί με αυτές ήρθε και το τηλεφώνημα. "- Θα μου βρεις ενα αμάξι;!...." εννοώντας φυσικά Terios 1 γιατί τα οικονομικά δεν επιτρέπουν Τ2. Με τα τρεχάματα όμως που είχα εγώ με το νέο μαγαζί της Ιαπωνικής, το ξεχνούσα! Έτσι φτάσαμε την πρωτοχρονιά που ανεβήκαμε Αθήνα, να συζητάμε το θέμα πιό ζεστά.

Έψαξα για Τ1 facelift κυρίως για το μοτέρ και φυσικά για να είναι και πιο φρέσκο. Οι τιμές παίζανε από 3800 για ενα στα Χανιά και ανέβαιναν... Και ενώ ήμουν στο ψάξιμο, μου σκάει ένας καλός συνάδελφος το παραμύθι!
"- Ρε συ, έχω έναν φίλο που πουλάει ενα, να τον ρωτήσω;" Πέφτει το τηλεφώνημα, το κλείνει και μου λέει. "Άκουσα καλά; Είπε τρία;;;!!!"

Το τερατάκι είναι παρκαρισμένο στη γωνία και Σάββατο βράδυ παίρνει το παπόρι για την Αθήνα! Ειναι Τ1 του '04 με 130.000 χλμ., μπλε με ασημί πλαστικά. Το χρώμα του είναι αρκετά ταλαιπωρημένο, έχει και δυό τρία χτυπηματάκια αλλά δεν έχει καθόλου σκουριές και τα μηχανικά του ειναι σε παρά πολυ καλή κατάσταση! Ενα ξεθάμπωμα θα του κάνω στα φανάρια, κάτι ψιλά στο εσωτέρικο και πανέτοιμο να συντροφεύει τον Αντώνη στη δουλειά (υδραυλικός) ή στο κυνήγι που πάει συχνά!

Ά, φωτό αύριο γιατι σήμερα παρέλαβα 16 παλέτες υλικά ραφιών στο νέο της Ιαπωνικής και γύρισα σπίτι στις οκτώ! 8-) :lol:
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Ο νέος είναι ωραιός!!!

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Ξενοκοιτάζεις το μπλε-ασημί και δεν μου αρέσει ....
Σε είχα για πιο πιστό!
Να δεις που αύριο το λιλά δεν θα παίρνει μπροστά, έτσι για να σου δείξει την στενοχώρια του! Αχάριστε!
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ο νέος είναι ωραιός!!!

Δημοσίευση από manos man. »

Ξεφόρτωνε παλέτες!! Γρήγορα!!
Το βράδυ έχει λιμάνι!!!! :D :D
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Ο νέος είναι ωραιός!!!

Δημοσίευση από Synteknos »

NEKTARIOS έγραψε:Ξενοκοιτάζεις το μπλε-ασημί και δεν μου αρέσει ....
Σε είχα για πιο πιστό!
Να δεις που αύριο το λιλά δεν θα παίρνει μπροστά, έτσι για να σου δείξει την στενοχώρια του! Αχάριστε!
Σφάλεις φίλτατε! Ναι, το facelift Τ1 είχε σημαντικές βελτιώσεις σε σχέση με το πρώτο μοντέλο. Στις δύο μέρες που το είχα στα χέρια μου μού άρεσε ο νέος κινητήρας, το βελτιωμένο σαλόνι-καθίσματα, τα πίσω φανάρια, το καντράν, το τριάκτινο τιμόνι και πάνω από όλα, η ύπαρξη ABS! Από την άλλη πλευρά, χρειάστηκε να τρίψω τα θαμπωμένα, πλαστικά φανάρια για να βλέπονται (το δικό μου έχει τα αθάνατα γυάλινα 8-) ), να κάνω την επισκευή που έκανε ο kostas στο καμμένο πλαστικό σπιράλ του παπά (το δικό μου είναι ολόκληρο λαστιχένιο), αλλά πέρα και πάνω απο όλα τα αλλά, το λιλά είναι του Γιώργου... Τέλος!

Ά, και επειδή είναι terios και όχι η ντίβα miata, πάντα παίρνει μπροστά, δεν μασάει πουθενά και δεν καταλαβαίνει τίποτα!!! :lol: :lol: :lol:
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Ο νέος είναι ωραιός!!!

Δημοσίευση από Synteknos »

Λίγο πριν αρχίσουν οι εργασίες!
image.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Ο νέος είναι ωραιός!!!

Δημοσίευση από Synteknos »

Το φανάρι μετά το πρώτο τρίψιμο
image.jpg
Δεν είχε και πολυ διαφορά με το πως το παρέλαβα!...

Το εσωτερικό
image.jpg
Ωραία ταπετσαρία αλλά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έβαζε σκυλιά μέσα.....

Και η πίσω δεξιά γωνία που προσπάθησα να συμμαζέψω λίγο, βγάζοντας το λαμάκι και χτυπώντας το για να κάτσει. Στο τέλος απείχε πολυ απο το τέλειο αλλά τουλάχιστον δεν το στραβώνει πλέον η πόρτα κάθε φορά που ανοίγει.
image.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Ο νέος είναι ωραιός!!!

Δημοσίευση από kostas »

Καλορίζικο! και καλά μαζέματα ;) τα φανάρια θέλουν αρκετή δουλειά δες εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=bAl8r0CeRE8
το πολύ με 130 ευρώ παίρνεις 2 ιμιτασιόν θα αλλάξει η εικόνα του αυτοκίνητου: http://www.economycarparts.gr/DAIHATSU/ ... t_181.html
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Ο νέος είναι ωραιός!!!

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

kostas έγραψε:Καλορίζικο! και καλά μαζέματα ;) τα φανάρια θέλουν αρκετή δουλειά δες εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=bAl8r0CeRE8
το πολύ με 130 ευρώ παίρνεις 2 ιμιτασιόν θα αλλάξει η εικόνα του αυτοκίνητου: http://www.economycarparts.gr/DAIHATSU/ ... t_181.html
Κώστα, να το πω εδώ, και θέλω να το πω καιρό τώρα, χαίρομαι όταν υπάρχουν μέλη σαν και εσένα που συμμετέχουν με καλή διάθεση στην ενημέρωσή μας για τεχνικά θέματα.

Μπρε Σύντεκνε!
Το λιλά είναι δικό σου! Όχι αλουνού! Να το αγαπάς και να μην ξενοκοιτάς!!
(Πήρε μπροστά σήμερο ή ...)
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Ο νέος είναι ωραιός!!!

Δημοσίευση από kostas »

Κώστα, να το πω εδώ, και θέλω να το πω καιρό τώρα, χαίρομαι όταν υπάρχουν μέλη σαν και εσένα που συμμετέχουν με καλή διάθεση στην ενημέρωσή μας για τεχνικά θέματα.
Ευχαριστώ Νεκταριε κάνω ότι μπορώ για να εμπλουτίσω το forum με τεχνικές λύσεις χωρίς να είμαι μηχανικός αυτοκινήτων άλλα με μεράκι για αυτό το αυτοκίνητο και όχι μόνο.
Επίσης από τα γραφόμενα..... του κάθε μέλους καταλαβαινουμε πολλά.... χωρίς καν να έχουμε ακόμα γνωριστεί από κοντά.
Θέλω το forum μας να γίνει το διεθνές καλλίτερο στην τεχνική πληροφορία.
Μηπως γι αυτο αυξηθηκε η επισκεψημοτητα :roll:
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
manos man.
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:26 pm
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος, Κρήτη

Re: Ο νέος είναι ωραιός!!!

Δημοσίευση από manos man. »

Κώστα είσαι φοβερός!!!

Άτιμα πλαστικά φανάρια... Τόσο κίτρινα δεν πρέπει να έχω ξαναδει σε Terios!!!
Daihatsu Terios...................................................................Suzuki Jimny
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρουσίαση αυτοκινήτων των μελών”