Η ψυχοθεραπεία μου

Παρουσιάστε μας τον Τέρη σας!
daiterios
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 9:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Η ψυχοθεραπεία μου

Δημοσίευση από daiterios »

Διάβασα με λεπτομέρεια όλα όσα έχεις γράψει και το μόνο που έχω να πώ είναι ένα μεγάλο μπράβο.
Σου εύχομαι να το τελειώσεις όσο ποιό σύντομα μπορείς και να έχεις τον χρόνο να το ευχαριστηθείς.
Project είχα ξεκινήσει και εγώ με το Suzuki Swift όπου απέκτησα πέρυσι το καλοκαίρι, έχοντας το για περίπου 1 χρόνο και ρίχνοντας πάνω του εξτρά αξίας πάνω 5.000 ευρώ όταν η αξία του αυτοκινήτου ήταν και είναι στα 5.000-6.000, οπότε καταλαβαίνεις ότι ήταν ένα αυτοκίνητο ακόμα σε λευτά μόνο τα εξτρά, δυστηχώς πρίν από κάμποσο καιρό το αυτοκίνητο βγήκε ολική χωρίς ευτυχώς να φταίω οπότε σταμάτησε το project για το οποίο είχα ρίξει πολύ μελέτη αλλά και πολύ κόπο και χρήμα.
Η συνέχεια με βρίσκει να έχω πάρει πάλι το ίδιο αυτοκίνητο στα ακριβώς ίδια χαρακτηριστηκά ακόμα και το χρώμα είναι ακριβώς το ίδιο.
Βέβαια τώρα βρίσκομαι πάλι στην φάση της πώλησης για να πάρω κάτι άλλο ποιό έτοιμο ποιό στημένο.
Αυτά από εμένα και πάλι εύχομαι καλή συνέχεια.
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Η ψυχοθεραπεία μου

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Σε ευχαριστώ Daiterios.
Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά με το νέο σου αυτοκίνητο και να ευχαριστιέσαι καθημερινά όλες τις μετατροπές σου.
Θα αρχίσω να ανεβάζω φωτογραφίες με ότι έχω φτιάξει και αγοράσει, στην εκάστοτε φάση υλοποίησης που βρίσκεται το κάθε τμήμα της μετατροπής, και θα ανανεώνω κατάλληλα.
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Η ψυχοθεραπεία μου

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

ΕΜΠΡΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ

Έπλυνα και καθάρισα τις γέφυρες. Ξεκίνησα με διάφορα κοψίματα.
Τα όποια ημιέτοιμα μου έδωσαν νέες ιδέες σύνδεσης για την όλη σχεδίαση, για μεγαλύτερη ευελιξία και ρυθμίσεις κατά την τελική εγκατάσταση.
Θα συνεχίσω την επόμενη εβδομάδα.

Βρήκα έτοιμα δισκόφρενα στα 300+mm, ειδικά για το 1ο αυτοκίνητο με τις σταθερές πλύμνες.
Άρα, αν αποφασίσω την συγκεκριμένη αλλαγή, υπάρχει έτοιμη.

Διαπίστωσα ότι το δακτυλίδι του ABS του 2ου αυτοκινήτου με τις πλύμνες ελεύθερου τροχασμού έχει τον ίδιο αριθμό δοντιών με το 1ο αυτοκίνητο.
Άρα όλα καλά με το ABS, όποιες από τις ήδη αγορασμένες πλύμνες και να διαλέξω, χωρίς άλλες αλλαγές εκεί.

Βρήκα πλήρες πακέτο από το μπροστινό σύστημα της 1ης μου επιλογής για να κάνω την μετατροπή των πλυμνών σε ελεύθερες (ψαλίδια κάτω, πλύμνες πλήρεις, ημιαξόνια, δαγκάνες με βάσεις, ηλεκτροπνευματικό σύστημα κλειδώματος και ξεκλειδώματος πλυμνών) σε καλή σχετικά τιμή, πάλι όμως το κόστος ήταν πάνω από τις τότε οικονομικές δυνάμεις μου.
Ίσως άλλη φορά. Προς το παρόν μένω με τα αγορασμένα της 2ης επιλογής μου για την συγκεκριμένη μετατροπή.


ΤΡΟΧΟΙ

5 καινούργιες ζάντες 9,75Χ17 για τα ΑΤ λάστιχα έχουν αγορασθεί.

8 μεταχειρισμένες ζάντες αλουμινίου 7,50Χ17 για τα ΜΤ ελαστικά έχουν αγορασθεί.
Ελέγχθηκαν, όλα αποδεκτά. Κρατήθηκαν οι 6, θα πωληθούν οι 2.
Οι 5 από τις 6 ετοιμάζονται για τροποποίηση και βαφή. Αναμένω να τελειώσουν την επόμενη εβδομάδα.

Ξεκίνησα την τροποποίηση των beadlocks των 16" με επιτυχία, για να ταιριάζουν με τις 7,50Χ17.
Η τροποποίησή τους αναμένεται να ολοκληρωθεί μέσα στην επόμενη εβδομάδα.
Σαμπρέλες θα χρησιμοποιηθούν οι ήδη αγορασμένες.


ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ

Αποφάσισα να τοποθετήσω σύστημα κυκλοφορίας και ψύξης του λιπαντικού του 2ου κιβωτίου, με ταυτόχρονη χρήση επιπλέον δεξαμενής.
Ο λόγος είναι διότι το 2ο κιβώτιο είναι μικρό σε μέγεθος και τα γρανάζια το ίδιο, ενώ οι καταπονήσεις μεγάλες.
Την ανησυχία αυτή την είχα από πριν το επιλέξω και το αγοράσω.
Η κυκλοφορία, φίλτρανση και ψύξη του λιπαντικού θα βοηθήσει τα μέγιστα.
Επιλέχθηκαν το αερόψυκτο ψυγείο του λαδιού, ο ανεμιστήρας του ψυγείου, η αντλία, τα φίλτρα, οι θερμοστάτες.
Αγοράσθηκαν το ψυγείο, ο ανεμιστήρας και ο θερμοστάτης του ανεμιστήρα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Η ψυχοθεραπεία μου

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

ΤΡΟΧΟΙ

Οι εργασίες για το ζαντάρισμα των 37Χ13-17 συνεχίζονται.

Τα beadlock των 16" κομμένα και ελεγμένα ότι ταιριάζουν στις 17Χ7.5.
Πλύθηκαν και είναι στον τσαγκάρη για την συνέχεια.
20171230_142112_1.jpg
20171230_141655_1.jpg

Οι ζάντες τρυπήθηκαν, καθαρίστηκαν, τρίφτηκαν, ασταρώθηκαν και βάφτηκαν.
20180120_130032_1.jpg
20180121_133817_1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
adam
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ Σεπ 25, 2017 7:02 pm

Re: Η ψυχοθεραπεία μου

Δημοσίευση από adam »

αξιεπαινος!
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Η ψυχοθεραπεία μου

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

adam έγραψε:αξιεπαινος!
Σε ευχαριστώ Adam.
Σύντομα και νεώτερα, με επιπλέον φωτό.
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Η ψυχοθεραπεία μου

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Ο τσαγκάρης δεν την πάλεψε ...
Πήρα τα beadlocks πίσω και άρχισα τα κοψίματα των ιμάντων και τα κολλήματα τους εγώ.
Για ράψιμο είμαι ακόμα στο ψάξιμο, πιστεύω να κλείσω σύντομα με τεντά, αλλιώς θα αγοράσω και μια ραπτική μηχανή να κάνω και τα ραψίματα εγώ.
Αν τελικά "μου την δώσει" για άλλη μια φορά με τους μάστορες και πάρω και ραπτική μηχανή, θα μπορώ να φτιάξω και γεροδεμένα καλύμματα ή/και ταπέτα ή/και εσωτερικά ντυσίματα με μοκέτες και άλλα. :D
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Η ψυχοθεραπεία μου

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ

Όπως είχα γράψει για το δεύτερο κιβώτιο:
1. Έχουν επιλεχθεί το αερόψυκτο ψυγείο του λαδιού, ο ανεμιστήρας του ψυγείου, η αντλία, τα φίλτρα, οι θερμοστάτες.
2. Έχουν αγορασθεί το ψυγείο, ο ανεμιστήρας και ο θερμοστάτης του ανεμιστήρα (είναι στην Γερμανία σε γνωστό, δεν τα έστελναν στην Ελλάδα).

Αγοράσθηκαν σήμερα η αντλία του λαδιού και το φίλτρο του λαδιού. Θα ετοιμαστούν για το ταξίδι τους για Ελλάδα από αύριο.


ΤΡΟΧΟΙ

Τα τροποποιημένα beadlocks για τις 17Χ7.5 και τα 37Χ13-17 τελείωσαν σήμερα.
Τα ραψίματα τελικά έγιναν από τσαγκάρη που μπορεί να ράβει σόλες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρουσίαση αυτοκινήτων των μελών”