υγραέριοκίνηση zavoli

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Απάντηση
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

υγραέριοκίνηση zavoli

Δημοσίευση από dimos »

Χαιρετω την παρέα
Επειδή ετοιμαζομαι να βάλω το συστημα zavoli στο τερη μου που είναι μοντελο του 2005 έχει κανεις βάλει το συγκεκριμένο υπάρχει εμπειρία καλη η κακή ?
Για πέστε
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: υγραέριοκίνηση zavoli

Δημοσίευση από sportbilly »

Καλησπέρα,

Ποιο zavoli? Χωρίς OBD? Με OBD? Το νέο το Bora? Η zavoli έχει βγάλει μπεκ με 3 χρώματα: μαύρα (τα παλιά), τα ασημί (τα χρησιμοποιούσαν μέχρι πριν μερικούς μήνες) και πλέον τα πράσινα, τα οποία θεωρούνται 8ης γενιάς αν δεν κάνω λάθος.

Εγώ έχω zavoli σε 2 οχήματα (accent 2001-28000km και Terios 2007-9000km) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: υγραέριοκίνηση zavoli

Δημοσίευση από dimos »

Η μονη λεπτομέρεια που ξέρω αυτή τη στιγμη είναι οτι μαζί με το υγραέριο ψεκάζει και βενζινα μαζί
Ακόμα ειμαι λίγο στο ψάξιμο
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: υγραέριοκίνηση zavoli

Δημοσίευση από sportbilly »

Τα περισσότερα συστήματα πλέον το κάνουν αυτό. Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι όλοι παραδέχονται ότι ο εγκέφαλος του zavoli είναι από τους καλύτερους που κυκλοφορούν και έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις. Απλά να θυμάσαι πως και το καλύτερο αν δεν ρυθμιστεί ή δεν εγκατασταθεί σωστά, δεν θα δουλεύει όπως πρέπει.

Συνεπώς, ο εγκαταστάτης παίζει το σημαντικότερο ρόλο και μετά έρχετε το σύστημα που τοποθετήθηκε.
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: υγραέριοκίνηση zavoli

Δημοσίευση από dimos »

Σαν μάστορας το μαγαζί του έχει πολυ καλη φήμη στη Λαμία , συμβεβλημένος είναι με την autogas τι να πω την έρευνα αγοράς που μπορουσα και ήξερα την εκανα
Ο εγκαταστατης επίσης μου ανέφερε οτι το συγκεκριμένο συστημα μπαίνει και σε υβριδικά .....αναφορικά στην ερώτηση μου ποιας γενιάς συστημα είναι
geros
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 07, 2017 3:36 pm

Re: υγραέριοκίνηση zavoli

Δημοσίευση από geros »

Για σας
Δεν έχω ξανά επικοινωνήσει μαζι σας ούτε γνωρίζω τον διαχειριστή της σελίδας έχω όμως αγανακτήσει και ήθελα να επικοινωνήσω το πρόβλημα μου και σε άλλους ιδιοκτήτες TERIOS διότι αυτό που μου συνέβη είναι κοροϊδία .
Έχω βάλει υγραέριο zavoli στα 75000 χιλ. και στα 120000 χιλ. άρχισε να μην κρατάει καλά το ρελαντί στην βενζίνη .
Υπέθεσα ότι τα μπεκ της βενζίνης θέλουν καθάρισμα .
Η κατάληξη είναι ότι έχουν ξεροιθμηστει οι βαλβίδες εξαγωγής από 0,30 στο 0,15 με ένα κόστος ρυμησης 150 ευρω .
Με αλλά λόγια στα 100000 με 150000 χιλ. κίνησης με υγραέριο θα θέλω ρεκτιφιέ στο καπάκι με κόστος 800 με 900 ευρω .
Πήρα τηλ. Στον Θεοδώρου στην Θεσσαλονίκη στην zavoli και μου είπε με ύφος μάλιστα ότι δεν φταίει το υγραέριο και ότι στα ίδια χιλιόμετρα με βενζίνη πάλι θα έκαιγα βαλβίδες και ότι η εγγύηση που μου έδωσαν είναι για δυο χρόνια και ότι δεν φταίει το υγραέριο ,και ότι τα έξοδα φθοράς και επισκευής τα έχω καλύψει από την διαφορά στην τιμή του καυσίμου .
Άλλο βέβαια 50 ευρώ κέρδος τον μήνα και άλλο 900 μαζεμένα …..
Με αλλά λόγια είναι εκτεθειμένοι και λένε ότι θέλουν και κοροϊδεύουν τον κόσμο .
Θέλω να επιστήσω την προσοχή σε όλους σας που έχουν βάλει υγραέριο οποιασδήποτε εταιρίας προσοχή παιδία τις βαλβίδες !!!!!!
Εγώ πάντως το καταργώ και γυρίζω βενζίνα αν και κάνω πολλά χιλιόμετρα –κυνήγι – παιδία που σπουδάζουν μακριά
Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: υγραέριοκίνηση zavoli

Δημοσίευση από kostas »

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση πράγματι αφού η daihatsu δεν εγκρίνει την εγκατάσταση υγραερίου από εκεί και πέρα όλα είναι πιθανά να συμβούν.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Απάντηση