γνωριζει καποιος?????

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Απάντηση
docmonst
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Ιαν 31, 2014 10:00 pm
Τοποθεσία: πειραιας

γνωριζει καποιος?????

Δημοσίευση από docmonst »

Σε ποιο σημειο του κινητηρα ειναι ο αισθητηρας της εξωτερικης θερμοκρασιας? :(
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: γνωριζει καποιος?????

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

Αν δέν κάνω λάθος θερμοκρασία πρέπει να υπολογίζει απο μεσα απο την καμπίνα, συγκεκριμένα σκο κέντρο του ταμπλώ και κοντά στο μπαρμπρίζ δίπλα απο τους αεραγωγούς για το ξεθάμπωμα έχει κάτι σαν μισό μπαλάκι αυτό είναι (νομίζω) μετρητής ιονισμού ατμόσφαιρας και απο εκεί υπολογίζει θερμοκρασία περιβάλλοντος. Αν δέν κάνω λάθος και πάλι, νομίζω κάτι τέτοιο έχω διαβάσει, για σίγουρα θα πρέπει να περιμένεις το Γιατρό (Pesketzis)
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
teo
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 9:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: γνωριζει καποιος?????

Δημοσίευση από teo »

Αυτο το μπαλακι που λες Γιωργο εχει σχεση με τον κλιματισμο.Ειναι αισθητηρας ηλιοφανειας αν το λεω σωστα.Ο αισθητηρας θερμοκρασιας ειναι στον εξωτερικο καθρεπτη του οδηγου στην πισω πλευρα του!!!!
docmonst
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Ιαν 31, 2014 10:00 pm
Τοποθεσία: πειραιας

Re: γνωριζει καποιος?????

Δημοσίευση από docmonst »

το προβλημα ειναι οτι δενου δειχνει θερμοκρασια εξωτερικη.
docmonst
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Ιαν 31, 2014 10:00 pm
Τοποθεσία: πειραιας

Re: γνωριζει καποιος?????

Δημοσίευση από docmonst »

αν μπορει ο κ/ος πεσκετζης ας με διαφωτησει........ευχαριστω πολυ..α!να μη ξεχασω να πω πως βρηκα τον αισθητηρα μεσα στο χωρο της μηχανης μπροστα απο το ψυγειο και διπλα στη κορνα.καποιος ηλεκτρολογος μου ειπε οτι κανει και απο toyota βρηκα και εβαλα εναν αλλα αποτελεσμα κανενα....
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: γνωριζει καποιος?????

Δημοσίευση από Pesketzis »

Ο αισθητήρας είναι εκεί που περιγράφεις φίλε μου, τώρα αν ταιριάζει από Toyota δεν το γνωρίζω. Αν μου δώσεις τον κωδικό του ανταλλακτικού που έβαλες με λίγο ψάξιμο μπορώ να σου πω αν είναι συμβατό.
docmonst
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Ιαν 31, 2014 10:00 pm
Τοποθεσία: πειραιας

Re: γνωριζει καποιος?????

Δημοσίευση από docmonst »

Καλα μιλαμε ψαχνω 4 μερες το συκεκριμενο αισθητηρα και δε βγαζω ακρη με τιποτα........και στην daihatsu μου ειπαν πως δεν εχουν,δεν εχουν ξαναφερει κατι τετοιο'δεν ξερουν ποσο κανει..........και τετοια..τι να πω ρε παιδια?τοσο επιστημη ειναι? :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: γνωριζει καποιος?????

Δημοσίευση από kostas »

Βαλε καμια φωτο του αισθητηρα! λογικα είναι μεταβαλομενης αντίστασης , αλλα μπορει να μην φταιει και αυτος... μετρα τους με ωμομετρο και τους δυο χωρις να είναι συνδεμενοι!
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Απάντηση