υγραεριο

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από προσηλιο »

Για το φιλτρο υγραεριου πληρωνες μονο 5 ευρω καθε 30.000 χιλ? Εισαι σιγουρος? Μηπως εννοεις 50 ευρω?
Οσον αφορα το φιλτρο βενζινης, θα επρεπε να ξερεις οτι στο Terios ειναι πανω στην αντλια και δεν προβλεπεται αντικατασταση.
Αν μετρουσες την βενζινη που εκαιγες παραλληλα με το υγραεριο θα εβλεπες οτι ειναι περιπου 10%, διοτι δεν καις μονο στην εκκινηση αλλα και στην διαρκεια λειτουργιας, ειδικα στις ψηλες στροφες. Ρωτα τον εγκατασταση σου.
Επισης στο ΚΤΕΟ πληρωνες κατι παραπανω (20 ευρω???) για να παρεις την απαραιτητη βεβαιωση. Σωστα?
Αν τα βαλεις ολα αυτα κατω θα δεις οτι οι εγκαταστατες υγραεριου τα ωραιοποιουν πολυ τα πραγματα για ευνοητους λογους.
Επιπροσθετα σε ολα αυτα, αν ειχες μεινει στην βενζινη θα ειχες το κεφαλι σου ησυχο για τον κινητηρα.
Τωρα εχεις εναν "πληγωμενο" κινητηρα που δεν ειναι σιγουρο ποτε θα τα ξαναπαιξει. Ευχομαι να κανω λαθος!
manos vitzi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2015 9:29 am

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από manos vitzi »

φιλε μου χωρις παρεξηγηση και τιποτα προσωπικο εγω σου γραφω διοτι το εχω βαλει και ξερω τι πληρωνω και σου τα γραφω αναλυτικα γιατι δεν το εβαλα εχθες, προφανος εισαι υπερ στο να μην βαλεις αεριο και ειναι σεβαστο. οι υπολογογισμοι που κανεις θα ηθελα να μου τους γραψεις πως βγαζεις το πολυ 15τις εκατο. εγω στα γραφω αναλυτικα κανε σε παρακαλω και εσύ το ιδιο,αν ειναι να το βγάλω. το παράληλα καυσιμο που λες δεν υπάρχει, αυτο γινεται απο ρυθμίσεις και αν θες να γυρίζει απο καποιες στροφες κ πάνω σε βενζίνη (αν θες) εμενα δεν γυρίζει καιει μονο υγραεριο, αν θέλω το γυρίζω απο το κουμπί. θα σου γράψω τι παραπάνω πληρώνεις για το αεριο γιατι μαλλον δεν τα ξέρεις καλα.
1) για το κτεο το χαρτι που γράαφεις και εσυ απο τον εγκαταστάτη καθε 2 χρόνια 40 ευρω αναλογα τον εγκαταστάτη
2) σερβισ στα μπεκ υγραερίου 50000 χιλιόμετρα, 100ευρω
3) λαδι για το κυκλωμα 10ευρω καθε 6μηνω το χρόνο 20ευρω
4) φιλτρο υγραερίου 5 ευρω και ΟΧΙ 50 οπως γραφεις

το ποσο που εχω γράψει ειναι 4200ευρω μεχρι την ζημία, αν αφεραίσουμε και τα παραπάνω στα 4 χρονια, -270ευρω αρα μας μένει 3930ευρώ στην τσέπη. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ
ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΕΥΟΥΝ
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από kostas »

Παιδιά όλα είναι σχετικά! ξεχάσατε να υπολογίσετε την αξία του terios μετά απ όλα αυτά!
Αν είναι να το παντρευτείς τότε όλα καλά ;)
τιμες φιτρων: http://www.autogasgroup.gr/index.php?cPath=148
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas την Παρ Ιουν 26, 2015 2:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από προσηλιο »

Το φιλτρο δεν παιζει με την καμια να κανει τοσο φιλε.
Απο οτι φαινεται ολα τα μετρας αλλα οχι την βενζινη που βαζεις για να ξεκιναει το υγραεριο!
Εσυ εκανες την επιλογη σου και εγω την δικη μου βαζει αυτων που ειπα πιο πανω. Ξαναδιαβασε τα.
manos vitzi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2015 9:29 am

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από manos vitzi »

θα συμφωνησω ο καθενας κανει τις επιλογες του. Ποσο βενζινη να εχω καυσει στο ρελαντι μεχρι να ζεσταθει το μοτερ, και απο εδω και περα δεν ξανα υπολογιζω τα 1200 της εγκατάστασης, αρα αυτα απο εδω και περα ειναι στα συν. Για να τελειωσω εδω, αν κανει καποιος πολλα χιλιομετρα, πανω απο 10000 χιλιομετρα τουλάχιστον τον χρονο και εχει σκοπό να κρατήσει το TERIAKI του κατα την αποψη μου συμφέρει, αν οχι τοτε μην το βαλει. το TERIAKI MAS ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΣΣΣΣΣ ΝΑ ξερετε τοτε που επαθα την ζημια πηγα και ηρθα ΞΥΝΙΑΔΑ συν τα του βουνου, για κυνηγι με 3 κυλινδρος απο ΜΑΛΑΚΑΣΑ οπου αρχισε να ρετάρει, και με εβγαλε παλικαρι.
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από προσηλιο »

Τι σε νοιαζει ποσο καις για να ζεσταθει? Μονο 1-2 χλμ χρειαζονται αλλωστε! Λεπτομερειες μωρε!
Απο οτι φαινεται τα 1200 σου περισευαν για την εγκατασταση!
Να δοκιμασεις και λιγο αραβοσιτελαιο στις βαλβιδες. Ακουσα βοηθαει...
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από dimos »

προσηλιο έγραψε:Το φιλτρο δεν παιζει με την καμια να κανει τοσο φιλε.
Απο οτι φαινεται ολα τα μετρας αλλα οχι την βενζινη που βαζεις για να ξεκιναει το υγραεριο!
Εσυ εκανες την επιλογη σου και εγω την δικη μου βαζει αυτων που ειπα πιο πανω. Ξαναδιαβασε τα.
αγαπητε διαβασε καλυτερα τα ποστ
πιο πανω σου εχει ποσταρει ο ανθρωπος σαιτ με την τιμη των φιλτρων και επιμενεις οτι κανει 50 ευρω ...αν το εχεις πληρωσει τοσο τοτε μαλλον καποιος σε επιασε κοροιδο
manos vitzi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2015 9:29 am

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από manos vitzi »

Φιλαρακι το πας αλλου μαλλον. σου περισσευουν 4000 χιλιαρικακια . αλλα μαλλον σε πηραζει οτι δεν εχεις επιχειρηματα απλα γραφεις οτι να ναι και οπως νομιζεις. Ο φιλος παραπανω εβαλε ενα λινκ με τιμες φιλτρων ξεστραβοσου . το θυριακι καιει απο ολα που ξερεις μπορει και ηλιελαιο
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από προσηλιο »

@ dimos
Μαλλον εσυ πρεπει να διαβαζεις καλυτερα. Ο φιλος ειπε οτι αλλαζει ενα φιλτρο των 5 ευρω καθε 30.000 χλμ. Εγω ξερω οτι τα φιλτρα ειναι δυο και απαιτειται πιο συχνη αλλαγη συν τα εργατικα. Αρα το συνολικο κοστος ειναι μεγαλυτερο.
Για να μην πω για το σχολιο σου παραπανω περι "εικασιων" για βλαβη σε βαλβιδες. Εδω εχεις τον παθοντα να λεει για βλαβη εκει ακριβως. Τι εχεις να πεις?

@ manos
Προφανως εσυ πρεπει να ξεστραβωθεις και να δεις λιγο καλυτερα τι πληρωνεις συνολικα για το υγραεριο.
Εδω εφτασες να μας πεις οτι εχει την ιδια καταναλωση το υγραεριο και η βενζινη!
Μπας και εισαι κανενας εγκαταστατης???
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από dimos »

προσηλιο έγραψε:@ dimos
Μαλλον εσυ πρεπει να διαβαζεις καλυτερα. Ο φιλος ειπε οτι αλλαζει ενα φιλτρο των 5 ευρω καθε 30.000 χλμ. Εγω ξερω οτι τα φιλτρα ειναι δυο και απαιτειται πιο συχνη αλλαγη συν τα εργατικα. Αρα το συνολικο κοστος ειναι μεγαλυτερο.
Για να μην πω για το σχολιο σου παραπανω περι "εικασιων" για βλαβη σε βαλβιδες. Εδω εχεις τον παθοντα να λεει για βλαβη εκει ακριβως. Τι εχεις να πεις?

@ manos
Προφανως εσυ πρεπει να ξεστραβωθεις και να δεις λιγο καλυτερα τι πληρωνεις συνολικα για το υγραεριο.
Εδω εφτασες να μας πεις οτι εχει την ιδια καταναλωση το υγραεριο και η βενζινη!
Μπας και εισαι κανενας εγκαταστατης???
Προφανως εισαι σε σύγχυση και δε θα απαντησω στο ιδιο ύφος με το δικο σου
Παντως εγω εχω υγραεριο και ξερω τι πληρωνω τωρα εσυ μαλλον δε ξερεις τι σου γινεται
Απάντηση