υγραεριο

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
SPA
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 2:23 pm

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από SPA »

Αγαπητοί φίλοι της DAIHATSU γειά σας. Έχω ένα TERIOS 2008 και θέλω να το περάσω υγραέριο.
Το σύστημα που μου προτείνεται είναι το LOVATO. Έχω δύο ερωτήσεις α. υπάρχει ανάγκη τοποθέτησης
λαδιέρας; β. Τι είδος δεξαμενή βάζουμε (κυλινδρική ή θερμοσίφωνα) για να έχουμε και χώρο στο μπαγκάζ;
Θα το εκτιμούσα αν υπάρχει κάποιος φίλος να μου δώσει σχετικές πληροφορίες.
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από προσηλιο »

Η συμβουλη μου ειναι να μην βαλεις υγραεριο διοτι το τελικο οφελος δεν ειναι αυτο που διαφημιζουν οι εγκαταστατες.
Εγω υπολογισα οτι αντι για 40% οικονομια θα εχεις το πολυ 20% διοτι κανενας δεν υπολογιζει τα "κρυφα" κοστη οπως ειναι η παραλληλη χρηση βενζινης, συντηρηση φιλτρων, επιθεωρηση βαλβιδων.
Επισης παντα εχεις τον φοβο φθορας στις βαλβιδες που ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα ειναι μεγαλυτερη με υγραεριο.
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από dimos »

προσηλιο έγραψε:Η συμβουλη μου ειναι να μην βαλεις υγραεριο διοτι το τελικο οφελος δεν ειναι αυτο που διαφημιζουν οι εγκαταστατες.
Εγω υπολογισα οτι αντι για 40% οικονομια θα εχεις το πολυ 20% διοτι κανενας δεν υπολογιζει τα "κρυφα" κοστη οπως ειναι η παραλληλη χρηση βενζινης, συντηρηση φιλτρων, επιθεωρηση βαλβιδων.
Επισης παντα εχεις τον φοβο φθορας στις βαλβιδες που ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα ειναι μεγαλυτερη με υγραεριο.
αυτα ειναι ικασιες τα περι βαλβιδων .......ας βγαλει κανα μαστορας βαλβιδες απο τεριος που χρησιμοποιει υγραεριο χωρις λαδιερα και αν εχουν φθορα οι βαλβιδες τοτε να πουμε οτι θελουμε , ετσι αοριστα δε νομιζω οτι μπορει καποιος να ισχυριστει οτι γινεται ζημια
Άβαταρ μέλους
alp
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2015 5:18 pm

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από alp »

SPA έγραψε:Αγαπητοί φίλοι της DAIHATSU γειά σας. Έχω ένα TERIOS 2008 και θέλω να το περάσω υγραέριο.
Το σύστημα που μου προτείνεται είναι το LOVATO. Έχω δύο ερωτήσεις α. υπάρχει ανάγκη τοποθέτησης
λαδιέρας; β. Τι είδος δεξαμενή βάζουμε (κυλινδρική ή θερμοσίφωνα) για να έχουμε και χώρο στο μπαγκάζ;
Θα το εκτιμούσα αν υπάρχει κάποιος φίλος να μου δώσει σχετικές πληροφορίες.
απο προσωπικη μελετη μιας και εβαλα προσφατα, χωρις να εχω κανενα συμφερον και χωρις να παιρνω και καμια ευθυνη.

α. λαδιερα οχι. δε προσφερει τιποτε και ισως κανει και κακο.
β. εβαλα κυλινδρικη ξαπλωμενη στη δεξια πλευρα. πολυ βολικη, δεν εχει κοψει πολυ χωρο κι οσος μενει ειναι αξιοποιησιμος.

εχε στο νου σου οτι για την αξιοπιστια, παιζει πολυ μεγαλο ρολο η ποιοτητα του συστηματος και πρωτιστως ο μαστορας.
αν σε πιασουν τσιγγουνιες, κατι θα παρεις στο χερι, αργα ή γρηγορα.
http://www.vanrent.gr Ημερήσια Ενοικίαση Φορτηγών (Van) και Leasing Αυτοκινήτων
manos vitzi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2015 9:29 am

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από manos vitzi »

λοιπον πεδες καλημερα σημερα εκανα και εγω εγγραφη στο club να σας πω τις δικες μου εμπειρίες απο το υγραεριο το οποιο εχω τοποθετήσει εδω και 4 χρονια στο τεριακι, μου μοντελο 2008 και εχω κανει συνολικά 90000 και με αεριο απο αυτα τα 70000.
λοιπον στα 85000 χιλ μου βαρεσε βαλβιδες και συγγεκριμένα την μια εξαγωγής η οποια ελοιωσε στην μια μερια του κύκλου, με αποτελεσμα ο κυλινδρος να βγεί off. το πηγα στο γιατρο ανοιξαμε μοτερ, πλαναραμε καπάκι, αλλαξαμε οοοοολες τις βαλβιδες, το κουμπόσαμε και παει σαν καινουργιο, και καλύτερα μην πω. το συστημα που εχω βάλει ειναι ιταλικο, ειχα λαδιερα στην αρχη, την οποία την πεταξα στα ούτε 5000 χιλιόμετρα, για να μην μακρυγορω και σας κουταζω δεν το έχω μετανίωσει που το έχω βάλει γιατι η οικονομία του ειναι πολυ μεγαλη σε συγκρηση με την βενζίνη και αυτα τα λεω με χαρτί κ μολύβι και οχι ετσι στον αέρα. Υπολογισμένα και η ζημία και η συντήρηση και όλα. οποιος συνάδελφος θελει να βάλει υγραέριο κατα την απωψή μου να βάλει!!!! θα ευχαρηστηθεί χιλιόμετρα και λεφτα στην τσέπη του, αρκει να βάλει καποιο επώνημο ΙΤΑΛΙΚΟ και όχι του σωρου....... εγω δεν γράφω την μαρκα που έχω βαλει για να μην βρεθεί καποιος και πει κανω διαφήμηση η ειμαι βαλτος. ενας απλος κυνηγός ειμαι και ελπίζω να βοήθησω πολλους συναδέλφους και μη οι οποίοι κανουν πολλα χιλίομετρα στα βουνα και στις εθνικές!!!!!!
daiterios
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 9:02 pm
Επικοινωνία:

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από daiterios »

Από απορία και μόνο πόσο κόστισε εάν επιτρέπεται όλη η επισκευή (συνολικά)
efi
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 29, 2013 1:08 am

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από efi »

Φιλε manos vitzi Καλησπέρα. Μπορείς να μας πεις το κόστος της ζημιάς;
manos vitzi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2015 9:29 am

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από manos vitzi »

το κοστος της ζημιάς 600 ευρω η εγκατάσταση στην αρχη 1200ευρω συνολο 1800. στα 4 χρονια που το έχω εχω κανει 65000χιλιαδες χιλιόμετρα με υγραέριο και με προυπόθεση για αλλα 4 χρονια τουλάχιστον, αρα με ο,75 μεσο όρο χοντρικά τιμή υγραερίου και 11λιτρα που καιει το αμάξι υπολόγιστε ποσο υγραέριο εχω πληρώσει . αντε για να μην κουράζεσται , με απλη μεθοδο των τριών, 7150λιτρα εκαψα στα 4χρονια στα 65000 χιλιόμετρα, επι 0,75= 5362ευρω και βαλτε τωρα χοντρικα την βενζινη 1.60 μεσο ορο, 7150λιτρα επι 1,60= 11440ευρω . αρα 6078ευρω κερδος -1200 η εγκατασταση και -600 η ζημιά τελικο κερδος 4278 ευρω μεχρι τωρα. τιμη υγραεριου σημερα 0,67 τιμη βενζινης 1,57 η φτηνότερη
αυτα ελπίζω να βοήθησα
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από προσηλιο »

Φιλε manos vitzi, καλοπροαιρετα θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα για τους υπολογισμους που εκανες.
Ποσο σου κοστισαν τα φιλτρα του υγραεριου;
Ποση βενζινη εκαιγες παραλληλα με το υγραεριο;
Η καταναλωση βενζινης ειναι μικροτερη κατα 10-15% απο αυτη του υγραεριου. Σωστα;
Για να μην πολυλογω, εκανα και εγω τους υπολογισμους μου και η εξοικονομηση δεν ξεπερνα το 15% στην καλυτερη περιπτωση.
manos vitzi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2015 9:29 am

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από manos vitzi »

το φιλτρο υγραερίου κοστιζει 5 ευρω και αλλαγη καθε 30000χιλ. της βενζινης ποσο; το οποιο δεν το εχω αλλαξει παρα μονο μια φορα αφου δεν καιω βενζινη. το παραπανω καυσιμο με υγραεριο να δεχτω 1 λιτρο παραπανω, αν και το δικο μου αμαξι μετρημενω παρα πολλες φορες εκαιγε το ιδιο. για το ποσο βενζινη εκαιγα το διαστημα που εβαλα την εγκατασταση κ μετα, μονο οταν επαιρνε προς το μοτερ μεχρι να ζεσταθει που γυρναγε στο αεριο. αρα πολυ λιγη ποσοτητα. και οσο περισσοτερα χιλιομετρα κανω τοσο ποιο πολυ κερδιζω απο την διαφορα τιμης.
Απάντηση