υγραεριο

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από προσηλιο »

dimos έγραψε:
προσηλιο έγραψε:Η συμβουλη μου ειναι να μην βαλεις υγραεριο διοτι το τελικο οφελος δεν ειναι αυτο που διαφημιζουν οι εγκαταστατες.
Εγω υπολογισα οτι αντι για 40% οικονομια θα εχεις το πολυ 20% διοτι κανενας δεν υπολογιζει τα "κρυφα" κοστη οπως ειναι η παραλληλη χρηση βενζινης, συντηρηση φιλτρων, επιθεωρηση βαλβιδων.
Επισης παντα εχεις τον φοβο φθορας στις βαλβιδες που ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα ειναι μεγαλυτερη με υγραεριο.
αυτα ειναι ικασιες τα περι βαλβιδων .......ας βγαλει κανα μαστορας βαλβιδες απο τεριος που χρησιμοποιει υγραεριο χωρις λαδιερα και αν εχουν φθορα οι βαλβιδες τοτε να πουμε οτι θελουμε , ετσι αοριστα δε νομιζω οτι μπορει καποιος να ισχυριστει οτι γινεται ζημια
Νομιζω πως ειναι ξεκαθαρο ποιος ειναι σε συγχυση και τρεχει να φυγει...
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από dimos »

προσηλιο έγραψε:
dimos έγραψε:
προσηλιο έγραψε:Η συμβουλη μου ειναι να μην βαλεις υγραεριο διοτι το τελικο οφελος δεν ειναι αυτο που διαφημιζουν οι εγκαταστατες.
Εγω υπολογισα οτι αντι για 40% οικονομια θα εχεις το πολυ 20% διοτι κανενας δεν υπολογιζει τα "κρυφα" κοστη οπως ειναι η παραλληλη χρηση βενζινης, συντηρηση φιλτρων, επιθεωρηση βαλβιδων.
Επισης παντα εχεις τον φοβο φθορας στις βαλβιδες που ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα ειναι μεγαλυτερη με υγραεριο.
αυτα ειναι ικασιες τα περι βαλβιδων .......ας βγαλει κανα μαστορας βαλβιδες απο τεριος που χρησιμοποιει υγραεριο χωρις λαδιερα και αν εχουν φθορα οι βαλβιδες τοτε να πουμε οτι θελουμε , ετσι αοριστα δε νομιζω οτι μπορει καποιος να ισχυριστει οτι γινεται ζημια
Νομιζω πως ειναι ξεκαθαρο ποιος ειναι σε συγχυση και τρεχει να φυγει...[/quote


καλα ρε θηριο που με ειδες να τρεχω να φυγω ......πριν απο λιγο πηγα με το τεριος μια βολτα να παρω κατι και η αληθεια ειναι οτι ετρεχα λιγακι .......εχεις μηπως κληρονομικο χαρισμα σα τα μεντιουμ στην τηλεοραση να μας πεις και ποτε θα μας χτυπησει βαλβιδες το αυτοκινητο μας
manos vitzi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2015 9:29 am

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από manos vitzi »

αστον ρε Δημο δεν θελει να καταλάβει,εδω γραφουμε αναλυτικα τα παντα και αυτος μας λέει οτι δεν υπολογίσαμε την ποσότητα βενζινης που καιει για να ζεσταθεί το αμάξι. προφανος θελει να πληρώνει το λιτρο 1,60 και όχι 0,65 και αν παει και σε κανα νησάκι τωρα το καλοκαίρι και 1,80 καλά θα ειναι. αλλα ξέχασα του το ειπε ο ΜΠΑΜΠΗΣ ο ΣΟΥΓΙΑΣ οτι το κέρδος ειναι 10%.
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από dimos »

ενταξει μωρε κανουμε και λιγη πλακα να περναει η ωρα .....καλη καρδια .....δε βαριεσαι ας κανει ο καθενας οπως τον βολευει ,,εγω παντως που πηγαινω για κυνηγι και μαλιστα σε πολυ ασχημες συνθηκες και με πολυ μετακινηση το αυτοκινητο γιατι κυνηγαμε αγριογουρουνα το υγραεριο μου εχει λυσει τα χερια
manos vitzi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2015 9:29 am

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από manos vitzi »

ναι ρε φιλε σωθήκαμε και εγω που παω για περδικα και μπεκάτσα και ζω αθήνα τι να πω που κανω στην ξεφτίλα 300χλμ - 400 χλμ πηγαινε ελα τουλάχιστον την φορα, τα κοντινά, αν ειχα βενζίνη,ακόμα, θα εβλεπα βουνο μονο την ΠΑΡΝΗΘΑ απο το σπίτι.
ποσο καιρο εχεις το αέριο και ποσα χιλιόμετρα εχεις κάνει;
dimos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 7:18 pm
Τοποθεσία: Λαμια

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από dimos »

εναμιση χρονο περιπου και εχω κανει καπου 25000 km
manos vitzi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2015 9:29 am

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από manos vitzi »

Α καλά κανεις και εσυ χιλιόμετρα καργα, σωθηκες
JOCHANN
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 07, 2015 10:32 pm

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από JOCHANN »

παιδια καλησπερα. εχω αποκτησει ενα τεριος 2 εδω και 6 μηνες. δεν κανω πλεον πολλα χλμ το χρονο,περιπου 12-14 χιλιαδες το χρονο.αξιζει να βαλω υγραεριο? και αν η γνωμη σας ειναι ναι, ποιο και που? σε ποιον?? ευχομαι σε ολους υγεια και να τα καταφερουμε σαν χωρα να μην χρεοκοπησουμε..
JOCHANN
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 07, 2015 10:32 pm

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από JOCHANN »

JOCHANN έγραψε:παιδια καλησπερα. εχω αποκτησει ενα τεριος 2 εδω και 6 μηνες. δεν κανω πλεον πολλα χλμ το χρονο,περιπου 12-14 χιλιαδες το χρονο.αξιζει να βαλω υγραεριο? και αν η γνωμη σας ειναι ναι, ποιο και που? σε ποιον?? ευχομαι σε ολους υγεια και να τα καταφερουμε σαν χωρα να μην χρεοκοπησουμε..

παιδια?? ειναι κανεις εδωω?? :|
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Εδώ είμαστε!
Προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω στα ερωτήματά σου.
Εκτός της βοήθειας από την ομάδα, οπωσδήποτε πρέπει να μελετήσεις από μόνος σου και να ρωτήσεις και γνώμες μηχανικών.
Απάντηση