υγραεριο

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
mike11
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2014 7:22 am

υγραεριο

Δημοσίευση από mike11 »

σκεφτομαι την τοποθετηση καποιου συστηματος lpg και θα ηθελα την αποψη σας. Αν εχει καποιος εμπειρια κλπ
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από sportbilly »

Αγόρασα το καλοκαίρι ένα μεταχειρισμένο Terios μοντ 2007 και κατευθείαν του έβαλα αέριο. Με βενζίνη το είχα μόνο 2 μέρες.

Τοποθέτησα το σύστημα zavoli smile με σύστημα λίπανσης στον αντιπρόσωπο του Θεοδώρου στην Κατερίνη, σύστημα το οποίο το έχω και στο άλλο αυτοκίνητο. Αυτό το σύστημα της λίπανσης αλλά και το ντύσιμο ή όχι της δεξαμενής μου δημιούργησαν τέτοια θέματα (άλλα μου έλεγε ο Θεοδώρου και άλλα ο αντιπρόσωπος της Κατερίνης), οδήγησε τελικώς στο να τεθεί ο αντιπρόσωπος της Κατερίνης εκτός δικτύου Θεοδώρου! Μπλέχτηκα ανάμεσα τους και βρήκα και τον μπελά μου.

Τελικώς αν εξαιρέσεις αυτό το θέμα και το τι στεναχώρια και ταλαιπωρία μου έδωσε, από τον Ιούλιο μέχρι και σήμερα που χρησιμοποιώ τον τέρη με αέριο, έχω κάνει περίπου 7500χμλ και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Το μόνο πράγμα που ψιλομετάνιωσα ήταν ότι έβαλα δεξαμενή τύπου θερμοσίφωνα. Έπρεπε να βάλω τύπου ρεζέρβας όρθια, αλλά δεν την εμπορεύεται ο Θεοδώρου. Τώρα ας πούμε σκέφτομαι να βάλω κοτσαδόρο μόλις περισσέψει κανα φράγκο και δεν ξέρω αν μπορώ. Απ'ότι είδα σε σχέδια πρέπει να γίνουν τρύπες κάτω από τη μοκέτα του πορτ μπαγκάζ και δεν ξέρω αν γίνεται τώρα με τη δεξαμενή!

Τώρα περισσότερα για το αέριο. Μου κόστισε περίπου 1000 ευρώ μαζί με ΚΤΕΟ. Έχω δεξαμενή 60 λίτρων(με το 80% παίρνει γύρω στα 47-48 λίτρα). Με καθόλου οικονομική οδήγηση μου βγάζει γύρω στα 420 χλμ(αλλαγές ψηλά, 130-140-150χλμ εθνική) και με οικονομική οδήγηση βγάζω γύρω στα 450-460 χλμ. Τώρα με τα κρύα δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, ενώ με το άλλο μου αυτοκίνητο στα πολλά κρύα έχω ψιλοθεματάκια όταν είναι κρύο, μέσα σε νορμάλ πλαίσια, που δεν ενοχλούν.
mike11
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2014 7:22 am

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από mike11 »

Ευχαριστω πολυ. Ακουω διαφορα...καταστροφη βαλβιδων κ α κ επειδη ειμαι κ ασχετος.... δεν ξερω τι να επιλεξω
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από sportbilly »

Ο πιο ειδικός να μας απαντήσει είναι ο Dr peske. Απ' ότι είχα δει κάπου έλεγε ΌΧΙ στη λεγόμενη λαδιέρα. Ο Θεοδώρου που είναι η γενική αντιπροσωπία της Zavoli έλεγε επίσης ΌΧΙ για λαδιέρα σε terios. Ο αντιπρόσωπος που έβαλα εγώ το Zavoli μου είπε αν θέλεις να σου δώσω εγγύηση μηχανής για 2 χρόνια, τότε λαδιέρα. Αν δεν θέλεις λαδιέρα, δεν σου δίνω εγγύηση. Εδώ να συμπληρώσω πως η εγγύηση που λέει ότι δίνει ο Θεοδώρου στον κινητήρα ισχύει σε περίπτωση που ισχύει ακόμα η εργοστασιακή εγγύηση. Εμένα η εργοστασιακή έχει λήξει. Ο εγκαταστάτης μου έδωσε δικό του book service για εγγύηση με σφραγίδα και υπογραφή του.

Για τη λαδιέρα θα βρεις φανατικούς οπαδούς και φανατικούς εχθρούς. Μερικοί εγκαταστάτες προτιμούν ένα σπρέι που το βάζεις στη δεξαμενή του αερίου και σου πηγαίνει 2 γεμίσματα. Το κόστος για μένα είναι απαγορευτικό. Κοστίζει 7,5 ευρώ το μπουκάλι και θέλεις ένα ανά 2 γεμίσματα. Δηλαδή την οικονομία που κάνεις από την βενζίνη θα την δίνεις στα λάδια. Με τον ελαιοτήρα θέλω περίπου 1 λίτρο ανά 15000χμλ, δηλαδή 20 ευρώ.

Στο άλλο μου αυτοκίνητο που έχω LPG 1,5 χρόνο, έχω κάνει απόσβεση το σύστημα και πλέον κερδίζω. Η οικονομία είναι αισθητή, παρ' όλη την αύξηση της τιμής που έγινε λόγω φόρου. Γεμίζω με 0,85 λεπτά το πολύ. Πριν την αύξηση του φόρου γέμιζα με 0,72.

Πάντως εγώ δεν το 'χω μετανιώσει. Αυτό αποδεικνύεται εύκολα από το ότι όταν αγόρασα το terios, έβαλα την επόμενη μέρα ακριβώς αέριο. Είναι πολύ μεγάλη υπόθεση το να γεμίζω με 40 ευρώ και να κάνω 450 χιλιόμετρα, τη στιγμή που με βενζίνη για τα ίδια χιλιόμετρα θα ήθελα 55-60. Και αν όπως λένε πολλοί μου βγάλει ζημιά, με τα χιλιόμετρα που κάνω η εξοικονόμηση είναι τέτοια που μου επιτρέπει ν'αγοράζω μοτέρ κάθε χρόνο! Το terios έχει σε ούτε 6 μήνες 7500χλμ και το accent έχει 27000 σε 1,5 χρόνο. Και να φανταστείς ότι τελευταία έχω μειώσει τα χιλιόμετρα που κάνω.
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από Big »

Εμένα ο μηχανικός επιθεωρητής της Agripan μου είπε αυτολεξεί:

Η DAIHATSU στην Ιαπωνία δεν το εγκρίνει, σε κανένα μοντέλο terios. Σε περίπτωση που δημιουργηθεί βλάβη από την χρήση υγραερίου δεν σε καλύπτει στην εγγύηση. Μία από τις αιτίες το μέταλλο, στην εξαγωγή των βαλβίδων που φθείρετε.

Αν θέλεις εσύ ατομικά βάζεις, αλλά αν βάλεις να τοποθετήσεις λαδιέρα.

Εγώ προσωπικά δεν βάζω λόγω των πολύ λίγων ετήσιων χιλιομέτρων που κάνω!
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από sportbilly »

Η Daihatsu Ιταλίας συνεργάζεται με τη LandiRenzo και μπορείς ν'αγοράσεις το αυτοκίνητο κατευθείαν από την αντιπροσωπία με 0 χμλ. Στην Ελλάδα απ'ότι είδα ψάξει το συγκεκριμένο σύστημα το τοποθετεί μία αντιπροσωπία στη βόρεια Ελλάδα. Όταν πήρα τηλέφωνο και ρώτησα μου 'πε ευθαρσώς ότι η τιμή είναι ανάλογα με την απόδειξη που θέλω. Αν θέλω ολόκληρη, τότε κάπου 1400. Αν θέλω τα μισά, τότε 1300. Κάτι τέτοια. Με νευρίασε και τον έκλεισα. Το μοναδικό καλό που'χε αυτός ήτανε η ωραία αλλά μικρή δεξαμενή που έβαζε. Πολύ όμορφη, κομψή, αλλά με χρέωση +100 ευρώ.

Θέλω να είμαι απόλυτα ξεκάθαρος ότι η εταιρεία που προανέφερα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η αντιπροσωπία του Dr Peske.
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από Pesketzis »

Καλά κάνεις και το διευκρινίζεις φίλος ότι δεν αναφέρεσαι στην δική μου εταιρία, αν και έχω γράψει πολλές φορές ότι ακολουθώ πιστά τις εντολές του εργοστασίου που αντιπροσωπεύω και δεν τοποθετώ συστήματα υγραεριοκίνησης.
Όσο τώρα για την άποψή μου για την "λαδιέρα" την έχω ξαναγράψει και το ξαναγράφω με δύο λόγια.
Μην τοποθετείτε την λεγόμενη "λαδιέρα" γιατί μένουν υπολείμματα από την καύση του λαδιού τα οποία προσκολούνται κυρίως στις έδρες των βαλβίδων με αποτέλεσμα να μην εφαρμόζουν σωστά και σε βάθος χρόνου να καίγονται.
stev kar
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 8:36 pm

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από stev kar »

terios3.jpg


Αυτή είναι μία δεξαμενή αερίου, για τον Τέρη μας!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κάθε Μέρα μια Καινούργια Αρχή!
Κάθε Μέρα μια Ολόκληρη Ζωή, από μόνη της!
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από sportbilly »

stev kar έγραψε:
terios3.jpg


Αυτή είναι μία δεξαμενή αερίου, για τον Τέρη μας!

Κι εγώ αυτήν ήθελα να βάλω. Έχει το καλό ότι είναι αρκετά μεγάλη σε αντίθεση με το μικρό που έλεγα ότι μπαίνει στο πλάι. Έχει όμως κάποια μειονεκτήματα:

α) ο δείκτης της στάθμης δεν δουλεύει σωστά,
β) υπάρχει μόνο μία εισαγωγική εταιρεία που εισάγει τέτοιου τύπου δεξαμενή και πχ εμένα η Zavoli δεν την έβαζε,
γ) 2 εγκαταστάτες που τους ρώτησα μου είπαν πως και να την βρω και να τους την φέρω δεν βάζουν υπογραφή για κάτι τέτοιο,
δ) η βάση της είναι λίγο περίεργη. Δεν σφίγγει πάνω σε πλάκα, αλλά σε αντηρίδες και υπάρχει κίνδυνος πετσικαρίσματος
ε) μου είπαν ότι ενδέχεται το ΚΤΕΟ να μην στο περάσει.

Τέλος να σημειώσω ότι την είχα βρει και μου έβγαινε μία διαφορά +100 ευρώ απ' ότι η νορμάλ δεξαμενή και αυτό γιατί έχει ιδιαίτερη πολυβαλβίδα.
xristosgra
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Σεπ 16, 2014 4:27 pm

Re: υγραεριο

Δημοσίευση από xristosgra »

Καλησπερα στην ομορφη παρεα !Ειμαι ο χρηστος απο ιλιον,κ σκεφτομαι κ γω για εγκατασταση υγραεριου!μου εχουν πει για το landiretzo!Tι λετε αξιζει η εγκατασταση,η θα υπαρξουν τα γνωστα προβληματα που ακουω!Θα χαρω πολυ να διαβασω γνωμες,καθως κ εγκαταστατες,εκτος αν θεωρηθει διαφημηση!Το terios μου ειναι το 1500 μοτελο 20007 με 85000 χμ!Ευχαριστω πολυ!!
Απάντηση