Κίτρινο λαμπάκι κινητήρα

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Απάντηση
tasosf
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 19, 2013 9:01 pm

Κίτρινο λαμπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από tasosf »

Καλησπέρα σε όλους σας,
έχω ένα Τerios του 2007 αυτόματο. Τις τελευταίες 4 μέρες ανάβει συνέχεια το κίτρινο λαμπάκι στο ταχύμετρο. Πήγα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και τα παιδιά εκεί μου είπαν ότι μάλλον φταίνε τα καύσιμα. Το έβαλαν μάλιστα και στο διαγνωστικό και δεν έδειξε τίποτα. Η μηχανή έχει 38000 και είναι από terios 2011 γιατι η δικιά μου στα 130000 παρουσίασε ρωγμή στην βάση της. Το συνεργείο μου συνέστησε να βάλω κανα δυο φορές σούπερ αμόλυβδη και να βγω εθνική για να κάψει τα παλιά και ότι υπολείμματα έχουν μείνει. Έβαλα επίσης και ένα καθαριστικό μηχανής γνωστής εταιρείας..
Έχει κανείς καμία ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Και είναι όντως έτσι η μήπως χρειάζεται κάποια αλλαγή κάτι..μπουζί η κάτι άλλο. Φαντάζομαι αν και δεν είμαι καθόλου καλός στα μηχανικά του αυτοκινήτου, ότι ο αισθητήρας για να ενεργοποιηθεί σημαίνει οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα πιθανώς στον σπινθήρα που δημιουργείται λόγω κακού μείγματος.. Αλλά και πάλι υποθέσεις κάνω.
Ελπίζω να έχει κάποιος αντιμετωπίσει το πρόβλημα με επιτυχία και να μπορεί να δώσει κάποια συμβουλή.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Κίτρινο λαμπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

καλώς ήρθες Τάσο,

θα κάνεις λίγο υπομονή μπας και μπορεί να σε βοηθήσει ο Γιατρός (Pesketzis), κατα τα άλλα καλώς ήρθές πες μας αν θέλεις και απο πού είσαι και τίποτα για σένα και το Terας σου.

Καλώς ήρθες και πάλι.
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Κίτρινο λαμπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από Pesketzis »

Καλώς ήρθες Τάσο στην παρέα μας!
Σε εξουσιοδοτημένο πήγες και σου είπαν πως δεν την έχει καταγραμμένη ο εγκέφαλος; Αυτά δεν γίνονται φίλε μου.
Αναμμένο λαμπάκι σημαίνει μόνιμη βλάβη που βλέπει ο εγκέφαλος και δεν υπάρχει περίπτωση να μην την έχει κρατημένη στην μνήμη του.
Δεν γίνεται να ανάψει το λαμπάκι από μόνο του χωρίς να του έχει δώσει την εντολή ο εγκέφαλος εκτός αν κάποιος πάει και το γεφυρώσει από πίσω να ανάβει μόνιμα χωρίς την εντολή του εγκεφάλου. Κάτι που δεν συμβαίνει στην δική σου περίπτωση άρα ο εγκέφαλος έχει την βλάβη στην μνήμη του και ίσως στο συνεργείο που πήγες δεν μπορούν η δεν γνωρίζουν να την διαβάσουν.
Η πάνε πες τους να το ξανακοιτάξουν η πάνε σε άλλο συνεργείο να το βάλουν στο διαγνωστικό να σου πουν τι έχει.
Μην το αφήνεις πάντως στην τύχη του ακόμα και αν σβήσει το λαμπάκι με τα χημικά που έχεις ρίξει μέσα πάνε και κοίταξέ το και αν θέλεις να με ακούσεις μην ξανά βάλεις τίποτα από αυτά τα χημικά στο αμαξάκι σου εκτός και αν είναι εξαιρετική ανάγκη που και πάλι μετά από πολλές προϋποθέσεις.
tasosf
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 19, 2013 9:01 pm

Re: Κίτρινο λαμπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από tasosf »

Σε ευχαριστω παρα πολυ. Δεν επαναπαύομαι θα πάω άμεσα να το δουν πάλι, και θα πάω και αλλού για δεύτερη γνώμη. Να σαι καλά ..
Καλές γιορτές σε όλους εύχομαι ..
tasosf
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 19, 2013 9:01 pm

Re: Κίτρινο λαμπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από tasosf »

Μήπως ξέρετε δυο καλά εξουσιοδοτημένα συνεργεία να μου προτείνετε στην Αττική;
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Re: Κίτρινο λαμπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από geovil »

Συνεργεια εξουσιοδοτημενα στην Αττικη που εχουμε επισκεφτει διαφορα μελη για service και επισκευες και εχουμε μεινει ικανοποιημενοι γενικοτερα ειναι:

SENA στον Πειραια (www.daihatsusena.gr)

ΚΑΛΟΓΡΙΤΣΑΣ στον Σταυρο Αγιας Παρασκευης (www.kalogritsas.gr)

ΜΑΡΚΟΣ στο Μενιδι (www.daihatsumarkos.gr)


Αν υπαρχουν και καποια αλλα που μου διαφευγουν,ας τα συμπληρωσουν οσοι γνωριζουν σχετικα.............
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Κίτρινο λαμπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από Big »

Εγώ φίλε το πάω στην Agripan στα κεντρικά, όπου κατά τύχη πήγε και ο μηχανικός μου από το εξουσιοδοτημένο που ήταν στο Χαλάνδρι
Απάντηση