χιλιομετρα κινητηρα .....

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Απάντηση
paliothodoros
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 4:39 am

χιλιομετρα κινητηρα .....

Δημοσίευση από paliothodoros »

Ερωτηση προς τους γνωστες πως εξακριβωνουμε οτι τα χιλιομετρα σε ενα τεριος ειναι γνησια?
ξερω οτι σε μερικα αυτοκινητα μπορει να πειραχτει το ηλεκτρικο καντραν του αυτοκινητου με τα χιλιομετρα
αλλα δεν μπορουν να πειραχτουν απο τη μνημη του εγκεφαλου .....επισης αν αλλαχτει ο εγκεφαλος ενος μοτερ αυτο ελεγχεται απο την ταυτοτητα του αυτοκινητου σε μια επισημη αντιπροσωπια....
αυτα ισχυουν για το τεριος ?
πιστευω οτι ο κυριος Πεσκετζης θα μπορουσε να μας ενημερωση μαλλον ειναι ο πιο καταλληλος!!!!!
Αλλα αν καποιος αλλος φιλος γνωριζει κατι ας μας το πει για να το μαθουμε και εμεις .... ή να μας πει την εμπειρια του.....
ευχαριστω......
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: χιλιομετρα κινητηρα .....

Δημοσίευση από Pesketzis »

Σε κανένα αυτοκίνητο που κυκλοφορεί στην Ελλάδα (πλην δύο) δεν ελέγχονται τα χιλιόμετρα που έχουν διανύσει.
Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι κάποιοι έλεγχοι με το διαγνωστικό αλλά και αυτό έχει το πολύ 30% επιτυχία αποτελέσματος.
Τώρα αυτός ο μύθος που κυκλοφορεί στην αγορά ότι στα περισσότερα μπορούν να ελεγχθούν τα χιλιόμετρα που έχουν διανύσει φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεται γιατί έχει διαρρεύσει.
paliothodoros
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 4:39 am

Re: χιλιομετρα κινητηρα .....

Δημοσίευση από paliothodoros »

Pesketzis έγραψε:Σε κανένα αυτοκίνητο που κυκλοφορεί στην Ελλάδα (πλην δύο) δεν ελέγχονται τα χιλιόμετρα που έχουν διανύσει.
Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι κάποιοι έλεγχοι με το διαγνωστικό αλλά και αυτό έχει το πολύ 30% επιτυχία αποτελέσματος.
Τώρα αυτός ο μύθος που κυκλοφορεί στην αγορά ότι στα περισσότερα μπορούν να ελεγχθούν τα χιλιόμετρα που έχουν διανύσει φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεται γιατί έχει διαρρεύσει.
Μπορειτε να μας πειτε αυτα τα δυο?
Δηλαδη εαν εγω ερθω στην εταιρεια σας με ενα μεταχειρισμενο τεριος και θελησω να γινει καποιος γενικος ελεγχος ωστε να αποφασισω αν θα προβω στην αγορα του ή οχι στο θεμα των χιλιομετρων θα ειστε επιφυλακτικος με το αν τα χιλιομετρα του αν ειναι γνησια ή οχι. οποτε αν καταλαβαινω σωστα μας λετε οτι μπορουν πειραχτουν εκτος απο το κατραν του ταμπλο και απο τη μνημη του εγκεφαλου...

Εγω για παραδειγμα εχω ενα σμαρτ πριν το αγορασω το πηγα στη mercedes εκει οταν εγινε ο τεχνικος ελεγχος μπηκαν στη καρτελα του και τσεκαραν εαν ο εγκεφαλος του αυτοκινητου ειναι ο ιδιος μεσω καποιων αριθμων σειριακων και δεν εχει τοποθετηθει καποιος αλλος.... αριθμο πλαισιου κ.τ.λ. με διαβεβαιωσε ο υπευθυνος μηχανικος οτι τα 48.000 χιλιαδες χιλιομετρα και κατι ψηλα που ειχε ηταν σωστα και μου ειπε οτι και να κανουν τα χιλιομετρα του εγκεφαλου απο τη μνημη του δεν μπορει να πειραχτουν ακομα και επαναπρογραμματισμος να γινει γιατι μου ειπε οτι διαγραφετε το προγραμμα του και οχι τα στοιχεια της ταυτοτητας του .......
Για τα τεριος τι ισχυει?
Σας φερνω ενα αυριο το κοιτατε μεσα εξω μηχανικα....
υπαρχει καρτελα μεσα απο το δικτυο της Daihatsu που να ειναι καταχωριμενα πριν παραλαβη ο πρωτος ιδιοκτητης
αριθμο πλαισιου αμαξωματος , αριθμο εγκεφαλου, αριθμο πλαισιου κινητηρα γενικα η ταυτοτητα του αυτοκινητου.
γιατι απο οτι γνωριζω σε εναν εγκεφαλο και τα αυτοκολητα με τους σειριακους να αλλαξουν και να τα βαλουν σε εναν αλλον
η μνημη του δεν διαγραφετε ακομα και επαναπρογραμματισμος να γινει.....
ευχαριστω.......
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: χιλιομετρα κινητηρα .....

Δημοσίευση από Pesketzis »

Ναι, θα είμαι επιφυλακτικός για τα χιλιόμετρα γιατί δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να τα ελένξω.
Δεν καταγράφονται πουθενά αυτές οι πληροφορίες που αναφέρεις.
Από την εμπειρία μου μπορώ να έχω κάποια γνώμη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή.

Τα χιλιόμετρα δεν καταγράφονται σε κανέναν εγκέφαλο καμιάς αυτοκινητοβιομηχανίας, αυτό που καταγράφεται είναι οι ώρες λειτουργείας που μεταφράζονται σε χιλιόμετρα.
Πολλές αυτοκινητοβιομηχανίες καταγράφουν αυτές τις πληροφορίες στον εγκέφαλο για κάποιους λόγους που τους εξυπηρετούν στην διαχείρηση του κινητήρα από τον εγκέφαλο, αλλά δεν δίνουν πρόσβαση σε εμάς τους τεχνικούς πιστεύω, γιατί θεωρούν πως δεν υπάρχει κάποιος λόγος να το κάνουν αυτό.
Δεν υπάρχει κάποιος λόγος, γιατί ο αριθμός που θα σου δώσει σε χιλιόμετρα είναι πλασματικός και όχι πραγματικός.
Η διαφορά τώρα είναι, πως σε αυτές τις δύο εταιρίες που ανάφερα στο προηγούμενο ποστ μου, η πληροφορία δίνεται στον τεχνικό.
Αυτό θα μου πεις ότι είναι καλό για έσένα τον υποψήφιο αγοραστή γιατί θα ξέρεις έστω και στο περίπου τα πραγματικά χιλιόμετρα του αυτοκινήτου και τέτοια.... λάθος, μέγα λάθος.....
Έχω δει αυτοκίνητα φίλε μου με ελάχιστα χιλιόμετρα και ήταν ερείπια και άλλα με τρελά χιλιόμετρα και ήταν λουλούδια.
Όταν αγοράζεις ένα προιόν μεταχειρισμένο, ακόμα και αυτοκίνητο, είναι "γουρούνι στο σακί" που λέει και ο λαός μας.
Τα χιλιόμετρα όταν αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο είναι το τελευταίο που κοιτάς. Όχι ότι δεν είναι βασικό αλλά είναι το τελευταίο.
Σκέψου το λίγο.... το βλέπεις, σου αρέσει, το κοιτάς γύρω-γύρω, θαυμάζεις το χρώμα, σε εκστασιάζουν τα ελαστικά, ανατριχιάζεις με τον κινητήρα, παθαίνεις την πλάκα σου με το σαλόνι, δίνεις ρέστα ανοίγοντας το διακόπτη και βλέποντας το καντράν να φωτίζει, σε έχει κερδίσει και το θέλεις, τώρα δες και τα χιλιόμετρα!!!
paliothodoros
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 4:39 am

Re: χιλιομετρα κινητηρα .....

Δημοσίευση από paliothodoros »

Pesketzis έγραψε:Ναι, θα είμαι επιφυλακτικός για τα χιλιόμετρα γιατί δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να τα ελένξω.
Δεν καταγράφονται πουθενά αυτές οι πληροφορίες που αναφέρεις.
Έχω δει αυτοκίνητα φίλε μου με ελάχιστα χιλιόμετρα και ήταν ερείπια και άλλα με τρελά χιλιόμετρα και ήταν λουλούδια.
Όταν αγοράζεις ένα προιόν μεταχειρισμένο, ακόμα και αυτοκίνητο, είναι "γουρούνι στο σακί" που λέει και ο λαός μας.
Τα χιλιόμετρα όταν αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο είναι το τελευταίο που κοιτάς. Όχι ότι δεν είναι βασικό αλλά είναι το τελευταίο.
Σκέψου το λίγο.... το βλέπεις, σου αρέσει, το κοιτάς γύρω-γύρω, θαυμάζεις το χρώμα, σε εκστασιάζουν τα ελαστικά, ανατριχιάζεις με τον κινητήρα, παθαίνεις την πλάκα σου με το σαλόνι, δίνεις ρέστα ανοίγοντας το διακόπτη και βλέποντας το καντράν να φωτίζει, σε έχει κερδίσει και το θέλεις, τώρα δες και τα χιλιόμετρα!!!
Απολυτα σεβαστη η ειλικρινης αποψη σας ........... αυτο σας τιμα και σαν ανθρωπο αλλα και σαν εμπορο ....
κι εγω εχω δει αυτοκινητα ετσι οπως τα λετε με 300.000 χιλιομετρα και καλαιδουν απο την εμπειρια μου στις Εταιριες που εχω δουλεψει σαν βοηθος μηχανικου.... ημουν 7 χρονια .....

θα διαφωνησω μονο στο σημειο οτι τα χιλιομετρα τα κοιτας τελευταια ...
στη τελευταια παραγραφο σας φαινετε οτι μιλατε σαν εμπορος και ειναι λογικο ...... και το αναφερω καλοπροερετα....
Και θα συνεχισω και εγω απο εκει που τελειωσατε και εσεις σαν αγοραστης ομως.
Που εκανα οικονομια 2 χρονια ωστε να μαζεψω αυτα τα 10.000 € και να αγορασω στο αμαξι που ηθελα και στερηθηκα αρκετα εγω αλλα και η οικογενεια μου.....πηγαμε τελικα και καταληξαμε σε ενα συγκεκριμενο αυτοκινητο απο αυτα που ειδαμε το βλεπεις σου αρέσει, το κοιτάς γύρω-γύρω, θαυμάζεις το χρώμα, σε εκστασιάζουν τα ελαστικά, ανατριχιάζεις με τον κινητήρα, παθαίνεις την πλάκα σου με το σαλόνι, δίνεις ρέστα ανοίγοντας το διακόπτη και βλέποντας το καντράν να φωτίζει, σε έχει κερδίσει και το θέλεις, τώρα δες και τα χιλιόμετρα!!!
το καντραν εγραφε 85.000 αρκετα καλα για ενα τετοιο αυτοκινητο προχωρησαμε στη αγορα ..... ειμασταν ευτιχισμενοι ο καιρος προχωρουσε καλα και ηρεμα μετα απο δυο χρονια παρατηρησαμε οτι η καταναλωση βενζινης μεγαλωνε και η παρουσιαζοταν μαυρος καπνος ...... ετσι καταληξαμε στην αντιπροσωπεια που μετα απο 35.000 χιλιομετρα που ειχαμε κανει η εκτιμηση του τεχνικου ηταν οτι 135.000 χιλιομετρα του καντραν ηταν ψευτικα και στη θεση του 1 επρεπε να ηταν ο αριθμος 2 το αποτελεσμα πηγαιναμε για ρεκτιφιε συνολο περιπου στα 4000 χιλιαρικα αλλα με κινητηρα απο τον οποιον ξεκινουσε απο το μηδεν στα χιλιομετρα ...... οποτε εκατσα και ειπα στον εαυτο μου τη πατησες ..... .10.000+4000=14,000€ καλυτερα να το αγοραζες καινουριο απο 17000 ξεκινα η τιμη του.......
οπως ειπατε εχουν δει πολλα τα ματια σας .......και συμφωνω.
Που να δειτε εγω τι ειχα δει στα εφτα χρονια .. τι απατεωνιες γινοντουσαν και τρελενοντουσαν οι αγοραστες .... με το θεμα των
χιλιομετρων.
Το πιο σημαντικο για εμενα ειναι γενικα το συνολο του αυτοκινητου .... αλλα εαν εχετε ενα αυτοκινητο που ειναι αριστο αλλα το κοντερ γραφει 150.000 χιλιομετρα θα σας που οι αγοραστες ποσο!!!! 3000 χιλιαρικα και πολλα ειναι...... ας ειναι και μοντελο του 2010........ αλλα κοιτα ενας πωλητης αλλα ενας αγοραστης ......
Ολα αυτα τα αναφερω για να μην παραξηγηθω με απολυτο σεβασμο στο ονομα σας....(κουβεντα κανουμε)
Σιγουρα εσεις ειστε επαγγελματιας στο χωρο του αυτοκινητου και ξερετε πολλα παραπανω και καλα και ασχημα.....
Απάντηση