Πρόβλημα με θερμοκρασία σε Terios I 11/1999

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
VasMaragos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 22, 2013 3:51 pm

Πρόβλημα με θερμοκρασία σε Terios I 11/1999

Δημοσίευση από VasMaragos »

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα Terios του 1999, αυτό που μου κάνει είναι ότι ανεβάζει θερμοκρασία (θερμοστάτης είναι 8 μηνών) μετά από ένα πεντάλεπτο λειτουργίας ακόμα και σε στάση.

Αυτό που έχω παρατήρηση είναι ότι κάνει μπουρμπουλήθρες μέσα στο δοχείο που βάζουμε το νερό για το ψυγείο. Δεν χάνει από πουθενά νερό, δεν χάνει από πουθενά λάδια και όλα είναι στο max.

Το μόνο πρόβλημα που έχει και αυτό για πολλά χρόνια είναι ότι έχει κολλήσει ο διακόπτεις του βεντιλατέρ και δουλεύει συνέχεια... Αλλά από ότι μου είπαν δεν είναι πρόβλημα και να μην δώσω τα 600€ που κάνει για να το φτιάξω...
Μπορεί να φταίει αυτό;

Τι μπορεί να έχει πάθει;

Επί σεις πολλές φορές εν ώρα πορείας άκουγα μέσα στο αμάξι σαν να κυκλοφορεί νερό.
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με θερμοκρασία σε Terios I 11/1999

Δημοσίευση από Synteknos »

Καλωσήρθες! Κατ' αρχήν, ήταν λάθος που το βεντιλατέρ δουλεύει συνέχεια τόσο καιρό γιατι δεν είναι κατασκευασμένο για τέτοια λειτουργία και είναι πολύ πιθανό να χαλάσει σύντομα - σίγουρα πολύ συντομότερα από το κανονικό. Και ερχόμαστε στο πρόβλημα: Το βεντιλατέρ δουλεύει ακόμα ή δεν άντεξε; Άλλη περίπτωση μπορεί να είναι ο νέος θερμοστάτης, δεν παίζει ρόλο οτι είναι μόνο 8 μήνες μετά, μπορεί να έτυχες σε ελαττωματικό ανταλλακτικό. Τα κολλάρα του νερού είναι σε καλή κατάσταση; Το ψυγείο μήπως είναι βουλωμένο; Μήπως ανέβασε θερμοκρασία και έχει ταλαιπωρηθεί η φλάντζα;

Είναι αρκετά που μπορεί να πηγαίνουν στραβά. Διάγνωση προφορικά δεν μπορεί να γίνει, μόνο σε συνεργείο. Κράτα τα παραπάνω στο μυαλό σου και απευθύνσου σε ένα μηχανικό ;)
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
VasMaragos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 22, 2013 3:51 pm

Re: Πρόβλημα με θερμοκρασία σε Terios I 11/1999

Δημοσίευση από VasMaragos »

Το βεντιλατέρ δουλεύει ακόμα, το μόνο πρόβλημα ήταν για το ότι καταναλώνει πάρα πολύ βενζίνη με αυτό τον τρόπο.

το ψυγείο έχει σκουριά μέσα, δεν ξέρω κάτα πόσο είναι βουλωμένα τα σωληνάκια και τα κολάρα...

θα το πάω να το δουν, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να το φτιάξω... ξέρεις πόσο περίπου πάει να το φτιάξω;
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Re: Πρόβλημα με θερμοκρασία σε Terios I 11/1999

Δημοσίευση από geovil »

Αυτο το δεν χανει απο πουθενα νερα και πουθενα λαδια ειναι πολυ περιεργο σε συνδυασμο με τις μπουρμπουληθρες στο δοχειο διαστολης............
Ο θερμοστατης που εβαλες,ειναι γνησιος ή ιμιτασιον?Αν ειναι ιμιτασιον,ανοιγει και κλεινει στις θερμοκρασιες που οριζει ο κατασκευαστης για το συγκεκριμενο αυτοκινητο?
Εμενα οι μπουρμπουληθρες στο δοχειο διαστολης ,μου "μυριζουν" φλαντζα κεφαλης παντως....... :roll: :roll: :roll: :roll:
Το γεγονος οτι ακουγεται κυκλοφορια νερου μεσα στο αυτοκινητο,πιθανον να σημαινει οτι το κυκλωμα χρειαζεται εξαερωση,αν αυτη δεν γινεται απο μονη της,δεν το ξερω με σιγουρια αυτο........αν γινεται αυτοματα,πιθανον να παιρνει αερα το κυκλωμα απο την φλαντζα κεφαλης......
Αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι πρεπει να επισκεφθεις καποιο συνεργειο.........
Σε ποια περιοχη μενεις?
VasMaragos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 22, 2013 3:51 pm

Re: Πρόβλημα με θερμοκρασία σε Terios I 11/1999

Δημοσίευση από VasMaragos »

Στον Άγιο Δημήτριο (Μπραχάμι)...

Αν είναι φλάντζα κεφαλής πόσο πάει το μαλί;

Από ότι μου είχε δείξει αυτός που μου το άλλαξε είχε γνήσιο θερμοστάτη σε σφραγισμένο κουτί που το άνοιξε μπροστά στα μάτια μου...
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με θερμοκρασία σε Terios I 11/1999

Δημοσίευση από Pesketzis »

Καλά ρε τι θα γίνει θα μου φάτε την δουλειά;

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή διαμονή φίλος!
Αυτά που έγραψαν τα παιδιά είναι απολύτως σωστά και πιθανά προβλήματα που μπορεί να έχει ο Τέρης σου.
Σίγουρα δεν μπορούμε να σου δώσουμε λύση από το πληκτρολόγιο αλλά αυτά που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι τα εξής:
1ον Πάνε σε έναν ψυγειατζή και κάντου έναν καθαρισμό του συστήματος ψύξης με το μηχάνημα γιατί για να έχει σκουριά το σύστημα η για πάρα πολύ καιρό το έχεις αφήσει χωρίς παραφλού η το παραφλού που του έβαζες ήταν ότι να ναι.
2ον Πες στο ψυγειατζή να ελέγξει το ψυγείο σου αν είναι βουλωμένο, που το θεωρώ πολύ πιθανό.
3ον Επίσης πές του να ελέγξει και το βεντιλατέρ αν παίρνει τις σωστές στροφές μιας και δεν είναι ηλεκτρικό αλλά υδραργυρικό και δεν έχει διακόπτη όπως γράφεις αλλά δουλεύει μόνιμα. Τώρα γιατί σου είπαν το αντίθετο απορώ. Και
4ον Αν δεν στρώσει πάνε σε έναν μηχανικό, που να γνωρίζει τουλάχιστον τα βασικά, να πρεσάρει το σύστημα να δει από που παίρνει αέρα και να το επισκευάσει. Φυσικά αν φτάσεις σε αυτό το σημείο το ποιο πιθανό, και εκεί πάει το μυαλό μου, είναι να έχει καεί η φλάντζα η ακόμα και να έχει δημιουργήσει ρωγμή ο κινητήρας οπότε ετοιμάσου να βάλεις λίγο βαθύτερα το χέρι στην τσέπη.

Πάντως φίλε μου για να φτάσει σε αυτό το σημείο το αυτοκίνητο σου η είναι κάκιστα συντηρημένο η το συνεργείο που το πηγαίνεις τζάμπα σου τρώει τα λεφτά και έχετε αφήσει το πρόβλημα να φτάσει τόσο βαθιά, δυστυχώς.
Αν θες να το κρατήσεις όμως το αυτοκινητάκι σου οι ενέργειες που σου έγραψα είναι μονόδρομος και πίστεψέ με οτιδήποτε άλλο σου προτείνουν να κάνεις θα είναι μεσοβέζικη λύση που αν τελικά σου δώσει λύση αυτή θα είναι προσωρινή και δεν θα έχεις λύσει το πρόβλημα αλλά θα το δεις μεγαλύτερο μπροστά σου αργότερα.

Αυτά από εμένα και οτιδήποτε χρειαστείς μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου.
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με θερμοκρασία σε Terios I 11/1999

Δημοσίευση από Synteknos »

Και επειδή ο Γιώργος μας είναι ντροπαλός, σου λέω εγώ οτι εχει την αντιπροσωπεία DAIHATSU στην συμπρωτεύουσα, ειναι πολύ καλός μας φίλος και ιδρυτικό μέλος και μας δινει συνεχώς λύση για τα πάντα όλα. Γι αυτό και δεν απαντήσαμε πάλι εμείς, περιμέναμε το Γιατρό :D
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
paliothodoros
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 4:39 am

Re: Πρόβλημα με θερμοκρασία σε Terios I 11/1999

Δημοσίευση από paliothodoros »

βαση λογικης θερμοστατης , αντλια ... το οτι εβαλες καινουργιο θερμοστατη δεν σημαινει κατι μπορει να κολαει ......
και φλαντζα επισης ...... εαν θες καποιον καλο μαστορα εχω να σου προτεινω μενω Νεο κοσμο στειλε ενα μην. να τα πουμε εαν σε ενδιαφερει.... περιμενουμε νεα σου... ευχομαι οτι και να ειναι το προβλημα να ειναι ελαφρυ για τη τζεπη σου
VasMaragos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 22, 2013 3:51 pm

Re: Πρόβλημα με θερμοκρασία σε Terios I 11/1999

Δημοσίευση από VasMaragos »

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Καταρχήν αν σας πω ότι επειδή έλειπα για δουλειά εκτός Αθηνών δεν έκανα απολύτως τίποτα με το αμάξι.

Δεύτερον να σας πω ακόμα τα εξείς:
1. Το αμάξι είναι του αδερφού μου, είχε κάνει μέσα σε 11 χρόνια μέχρι το 2010 δηλαδή 25.000 χλμ μόνο και μέσα σε τρία χρόνια από το 2010 μέχρι το 2013 έκανε 60.000 χλμ. (είναι τα 3 χρόνια που το πήρα εγώ)

2. Στο ψυγείο δεν έβαζε ποτέ παραφλού αλλά σκέτο νερό και γιαυτό σας μίλησα για πιθανές σκουριές στην αρχή, κάτι που το είδα και εγώ μόλις άνοιξα την τάπα από το ψυγείο.

3. Σε ένα ταξίδι που το είχε πάρει πέρυσι τρύπησε ένα μεταλλικό σωληνάκι που ήταν πάνω στο κινητήρα (στο κάτω μέρος του) και που πάνω του συνδεόταν ένα λαστιχάκι που πήγαινε στο ψυγείο. Λόγο αυτού άδειασε το ψυγείο και έκαψε φλάντζα. (Το περίεργο ήταν ότι το ψυγείο ήταν άδειο ενώ το δοχείο του νερού ήταν γεμάτο).
Το πήγε σε ένα συνεργείο και του άλλαξε το σωληνάκι, το θερμοστάτη και φλάντζα... Μόλις το πήρε και μου το ξανάφερε πρόσεξα μια βίδα μεγάλη να παίζει και να μην έχει πιάσει και το ξαναπήγα στο συνεργείο που του το έφτιαξαν και το βίδωσαν. Εκεί τους είπα ότι είχα δει τον δείκτη στο λάδι να είναι πάνω από το max και τους ρώτησα αν υπάρχη πρόβλημα. Μου απάντησαν όχι και ότι έτσι και αλλιώς θα το κάψει με τα χιλιόμετρα.


Μετά από 20.000 χλμ από αυτήν την επισκευή έχει το πρόβλημα που σας προείπα...
Πιστεύω ότι είναι φουλ στην σκουριά μια και δεν έβαλε ποτέ παραφλού συν του ότι το είχε πάρα πολύ καιρό σε πλήρη ακινησία τα πρώτα 11 χρόνια...

Το θέμα μου είναι μιας και ξέρετε κάτι παραπάνω από τιμές αλλά και από το αμάξι πόσο υπολογίζεται έτσι με ένα άκουσμα ότι θα πάει το κόστος;

Για να το δει κάποιος μηχανικός, γιατί σε αυτόν που το είχε ο αδερφός μου δεν το πάω, πόσο θα πάρει;
VasMaragos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 22, 2013 3:51 pm

Re: Πρόβλημα με θερμοκρασία σε Terios I 11/1999

Δημοσίευση από VasMaragos »

Λοιπόν παιδιά ακολουθώντας τα 3 πρώτα βήματα από την λύση του Pesketzis ήρθε η άνοιξη.!! :D
το ψυγείο καθώς και τα σωληνάκια ήταν βουλωμένα, όπως είπε ο ψυγειατζής δεν υπήρχε ψυγείο...
άλλαξα και όλο το υδραργυρικό σύστημα γιατί είχε κολλήσει όπως σας είχα πει και βρήκε την υγεία του :D

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, και καλές γιορτές σε όλους σας.
Απάντηση