Αλλαγή αντλίας νερού σε Τ2 !!!

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
paliothodoros
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 4:39 am

Re: Αλλαγή αντλίας νερού σε Τ2 !!!

Δημοσίευση από paliothodoros »

τι φτερωτη ειχε η τρομπα που εβγαλες και αυτη που εβαλες πλαστική ή μεταλλική?
Άβαταρ μέλους
zchrisz
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Μάιος 21, 2012 11:27 pm

Re: Αλλαγή αντλίας νερού σε Τ2 !!!

Δημοσίευση από zchrisz »

paliothodoros έγραψε:τι φτερωτη ειχε η τρομπα που εβγαλες και αυτη που εβαλες πλαστική ή μεταλλική?

Και οι δύο είχαν μεταλλική φτερωτή .
Εικόνα
paliothodoros
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 4:39 am

Re: Αλλαγή αντλίας νερού σε Τ2 !!!

Δημοσίευση από paliothodoros »

zchrisz έγραψε:
paliothodoros έγραψε:τι φτερωτη ειχε η τρομπα που εβγαλες και αυτη που εβαλες πλαστική ή μεταλλική?

Και οι δύο είχαν μεταλλική φτερωτή .
οποτε καθε 60.000 χιλ. θελει αλλαγη για καλο και για κακο
cfu_gr
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2015 10:03 am

Re: Αλλαγή αντλίας νερού σε Τ2 !!!

Δημοσίευση από cfu_gr »

Χαιρετώ την διαδικτυακή παρέα.!! Είμαι νέο μέλος σ' αυτή την κοινότητα, αλλά κάτοχος TERIOS (J2) απο το 2/2008 με 102.500 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. Όλα τα service στην ώρα τους και πάντα στον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο. Ανασύρω αυτή την δημοσίευση καθώς από την προηγούμενη εβδομάδα άρχισα να ακούω έντονα το κροτάλισμα στις χαμηλές στροφές, πατώντας ελαφρά το γκάζι, όπως ακριβώς το περιγράφει ο φίλος ''zchrisz'', και γράφοντας στο google <<κροτάλισμα DAIHATSU TERIOS>> με έβγαλε εδώ. Η πρώτη μου κίνηση ήταν να κουνήσω την τροχαλία της αντλίας και το αποτέλεσμα....ήταν η επιβεβαίωση του προβλήματος. Σε τυχαία επίσκεψη μου σε έναν κοινό μάστορα όπου συντηρούμε ένα άλλο όχημα της οικογένειας, μου επιβεβαίωσε και εκείνος το πρόβλημα, βγάζοντάς μου ένα κοστολόγιο 90E(με κόκκινα παραφλου και εργασία), ακριβώς όπως και του παραπάνω φίλου με την διαφορά όμως οτι θα βάλουμε την ίδια αντλία με αυτήν που έχει απο το έργοστάσιο, δηλαδή της "AISIN"(το γράφει πάνω στο κέλυφος της αντλίας). Ψάχνω λοιπόν σήμερα στο internet και βρίσκω την εν λόγω αντλία 30,54Ε (αν θέλετε σας παραθέτω τον σύνδεσμο). Τηλεφωνώ στην αντιπροσωπεία μου λέει ότι και αυτός την AISIN τοποθετεί(χρέωση 70Ε) αλλα όχι ως γνήσιο ανταλλακτικό DAIHATSU (με ενημέρωσε οτι κοστίζει 247Ε) και δεν ήξερε τι διαφορά μπορεί να έχει. Συνολικά με εργασία και κόκκινα παραφλού 145Ε.
paliothodoros
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 4:39 am

Re: Αλλαγή αντλίας νερού σε Τ2 !!!

Δημοσίευση από paliothodoros »

cfu_gr έγραψε:Χαιρετώ την διαδικτυακή παρέα.!! Είμαι νέο μέλος σ' αυτή την κοινότητα, αλλά κάτοχος TERIOS (J2) απο το 2/2008 με 102.500 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. Όλα τα service στην ώρα τους και πάντα στον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο. Ανασύρω αυτή την δημοσίευση καθώς από την προηγούμενη εβδομάδα άρχισα να ακούω έντονα το κροτάλισμα στις χαμηλές στροφές, πατώντας ελαφρά το γκάζι, όπως ακριβώς το περιγράφει ο φίλος ''zchrisz'', και γράφοντας στο google <<κροτάλισμα DAIHATSU TERIOS>> με έβγαλε εδώ. Η πρώτη μου κίνηση ήταν να κουνήσω την τροχαλία της αντλίας και το αποτέλεσμα....ήταν η επιβεβαίωση του προβλήματος. Σε τυχαία επίσκεψη μου σε έναν κοινό μάστορα όπου συντηρούμε ένα άλλο όχημα της οικογένειας, μου επιβεβαίωσε και εκείνος το πρόβλημα, βγάζοντάς μου ένα κοστολόγιο 90E(με κόκκινα παραφλου και εργασία), ακριβώς όπως και του παραπάνω φίλου με την διαφορά όμως οτι θα βάλουμε την ίδια αντλία με αυτήν που έχει απο το έργοστάσιο, δηλαδή της "AISIN"(το γράφει πάνω στο κέλυφος της αντλίας). Ψάχνω λοιπόν σήμερα στο internet και βρίσκω την εν λόγω αντλία 30,54Ε (αν θέλετε σας παραθέτω τον σύνδεσμο). Τηλεφωνώ στην αντιπροσωπεία μου λέει ότι και αυτός την AISIN τοποθετεί(χρέωση 70Ε) αλλα όχι ως γνήσιο ανταλλακτικό DAIHATSU (με ενημέρωσε οτι κοστίζει 247Ε) και δεν ήξερε τι διαφορά μπορεί να έχει. Συνολικά με εργασία και κόκκινα παραφλού 145Ε.
καλησπερα φιλε δεν υπαρχει λογος να σε πιανει τρελλα με τις αντλιες και τα χρηματα.
Θα βαλεις μια αντλια ας ειναι και ιμιτασιον με μεταλλικη φτερωτη οπως και να εχει ουτως η αλλως καθε 60.000 οπως λεω και παραπανω τα αλλαζεις ολα αυτα πανε σετ .οποτε δεν θα εχει προβλημα.... κανενα ..... δεν υπαρχει λογος να δωσεις πολλα χρηματα..
doriskos
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 5:37 pm

Re: Αλλαγή αντλίας νερού σε Τ2 !!!

Δημοσίευση από doriskos »

Χαιρετώ την παρέα.Έχω ενα τεριος 2008 μοντέλο και σε εμένα ακούγεται ενα κροτάλισμα οταν ανεβάζω στροφές. Έβγαλα τον ιμάντα για λιγο και σταμάτησε να ακούγεται αυτος ο θόρυβος. Αλλαξα τα ρουλεμάν του δυναμού γιατί ηταν χάλια ενα τρελό ραουλο και την αντλία νερού αλλα πάλι ακούγεται ο ιδιος θόρυβος έχει πάθει κανένας το ίδιο πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Αλλαγή αντλίας νερού σε Τ2 !!!

Δημοσίευση από kostas »

Τρελό ραουλο εννοείς τον τεντωτηρα? άμα τα άλλαξες όλα αυτά αυτό που μένει είναι set κουζινέτων στροφαλοφορου αξονα.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
doriskos
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 5:37 pm

Re: Αλλαγή αντλίας νερού σε Τ2 !!!

Δημοσίευση από doriskos »

Ναι του τεντωτηρα λεω. Ευχαριστώ το επόμενο αυρο είναι που θα κοιταξω
Απάντηση