Περί μπαταρίας.......

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από TAG »

:lol: :lol: 8-)
Επίτιμος....
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από geovil »

Αλλαξα κι εγω σημερα με τη σειρα μου μπαταρια στον Τερη μου μετα απο 4 χρονια που κρατησε η "μαμα" μπαταρια YUASA.

Ο Βασιλης στο Χαιδαρι ,εξυπηρετικοτατος, μου εδωσε μια καινουργια μαρκα THUNDER 60Ah στην τιμη των 60 ευρω.

Τι να κανουμε?......αφου το μαγαζι του ειναι big fan του Teriosclub!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
psou
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2013 8:31 pm

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από psou »

Bosh S4 εδώ. Σημασία δεν έχει μονάχα η χωρητικότητα αλλά και η απόδοση σε αμπέρ εκκίνησης.
70€ αν θυμάμαι καλά!
Όταν δεν το χρησιμοποιώ πάντως συνδέω ένα battery tender πάνω για να είναι μονίμως στο 100%. :D
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από Big »

Από το 2004 άλλαξα μία φορά μπαταρία με bosch το 2009!

Αλλά από εμπειρία που έχω και στα άλλα αμάξια με εργάτες κλπ όπως και αντοχές σε κρύα, επαναφορτίσεις κλπ, και όταν έρθει η στιγμή να την αλλάξω ξανά, θα επιλέξω http://www.odysseybattery.com/auto.html.

Πριν είχα μία bosch silver όπου παρέδωσε σε 3 μήνες με χρήση εργάτη κλπ (100€), μετά είπα να βάλω μία φτηνή (καθότι ήμουν στο στήσιμο του αυτοκινήτου- energizer 60άρα) κράτησε 5 μηνές και πέθανε! Εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιώ στο samurai την PC1200. Μακάρι να την είχα βάλει από την αρχή! Κοστίζει αλλά καθαρίζεις μία και καλή από μπαταρία για αρκετά χρόνια.

Επίσης προσοχή στο ασφαλοκαλώδιο που έχουμε και το οποίο χρειάζεται κάθε 5-6 χρόνια αλλαγή! Αλλιώς μένουμε στην μέση με όργανα κολλημένα και αμάξι που δεν κουνιέται, ούτε μίζα ούτε τίποτα 8-)
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από kostas »

Big τι παθαινει ο ασφαλοκαλωδιο και θελει αλλαγη ?
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από Big »

kostas έγραψε:Big τι παθαινει ο ασφαλοκαλωδιο και θελει αλλαγη ?
Μετά από κάποια χιλιόμετρα και αναλόγως η χρήση θέλει αλλαγή. Εμένα προσωπικά μου είχαν πει ότι θέλει αλλαγή κάθε 5-6 χρόνια περίπου! Κόστος από όσο θυμάμαι 15 €? κάπου εκεί!

Συμπτώματα εκεί που κουνιέσαι και ιδίως σε ανωμαλίες σβήνει το αμάξι, παγώνουν τα όργανα και δεν έχεις πουθενά φώτα τπτ. ούτε φλας ούτε τίποτα. Εμένα μου είχε τύχει σε ανηφόρα στην Αθήνα! Ευτυχώς που δεν είχα κανέναν από πίσω. Στα πρώτα συμπτώματα είχα μιλήσει με την αντιπροσωπεία και που είχαν πει μέχρι να πάω να κουνάω ένα καλωδιάκι κοντά στην μπαταρία.

Λειτουργεί σαν "γενικός" στο αμάξι, χωρίς να σημαίνει ότι όταν χαλάσει υπάρχει και πρόβλημα στο αμάξι στα ηλεκτρικά του!
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από kostas »

αυτο το σημειο ειναι?
Εικόνα

μηπως τελικα λειτουργει ασφαλιστικα (διακοπη παροχης σε συγκρουση)?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas την Παρ Νοέμ 01, 2013 10:28 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από sportbilly »

Αγόρασα πριν σχεδόν ένα μήνα μεταχειρισμένο terios μοντέλο 2008 με 20.000χλμ. To αυτοκίνητο ήτανε ενός θείου μου και ήτανε 4ο αυτοκίνητο στην οικογένεια και καθότανε. Παρατήρησα όμως ότι όταν αφήνω το γκάζι το βράδυ που έχω τα φώτα αναμμένα, σαν να πέφτει η ισχύς τους για μερικά δέκατα. Σαν να κάνει ένα μπλινκ, όπως το κλείσιμο των ματιών. Εγώ νόμιζα ότι ήτανε ιδέα μου, αλλά τώρα που ανέφερες για το ασφαλοκαλώδιο και τις διακοπές, μ'έβαλες σε σκέψεις...
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από Pesketzis »

Big, μην τους βάζεις στην πρίζα φιλαράκι γιατί βλέπω να έχουμε... εγκεφαλικά και εμφράγματα :D :D :D
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από Big »

Παιδιά εμένα μου είχαν πει ότι είναι για την προστασία από την τάση του ρεύματος στο αμάξι. Χαρακτηριστικό ήταν ότι ακουγόταν πριν παραδώσει πνεύμα ένα τικ τικ τικ τικ σαν διακόπτης που ανοιγόκλεινε στον χώρο της μηχανής και συγκεκριμένα από την μπαταρία! Κόστος 5-10 ευρώ νομίζω κάνει. Ρωτήστε να το δούνε δεν είναι τίποτα. Ο Γιώργος σίγουρα θα το έχει ξανακούσει.

Εμένα όταν το πήγα στην αντιπροσωπεία, με το που πήγαν να το δούνε (αυτό το πράγμα ανάμεσα σε 2 καλώδια) τους έμεινε στο χέρι :lol: :lol: :lol: :lol:
Απάντηση