Περί μπαταρίας.......

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από kostas »

Ενταξει big το μαθαμε και αυτο! προκειται απλα για γενικη ασφαλεια των 60 amper.Πιθανον απο μεγαλα φορτια (προβολεις ηχοσυστηματα η και απο αλλες αιτιες υπερφορτοσης η ακομα και απο βραχυκυκλωμα λογω συγκρουσης) να δρα ασφαλιστικα.Σε περιπτωση παντος που εχουμε προβλημα σαν αυτο που αντιμετωπισες μια κλεμα για 4-6 mm καλωδιο θα μας εδινε την δυνατοτητα προσωρινης αποκαταστασης μεχρι να το αλλαξουμε.(Σημαντικο ειναι λυση αναγκης για να μην ξημερωσουμε σε κανενα βουνο)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas την Παρ Νοέμ 01, 2013 10:30 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από sportbilly »

Ήγγικεν η ώρα της αλλαγής μπαταρίας. Μιας και η πρόταση του φίλτατου Big είναι σχεδόν μισό μηνιάτικο(PC1200 >253 ευρώ στο σκρουτζ), έχετε κάτι άλλο καλό να προτείνετε? Το αυτοκίνητο τώρα φοράει 44ah με μικρούς πόλους, μικρότερου μεγέθους από την βάση της μπαταρίας, και δεν γνωρίζω από πότε μιας και είναι μεταχειρισμένο. Δυστυχώς ο έτερος συνάδελφος mpekatsas7 μου πέφτει ολίγον μακριά!
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από Big »

bosh silver S4 νομίζω το μοντέλο αν δεν κάνω λάθος! Κόστος δεν θυμάμαι :?

Για νορμάλ χρήση είναι μια χαρά!
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από Synteknos »

sportbilly έγραψε:Δυστυχώς ο έτερος συνάδελφος mpekatsas7 μου πέφτει ολίγον μακριά!
Τί εννοείς; Αν πας στην πρώτη σελίδα του topic, θα βρεις μια διεύθυνση και ενα τηλέφωνο ενος εμπόρου που έχουν εμπιστευτεί ήδη αρκετά μέλη. Όσο για την Bosch που προτείνει ο Big, έχω ακούσει οτι τα τελευταία χρόνια δεν τα πάνε και πολύ καλα :? Αν ο Μπαζιωτόπουλος στο Χαϊδάρι σου πέφτει μακριά, βρες καλλίτερα μια Varta ;)
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Big
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 12:33 pm

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από Big »

Synteknos έγραψε:
sportbilly έγραψε: βρες καλλίτερα μια Varta ;)
Επίσης πολύ καλή αλλά όχι αντοχής.

Για πες για την bosh γιατί μου έβαλες σκέψεις. :roll:
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από sportbilly »

Synteknos έγραψε:
sportbilly έγραψε:Δυστυχώς ο έτερος συνάδελφος mpekatsas7 μου πέφτει ολίγον μακριά!
Τί εννοείς; Αν πας στην πρώτη σελίδα του topic, θα βρεις μια διεύθυνση και ενα τηλέφωνο ενος εμπόρου που έχουν εμπιστευτεί ήδη αρκετά μέλη.
Αυτό ακριβώς λέω. Μακάρι να ήμουνα κοντά να πάω κι εγώ στον συγκεκριμένο έμπορο-μέλος του φόρουμ. Βρίσκομαι 450 χλμ βορειότερα.
Big έγραψε:bosh silver S4 νομίζω το μοντέλο αν δεν κάνω λάθος! Κόστος δεν θυμάμαι :?

Για νορμάλ χρήση είναι μια χαρά!
Απ'ότι βλέπω είναι 45ah και κοστίζει(στο ίντερνετ) γύρω στα 65 ευρώπουλα. Εκτός του ότι πλέον από τότε που κινεζοποιήθηκε η bosch έριξε την ποιότητά της, θα προτιμούσα μεγαλύτερη μπαταρία και κατά προτίμηση 60άρα όπως βάλανε και άλλα μέλη.
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από Synteknos »

OK, τώρα κατάλαβα :D Για να ξεμπερδευτείς και εσύ όμως, ο Μπαζιωτόπουλος δεν είναι ο mpekatsas7. O mpekatsas7 λέγεται Βαγγέλης και μένει στο Μπουρνάζι. Απλά είναι γνωστοί με τον Μπαζιωτόπουλο και μας τον σύστησε :D :D :D
Γιατί δεν του κάνεις ένα τηλέφωνο; Μπορεί να έχει την δυναντοτητα να στη στείλει με ΚΤΕΛ ή να σου προτείνει κάποιον να πάς να την βάλεις κάπου εκεί κοντά ;)
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από Synteknos »

Big έγραψε:
Synteknos έγραψε:
sportbilly έγραψε: βρες καλλίτερα μια Varta ;)
Επίσης πολύ καλή αλλά όχι αντοχής.

Για πες για την bosh γιατί μου έβαλες σκέψεις. :roll:

Πρίν 2-3 χρόνια δούλευα στην Ιαπωνική Α.Ε. Τις Bosch τις εμπορευόμασταν και ήταν η καλύτερη μπαταρία που είχαμε. Αφ' ότου έφυγα, κράτησα επικοινωνία με έναν πελάτη, ηλεκτρολόγο αυτοκινητων, ο οποίος τα τελευταία χρόνια μου λέει οτι οι Bosch έχουν ρίξει την ποιότητά τους και αρκετοί πελάτες του τον παίρνουν τηλέφωνο μετά μερικούς μήνες για νέα μπαταρία. Φυσικά και την καινούρια την παίρνουν στην εγγύηση και δεν πληρώνουν αλλά ποιός θέλει να ταλαιπωρείται έτσι; Και ποιός έχει μετά εμπιστοσύνη να ξαναβάλει την ίδια... Ενώ με τις Varta δεν έχει πρόβλημα.

Πάντως, αν τις δεις δίπλα δίπλα, είναι ολόιδιες, μόνο τα αυτοκόλλητα αλλάζουν. Στην πράξη όμως διαφέρουν Εικόνα
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από Pesketzis »

Αφού είσαι τόσο κοντά μου φίλος αν θέλεις μπορώ να σε εξυπηρετήσω εγώ.
Μπαταρίες για τον Τέρη έχω ουκ ολίγες επιλογές και ξεκινάνε από 45 Ευρώ.
Και αν θες να γλιτώσεις και το δρομολόγιο Κατερίνη-Θεσσαλονίκη τότε σου την στέλνω με δικά μου έξοδα... στα πόδια σου ;)
sportbilly
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 1:34 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από sportbilly »

Big έγραψε:

Πρίν 2-3 χρόνια δούλευα στην Ιαπωνική Α.Ε. Τις Bosch τις εμπορευόμασταν και ήταν η καλύτερη μπαταρία που είχαμε. Αφ' ότου έφυγα, κράτησα επικοινωνία με έναν πελάτη, ηλεκτρολόγο αυτοκινητων, ο οποίος τα τελευταία χρόνια μου λέει οτι οι Bosch έχουν ρίξει την ποιότητά τους και αρκετοί πελάτες του τον παίρνουν τηλέφωνο μετά μερικούς μήνες για νέα μπαταρία. Φυσικά και την καινούρια την παίρνουν στην εγγύηση και δεν πληρώνουν αλλά ποιός θέλει να ταλαιπωρείται έτσι; Και ποιός έχει μετά εμπιστοσύνη να ξαναβάλει την ίδια... Ενώ με τις Varta δεν έχει πρόβλημα.

Πάντως, αν τις δεις δίπλα δίπλα, είναι ολόιδιες, μόνο τα αυτοκόλλητα αλλάζουν. Στην πράξη όμως διαφέρουν Εικόνα
Αυτό ακριβώς ανέφερα κι εγώ. Πως τελευταία η bosch έχει κινεζοποιηθεί εντελώς και έχει ρίξει πολύ την ποιότητα. Το έχω ακούσει για τις μπαταρίες της και για τα μπουζί της.
Pesketzis έγραψε:Αφού είσαι τόσο κοντά μου φίλος αν θέλεις μπορώ να σε εξυπηρετήσω εγώ.
Μπαταρίες για τον Τέρη έχω ουκ ολίγες επιλογές και ξεκινάνε από 45 Ευρώ.
Και αν θες να γλιτώσεις και το δρομολόγιο Κατερίνη-Θεσσαλονίκη τότε σου την στέλνω με δικά μου έξοδα... στα πόδια σου ;)
Γενικά doctor έχω ακούσει και δει τόσο καλά πράγματα για σένα που θέλω από καιρό να σου έρθω μία επίσκεψη για να ρίξεις ένα γενικό μάτι στο αυτοκίνητο μιας και είναι μεταχειρισμένο να μου δώσεις τα φώτα σου. Προχθές πήρα και ρώτησα για το υψόμετρο. Δεν ξέρω αν απάντησες εσύ.

Έχεις κάτι να προτείνεις και για τι λεφτά μιλάμε? Δεν ψάχνω το φθηνότερο, αλλά το BVFM(best value for money) ή ελληνιστί το καλύτερο προϊόν στην καλύτερη δυνατή τιμή.
Απάντηση