Περί μπαταρίας.......

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από Pesketzis »

Ναι μαζί μιλήσαμε, τι έγινε ξεκόλλησε η... θέλει το γιατρό του :?: :lol: :lol: :lol:

Εμπορεύομαι σχεδόν όλες τις μάρκες που κυκλοφορούν στην αγορά της Θεσσαλονίκης αλλά εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια την Rocket. Την δουλεύω αρκετά χρόνια και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Βέβαια είναι ακριβή μπαταρία (90Ε) και δεν την προτιμά ο κόσμος τελευταία, μιας και πλέον το πρώτο κριτήριο είναι η χαμηλή τιμή και μετά όλα τα άλλα.
Τώρα αν θες μια ποιο οικονομική αλλά καλή μπαταρία υπάρχουν λύσεις γύρω στα 60Ε-70Ε αρκετά αξιόπιστες.
Άβαταρ μέλους
Todotsouk
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 10:57 pm

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από Todotsouk »

geovil έγραψε:Οι μπαταρίες ξηρού τύπου έχουν ένα πολύ βασικό μειονέκτημα κατά τη δική μου άποψη.
Το μειονέκτημα είναι πως αν κάποια στιγμή ξεχάσουμε τα φώτα μας αναμένα και ξεφορτίσει πλήρως τότε το ποιο πιθανό είναι να μην φορτιστεί ποτέ τελείως και πάντα θα έχει ένα μικρό

ελάτωμα.
Το πρόβλημα οφείλεται στο ότι η μπαταρίες κλειστού τύπου δεν έχουν από κάπου να εξαερώσουν την ώρα που τις έχουμε στο μηχάνημα για επαναφόρτιση και έτσι και λιγότερες ώρες

τις φορτίζουμε αλλά και λιγότερο ρεύμα τις δίνουμε.
Σε αντίθεση οι μπαταρίες ανοιχτού τύπου (με υγρά) μπορούν να φορτιστούν μέχρι να.... σκάσουν, και έτσι να έχουμε την πιο πλήρη φόρτιση.
Αν όμως δεν τύχει να ξεχάσουμε τα φώτα μας αναμένα και δεν αποφορτίσει η μπαταρία μας τότε οι κλειστού τύπου είναι καλύτερες από του ανοιχτού τύπου.
Ποιος όμως μπορεί να είναι σίγουρος ότι στα επόμενα χρόνια που έρχονται δεν θα ξεχάσει κάτι ανοιχτό ώστε να ξεφορτίσει η μπαταρία του;
Η απόφαση δική σας!



Μπαταριες μπορουμε να προμηθευτουμε απο το καταστημα του φιλου του μελους mpekatsas7 ,Βασιλη Μπαζιωτοπουλο.
Πολλοι Συντεριουχοι αγορασαν μπαταριες απο εκει και εμειναν πολυ ευχαριστημενοι..........

Mπορείτε λοιπόν να καλείτε για πληροφορίες λέγοντας οτι ανήκετε στο Terios club και θα εξυπηρετηθέίτε άμεσα,οικονομικά και αξιόπιστα.Τα στοιχεία είναι:
Μπαζιωτόπουλος Βασίλης
Λεωφ.Αθηνων 233
Χαϊδάρι
210-5320888



terios60ahbattery.jpg
Έβαλα και εγώ εκεί σήμερα μπαταρία και έμεινα ευχαριστημένος και από τιμή και από εξυπηρέτηση. Τώρα από αντοχή, ο χρόνος θα δείξει....
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από TAG »

Καλό-φόρετη Θοδωρη
Έτοιμοπολεμο το τεριοθηριακι σου !! Μπράβο !

Εμένα η συγκεκριμένη μπαταρία κλείνει 3τια και φαίνεται μια χαρα.. Για να δούμε !!
Επίτιμος....
Άβαταρ μέλους
giorgos man.
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:28 pm
Τοποθεσία: Σίσι Λασιθίου Κρήτη

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από giorgos man. »

"Με τις υγειές σας" Θοδωρή η καινούρια μπαταρία του Terios.
Κι εγώ που χρειάστηκε πρόσφατα να αλλάξω στο δικό μου στο Βασίλη πήγα.
Εχω πάρει από αυτόν 4 μπαταρίες για αντίστοιχα αυτοκίνητα και μέχρι στιγμής δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα.

Οντως ο Βασίλης είναι πολύ καλός , και σαν επαγγελματίας αλλά κυρίως καλό παιδί.
Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με την βία
Άρθρο 120 (παραγρ.4) του ισχύοντος Συντάγματος της Ελλάδας (ακροτελεύτια διάταξη).
xrxr
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 9:05 pm

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από xrxr »

γνωμες για μπαταριες τυπου AGM! ξερει κανεις τι παιζει και αν μπορει το οχημα μας να την δουλεψει σωστα?
Model: TeriosII 1.5 sx plus m/t face lift
Engine:K&N Air filter
Tyres: BFGoodrich All-Terrain T/A KO 215/70/r16 + FEDIMA F/MUD 215/65/r16
Suspension: 2.7'' lift kit custom
Protection: 6mm aluminum custom
Winch: Tmax ATW 6000
Transmission: front and rear custom diff lsd locker with 5,57 final ratio
Communication: cb - vhf/uhf - pmr
terice
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 1:15 pm

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από terice »

Καλησπερα σημερα μιλησα με τον κ. βασιλη συνενοηθηκαμε και μου στελνει την μπαταρια με μεταφορικη στη θεσσαλονικη
εξυπηρετικοτατος και βρηκε αμεσως λυση για την μεταφορα
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από προσηλιο »

Διαβασα σε ενα site σχετικο με μπαταριες οτι οσον αφορα τα αμπερ εκκινησης πρεπει να πολλαπλασιαζουμε την ιπποδυναμη με τον συντελεστη 3.85. Αυτο σημαινει οτι για το terios που εχει 105 ιππους χρειαζεται μπαταρια με περιπου 400 αμπερ.
Γνωριζει κανεις αν οντως ισχυει κατι τετοιο;
Επισης, η υπαρχουσα βαση εχει διαστασεις 19x13 που θεωρουνται μικρες και οι αντιστοιχες μπαταριες του εμποριου ειναι λιγες και με λιγα Ah. Αυτη η TIEGER μπαινει χωρις μετατροπες;
Γενικα, αυτες οι μετατροπες τι σημαινουν; αλλαγη βασης;
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από kostas »

Aρχίζουν τα νούμερα στην παραπάνω μπαταριά μου δεν έχω παράπονο έχει κλείσει 5 χρόνια +++ τώρα ειμαι στο δίλημμα λέω να πάρω μια ίδια περίπου 90 ευρώ κάνει η να πάρω μια mitsuba japan (MITSUBA, NS60, 60Ah, 325cca SAE) φρέσκια εντός 2017 με 60 ευρώ....

τελικά βρήκα μια mitsuba τέλος 2016(απ τα λεγόμενα) σε κουτί που άνοιξε μπροστά μου.
Να είμαστε καλά να βγάζουμε συμπεράσματα ;)

https://www.skroutz.gr/s/9494704/Mitsuba-45Ah-NS60.html
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από kostas »

Αυτοψία σε μπαταρία τετραετίας!
Άνοιξα μια μπαταρία κλειστού τύπου που ήταν στο τέλος της για να βγάλω καποια συμπεράσματα :!:
Αφού πήρα σφυρί και καλέμι έσπασα το καπάκι της μπαταρίας και διαπίστωσα ότι από τα περισσότερα στοιχεία 4 στα 6 ήταν ακάλυπτα από υγρά μπαταρίας.
Δεδομένου ότι το οξύ παραμένει και εξατμίζεται μόνο το απιονισμενο νερό κατάλαβα ότι μπαταρία θα είχε περισσότερη ζωή
αν υπήρχε δυνατότητα πλήρωσης απιονισμενου νερού πριν το στοιχείο μείνει ακάλυπτο.
Αυτήν την δυνατότητα την είχαμε στις παλιές μπαταρίες ανοικτού τύπου όπου ο μέσος όρος ζωής τους ήταν 6 με 7 η και 10 χρόνια.
παραθέτω φώτο:
20181120_134717.jpg
20181120_134730.jpg
Σκέφτομαι έναν τρόπο για προσθήκη απιονισμενου νερού χωρίς να σπάσουμε το καπάκι προσεχώς :arrow:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
adam
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ Σεπ 25, 2017 7:02 pm

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από adam »

αναζητωντας πληροφοριες επεσα σε αυτο το θρεντακι. Είναι αρκετά παλιό οπότε θα ήθελα να μάθω εάν ήταν ικανοποιητική η απόδοση της εν λόγω μπαταρίας καθώς και εάν ισχύουν τα στοιχεία του φίλου για την απόκτησή της.
Απάντηση