Περί μπαταρίας.......

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από geovil »

Οι μπαταρίες ξηρού τύπου έχουν ένα πολύ βασικό μειονέκτημα κατά τη δική μου άποψη.
Το μειονέκτημα είναι πως αν κάποια στιγμή ξεχάσουμε τα φώτα μας αναμένα και ξεφορτίσει πλήρως τότε το ποιο πιθανό είναι να μην φορτιστεί ποτέ τελείως και πάντα θα έχει ένα μικρό

ελάτωμα.
Το πρόβλημα οφείλεται στο ότι η μπαταρίες κλειστού τύπου δεν έχουν από κάπου να εξαερώσουν την ώρα που τις έχουμε στο μηχάνημα για επαναφόρτιση και έτσι και λιγότερες ώρες

τις φορτίζουμε αλλά και λιγότερο ρεύμα τις δίνουμε.
Σε αντίθεση οι μπαταρίες ανοιχτού τύπου (με υγρά) μπορούν να φορτιστούν μέχρι να.... σκάσουν, και έτσι να έχουμε την πιο πλήρη φόρτιση.
Αν όμως δεν τύχει να ξεχάσουμε τα φώτα μας αναμένα και δεν αποφορτίσει η μπαταρία μας τότε οι κλειστού τύπου είναι καλύτερες από του ανοιχτού τύπου.
Ποιος όμως μπορεί να είναι σίγουρος ότι στα επόμενα χρόνια που έρχονται δεν θα ξεχάσει κάτι ανοιχτό ώστε να ξεφορτίσει η μπαταρία του;
Η απόφαση δική σας!



Μπαταριες μπορουμε να προμηθευτουμε απο το καταστημα του φιλου του μελους mpekatsas7 ,Βασιλη Μπαζιωτοπουλο.
Πολλοι Συντεριουχοι αγορασαν μπαταριες απο εκει και εμειναν πολυ ευχαριστημενοι..........

Mπορείτε λοιπόν να καλείτε για πληροφορίες λέγοντας οτι ανήκετε στο Terios club και θα εξυπηρετηθέίτε άμεσα,οικονομικά και αξιόπιστα.Τα στοιχεία είναι:
Μπαζιωτόπουλος Βασίλης
Λεωφ.Αθηνων 233
Χαϊδάρι
210-5320888



terios60ahbattery.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από Synteknos »

Να προσθέσω οτι η συγκεκριμένη μπαταρία είναι στα 60 Ah και είναι στις διαστάσεις μιας οποιασδήποτε 45άρας, ενώ η εργοστασιακή μπαταρία του Terios είναι 36 Ah. Χωράει λοιπόν ακριβώς στην υπάρχουσα βάση χωρίς μετατροπές και δεν επηρρεάζει το δυναμό, απλά δίνει πιό εύκολες εκκινήσεις στο αυτοκίνητο. Επίσης, είναι καλύτερη για Terios που έχουν αυξημένες ανάγκες σε ρεύμα, όσα π.χ. έχουν εργάτη.
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
Άβαταρ μέλους
mpekatsas7
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:30 am
Τοποθεσία: Περιστέρι-Ίλιον!

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από mpekatsas7 »

:P Και εγω συμφωνω με τους δυο προηγουμενους φιλους μου,πιστεψτε το αξιζει τον κοπο!!! ;)
Βαγγελης
TERIOS I - 1.3 SX
m_nasos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2012 7:59 pm

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από m_nasos »

Σήμερα άλλαξα και εγώ μπαταρία στον κυρ. ΜΠΑΖΙΩΤΟΠΟΥΛΟ.Τα λόγια είναι περιττά, απλά άψογος επαγγελματίας και πάνω από όλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από kostas »

Μια αξιοπιστη μπαταρια ειναι και αυτη της toyota στα 45ah με 3 χρονια εγγυηση αλλα εχει μεγαλους πολους και χρειαζεται να ανοιξουμε τους ακροδεκτες και να βαλουμε μεγαλυτερες βιδες. Κανει 80 ευρω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas την Κυρ Ιαν 19, 2020 10:35 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

Ερωτήσεις:
στα πόσα χρόνια χρειαστήκατε μπαταρία ωρέ αδέρφια;
η παραπάνω μπαταρία (TIEGER) να υποθέσω οτι είναι κλειστή; ή ανοιχτή;
πόσο καιρό την φοράτε όσοι την φοράτε; εντυπώσεις;;

για πέστε γιατί μαλλόν ετοιμάζομαι
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από TAG »

Ωρέ Γιώργαρε.. 8-) :lol: ,

Εμένα κράτησε 5 χρόνια.

τον Οκτώβρη του 11 , Τοποθετηθηκε η Tieger κλειστου τυπου με ματάκι, αυτή ακριβως στο 1 ποστ.
φοβερή εξυπηρετηση από το μαγαζί (αν και για μενα ειναι μακριά... ) και τότε (δε ξερω τωρα,) φοβερή τιμή...

Το περσινο χειμωνα , που δυστυχως ο Τερης "μουχλιαζε" από την απραξία εκανα κανα μηνα να τον κινησω οπότε
παρολο που η μπαταρία ηταν καινουργια, ξεφωρτισε.. :( , με καλωδια φυσικά πήρε αμεσως μπροστά, εκτοτε
ομως δεν το αφήνω τοσο καιρό ακινητο, και ειναι μια χαρά.. (θα δουμε και φέτος βέβαια... )
Επίτιμος....
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

Η μπαταρία αλλάχτηκε λοιπόν.

Ο βασίλης (Μπαζιωτόπουλος) είναι όντως "δικός μας", εξυπηρετικότατος και επαγγελματίας.
τοποθετήθηκε η γνωστή ΤΙΓΡΗΣ και όλα βαίνουν καλώς
60Ah στα 60€

να ευχαριστήσω λοιπόν τον Βασίλη γιατί είναι όπως είναι και τον Βαγγέλη που μας οδήγησε σε αυτήν την άκρη.
:D :D
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Άβαταρ μέλους
TAG
Δημοσιεύσεις: 720
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:20 am
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από TAG »

:? Κι εμένα;

που σου έδωσα την πολύτιμη εμπειρία μου;;;;;
:lol: :mrgreen:
Επίτιμος....
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2012 8:56 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Περί μπαταρίας.......

Δημοσίευση από ΓιώργοςΠειραιάς »

.........και βέβαια τον φίλο Μανώλη που μοιράστηκε μαζί μου τις πολύτιμες εμπειρίες του
ΕικόναΕικόνα



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
The Black Pearl
M/T LSD SX PLUS 1500CC
Και CB με άδεια έχομεν
Και παίζουμε και ερασιτεχνικά
SY1BWK
Απάντηση