Εξαέρωση - καποιο μυστικό..;;

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Απάντηση
geormpal
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 17, 2019 6:58 pm

Εξαέρωση - καποιο μυστικό..;;

Δημοσίευση από geormpal »

Γεια σας παιδιά!
Πρόκειται για ένα Terios I 1998 1,3HC φίλου, που έχει αλλάξει 2 μοτέρ και 4 καπάκια σε μάστορα της περιοχής (Β.Εύβοια). Η διάγνωση ήταν φλάντζα, φλάντζα, ρήγμα, φλάντζα, ρήγμα, κλπ.
Προκειμένου να σταματήσω να τον βλέπω να βασανίζεται, βάζοντας ένα στοίχημα και με τον εαυτό μου, παίρνω το αυτοκίνητο με τα 2 μοτέρ και το ξεκινάω για ανακατασκευή.
Έγιναν οι παρακάτω εργασίες:
1) Κουζινέτα στροφάλου.
2) Κουζινέτα μπιελών.
3) Καινούριος στρόφαλος.
4) Ρεκτιφιε κυλινδρων.
5) Πλάνισμα μπλόκ – πάτημα κεφαλής.
6) Ελατήρια εμβόλων.
7) Αντλία λαδιού – έλεγχος, τσιμούχες.
8) Κεφαλή πρεσσαρισμα, πλάνη, αλλαγή έδρες, οδηγοί, τσιμουχάκια, πάτημα νέων βαλβίδων.
9) Αντλία νερού, έλεγχος.
10) Αλλαγή Θερμοστάτης 78C.
11) Ανακατασκευή πλεξούδας, αλλαγή μόνωσης και δέσιμο.
12) Ανακατασκευή πηνίο παλμού (τσιμούχα, “O”-ring, πλύσιμο).
13) Αλλαγή μπουζοκαλώδια.
14) Έλεγχος βαλβίδας λαδιού.
15) Αλλαγή Μπουζί, Λάδια, Φ. λαδιού, Φ. Αέρα.
16) Ρυθμηση Βαλβίδων, έλεγχος θερμοκρασιών (νερού, λαδιού, καυσαερίων/κύλινδρο)
17) Αλλαγή τάπας ψυγείου.

Το αυτοκίνητο δούλεψε κανονικά και αλλάζοντας του θερμοστάτη (δεν έκλεινε καλά ο παλιός) και παραφλού, ΔΕΝ μπορώ να του κάνω σωστά εξαέρωση! Έχει το σύμπτωμα του τρεχούμενου νερού στην βαπορετα του καλοριφέρ, στην καμπίνα..
Δεν πρήζει κολάρα, θερμοκρασίες οκ, συμπίεση οκ, καύση οκ..
Πως κάνεις εξαέρωση; Τα κολάρα της βαπορέτας είναι πιο ψηλά από το στόμιο της τάπας του ψυγείου... Έχει κάποιο μυστικό;

Έρχονται και μερικές φωτογραφίες...:
Άβαταρ μέλους
Nikos-ter1959
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 10:41 pm

Re: Εξαέρωση - καποιο μυστικό..;;

Δημοσίευση από Nikos-ter1959 »

Φιλε καλημερα!!Μια ερωτηση σε παρακαλω!!Ολα τα ανταλλακτικα
τα πγρες καινουργια??Και αν ναι απο που σε παρακαλω??Ευχαριστω!
geormpal
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 17, 2019 6:58 pm

Re: Εξαέρωση - καποιο μυστικό..;;

Δημοσίευση από geormpal »

Τα απλά, απο internetομάγαζο.
Στρόφαλος NOS απο ρεκτιφιέ.
Φλάντζες, πλάνες, honing, ελατήρια, μέταλλα από ρεκτιφιέ Λαζαρίδης..

Τσιμούχες, ρουλεμάν, κλπ δεν παίρνω ποτέ πακέτο (κιτ) γιατί συνήθως δεν είναι επώνυμες. Σημειώνω τις διαστάσεις και παίρνω μια - μια ότι καλύτερο.

Σύνολο του κόστισε 850Ε, χωρίς τα εργατικά φυσικά!

Ο,τι άλλο θες πες μου, αν δεν σε κάλυψα..

Υ.Γ.: Τελικά για το θέμα που άνοιξα όλα οκ - έκανε εξαέρωση μόνο του - σταμάτησε ο ήχος!

Παρόλα αυτά θα ήθελα από κάποιο γνώστη να μου πει τα βήματα της διαδικασίας (εξαέρωση), μιας και το S. manual δεν με κάλυψε στο συγκεκριμένο θέμα. Γενικά είναι πολύ κατατοπιστικό και είμαι άνθρωπος που το σέβομαι πάντα σε αντίθεση με πολλά μαστόρια που βλέπουν όλους τους κινητήρες ίδιους και ουσιαστικά υποτιμούν την ύπαρξή τους....
geormpal
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 17, 2019 6:58 pm

Re: Εξαέρωση - καποιο μυστικό..;;

Δημοσίευση από geormpal »

"Παρόλα αυτά θα ήθελα από κάποιο γνώστη να μου πει τα βήματα της διαδικασίας (εξαέρωση), μιας και το S. manual δεν με κάλυψε στο συγκεκριμένο θέμα."
Giwrgos 28
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2020 11:18 am

Re: Εξαέρωση - καποιο μυστικό..;;

Δημοσίευση από Giwrgos 28 »

Έχω θερμοκρασίες στο daihatsu terios 99 αλλάξαμε ψυγείο θερμοστάτη κολάρα νερού πρεσαραμε 2 φορές το καπάκι αλλάξαμε φλαντζα βαλαμε πιο χοντρή φλαντζα κατέβηκε το καπάκι για να το φέρουμε στα ίδια .. σε ρελαντί δουλεύει 96 και ανοίγει βεντιλατερ κανονικά και πέφτει η θερμοκρασία σε κίνηση φτάνει με βεντιλατερ τους 112 τι πρέπει να κάνω άλλο;
Απάντηση