Μπουζί Terios II

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Μπουζί Terios II

Δημοσίευση από geovil »

Μετά από την προτροπή του Γιώργου Getr1(και τον ευχαριστώ πολύ) για τα μπουζί του Terios II θα ήθελα να σας ενημερώσω πως από τον Νοέμβριο του 2007 και μετά δεν είναι σίγουρο για το τι μπουζί φοράει ο Τέρης σας.

Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο....
Όταν πάτε για service των 30.000, 60.000, 90.000 κ.ο.κ να ζητάτε να ελέγχουν τα μπουζί σας και αν φοράνε νικελίου να τα αλλάζετε.
Αν όμως φοράει ιριδίου τότε μπορείτε να τα αφήσετε μέχρι τα 90.000 χιλιόμετρα.

Ανακεφαλαίωση
Μπουζί νικελίου αλλαγή κάθε 30.000χιλ.
Μπουζί ιριδίου αλλαγή κάθε 90.000χιλ.

Σε περίπτωση που ο Τέρης σας φοράει νικελίου μπουζί μπορείτε να τα αλλάξετε σε ιριδίου η και το αντίθετο.
Άβαταρ μέλους
mpekatsas7
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 9:30 am
Τοποθεσία: Περιστέρι-Ίλιον!

Re: Μπουζί Terios II

Δημοσίευση από mpekatsas7 »

Aυτο δλδ. Γιωργο ισχυει μονο για το Τ2?
Βαγγελης
TERIOS I - 1.3 SX
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Μπουζί Terios II

Δημοσίευση από Pesketzis »

Αυτό ισχύει ΜΟΝΟ για τα Τ2 μετά το 2007, εκτός των facelift τα οποία φοράνε νικελίου, οπότε χρειάζονται αλλαγή κάθε 30.000χιλ.
geovil
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 6:33 pm

Re: Μπουζί Terios II

Δημοσίευση από geovil »

Τα πρώτα Terios II ερχονταν με μπουζί νικελίου και είχαν αντικατάσταση κάθε 45.000χιλ. ενώ τώρα έρχονται με μπουζί ιριδίου και αλλάζονται κάθε 90.000χιλ.
Η τιμή των ιριδίου δεν είναι απαγορευτική εάν σκεφτεί κάποιος ότι θα τα αλλάξει στα 90.000χιλ. και φυσικά έχουν σωστότερη καύση.


Σε after market μπουζι υπαρχουν τα DENSO.......
Εδω και τα denso τιμες: http://www.best-spares.gr/denso-times.php
O κωδικος για TERIOS II στα DENSO ειναι IXU22.

Πληροφοριακα,καποιο μελος στο παρελθον εχει δοκιμασει μπουζι ιριδιου σε Terios I ,και αναφερει σχετικα.......

" Το Τerios Ι j102 φοραει NGK τριων ακιδων, τα εβγαλα στις 50.000 χλμ εντυπωσιασμενος απο το ποσο καθαρα ηταν,τοποθετησα στη θεση τους DENSO IRIDIUM TOUGH 0,4mm με ρυθμισμενο διακενο στα μετρα του κατασκευαστη. αποτελεσμα, φτωχοτερες επιδοσεις με πιο εντονο το φαινομενο στις χαμηλες στροφες. το γκαζι απαιτει πολυ περισοτερο πατημα προκειμενου να αποκτησω επιταχυνση. γι αυτο τα ματια σας ανοιχτα. τα συγκεκριμενα μπουζι δεν δουλευουν αξιολογα στον συγκεκριμενο κινητηρα. "

Denso.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
akis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 08, 2013 4:56 pm

Re: Μπουζί Terios II

Δημοσίευση από akis »

Pesketzis έγραψε:Αυτό ισχύει ΜΟΝΟ για τα Τ2 μετά το 2007, εκτός των facelift τα οποία φοράνε νικελίου, οπότε χρειάζονται αλλαγή κάθε 30.000χιλ.
το τεριος του 2010 τι μπουζι φορα??????????
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Μπουζί Terios II

Δημοσίευση από Pesketzis »

Αν δεν είναι εισαγωγής τότε σίγουρα νικελίου τα οποία αλλάζονται κάθε 30.000 χιλιόμετρα.
paliothodoros
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 4:39 am

Re: Μπουζί Terios II

Δημοσίευση από paliothodoros »

εχεις ανοιξει ενα πολυ καλο θεμα ...μπορει να μας ενημερωσει ο κυριος πεσκετζης τι τυπο NGK ιριδιου φοραει το terios
και τι κοστος εχουν ?
εγω παντος προσωπικα δεν θα αφηνα 90.000 χιλιομετρα οσο καλα και να ειναι τα μπουζι του αυτοκινητου μου......
θα προτιμουσα καθε 30.000 αλλαγη ανεξαρτητα για το τι μπουζι και τι μαρκα θα εβαζα...
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Μπουζί Terios II

Δημοσίευση από Pesketzis »

paliothodoros έγραψε:εχεις ανοιξει ενα πολυ καλο θεμα ...μπορει να μας ενημερωσει ο κυριος πεσκετζης τι τυπο NGK ιριδιου φοραει το terios
και τι κοστος εχουν ?
εγω παντος προσωπικα δεν θα αφηνα 90.000 χιλιομετρα οσο καλα και να ειναι τα μπουζι του αυτοκινητου μου......
θα προτιμουσα καθε 30.000 αλλαγη ανεξαρτητα για το τι μπουζι και τι μαρκα θα εβαζα...

Αυτό που λες Βασίλη πολύ με βολεύει, να αλλάζουν τόσο νωρίς τα μπουζί τους οι πελάτες μου, αλλά δεν γίνονται αυτά. Είναι ιεροσυλία αυτό!!!
Αν θυμάμαι καλά τα ngk είναι IKR7D
paliothodoros
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2013 4:39 am

Re: Μπουζί Terios II

Δημοσίευση από paliothodoros »

Pesketzis έγραψε:
paliothodoros έγραψε:εχεις ανοιξει ενα πολυ καλο θεμα ...μπορει να μας ενημερωσει ο κυριος πεσκετζης τι τυπο NGK ιριδιου φοραει το terios
και τι κοστος εχουν ?
εγω παντος προσωπικα δεν θα αφηνα 90.000 χιλιομετρα οσο καλα και να ειναι τα μπουζι του αυτοκινητου μου......
θα προτιμουσα καθε 30.000 αλλαγη ανεξαρτητα για το τι μπουζι και τι μαρκα θα εβαζα...

Αυτό που λες Βασίλη πολύ με βολεύει, να αλλάζουν τόσο νωρίς τα μπουζί τους οι πελάτες μου, αλλά δεν γίνονται αυτά. Είναι ιεροσυλία αυτό!!!
Αν θυμάμαι καλά τα ngk είναι IKR7D
θανος !!!!!!!! οχι βασιλης ..... :D
το καταλαβαινω αυτο που λετε ....... αλλα και εγω σαν πελατης δεν θα αφηνα ποτε τοσες χιλιαδες χιλιομετρα τα ιδια μπουζι με την καμμια....... απο μια γρηγορα αναζητηση στην αγορα κοστιζουν 17,50€ το ενα οποτε μιλαμε για 70€ σιγουρα δεν ειναι φθηνα...
αλλα οχι για 90.000 χιλιομετρα θα ψαχνομουν και σε αλλες μαρκες .... για να βρω ισως κατι πιο οικονομικο και καλο σε beru ,bosch,denso.κ.τ.λ αλλα και αλλη επιλογη να μην ειχα τουλαχιστον στη χειροτερη στα 50.000 χιλιομετρα θα τα αλλαζα........
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 10:12 am

Re: Μπουζί Terios II

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ »

Γιωργο γραψε τον τυπο και για νικελιου (30.000) μην κανουμε καμια γκαφα ,και σε τη μαρκα θα ηταν καλυτερα για σενα!!!
Απάντηση