Κόμπιασμα κινητήρα

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Απάντηση
gregvict
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 11:56 pm

Κόμπιασμα κινητήρα

Δημοσίευση από gregvict »

Καλησπέρα στην παρέα και καλό μήνα!

Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Στο πεδίο στροφών απο της 3200-5000 το αυτοκίνητο γονατίζει και κομπιάζει. Ας πούμε ξεκινάς με 1η πατάς να φύγεις αρπάζει καλά έως τις 3000-3200 (εμπειρικά ) και μετά κάνει σαν να σε κρατάει κάποιος ας πούμε απο πίσω. (σε όλες της ταχύτητες το κάνει απλά αναφέρω σαν παράδειγμα το παραπάνω) Επίσης αν πατήσω τέρμα γκάζι κάνει μικρά κλωτσήματα, αυτό το είδα σήμερα με ταχύτητα 100χλμ. Πήγα αντιπροσωπία το πήγαμε βόλτα και δεν έχουν ιδέα τι μπορεί να είναι, μετρήσαμε συμπίεση κτλ αλλα ειναι οκ εκτός απο τον 2ο λ που θα αλλαχθεί αύριο. Να αναφέρω οτι έχω και υγραέριο αλλά στο υγραέριο το αμάξι πήγαινει μια χαρά, αυτό το κάνει μόνο στην βενζίνη. Του έριξα σήμερα ένα καθαριστικό Redex μήπως και έχει κανένα μπεκάκι βουλωμένο και έβαλα 100αρα βενζίνη. (κάυσιμο δεν είναι γιατί το ανανεώνω κάθε εβδομάδα). Ξέρεις μήπως κανείς τι μπορεί να είναι ?
(φίλτρα μπουζι αλλαγμένα εδώ και 5000χλμ) Συνολικά χλμ κινητήρα 240000χλμ και με υγράεριο περίπου 70000χλμ.
Τέριος I (J102 Κ3VE)
Σας ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Κόμπιασμα κινητήρα

Δημοσίευση από kostas »

Στο γκαζι εισαι σιγουρος οτι δεν το κανει?μπορει να ειναι και ο λαμδα...πια αντιπροσωπια δεν το βρισκει ειναι δυνατον!
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
gregvict
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 11:56 pm

Re: Κόμπιασμα κινητήρα

Δημοσίευση από gregvict »

kostas έγραψε:Στο γκαζι εισαι σιγουρος οτι δεν το κανει?μπορει να ειναι και ο λαμδα...πια αντιπροσωπια δεν το βρισκει ειναι δυνατον!
Ναι απόλυτα σίγουρος για το υγραέριο.
Η αντιπροσωπία η οποία το έχει αναλάβει από το 2005 που αγοραστηκε (καινουργιο) και πότε δεν πρότεινε ούτε την αλλαγή του ιμάντα δυναμου για παράδειγμα.
Και όταν τους λες για λ σου λένε άστο έτσι θα καίει λίγο παραπάνω....
Για αυτό και ρώτησα εδώ μήπως κάποιος έχει κάποια ιδέα καλύτερη
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Κόμπιασμα κινητήρα

Δημοσίευση από kostas »

Μάλλον το έχουν το μαγαζί για ξέπλυμα :lol: :lol: :lol:
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
gregvict
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 11:56 pm

Re: Κόμπιασμα κινητήρα

Δημοσίευση από gregvict »

kostas έγραψε:Μάλλον το έχουν το μαγαζί για ξέπλυμα :lol: :lol: :lol:
Δεν το αποκλείω :). Για τα σερβις ειναι καλοί πάντως, για αυτη την βλάβη σηκώνουν τα χέρια ψηλά.
Steliosnik
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 9:50 pm

Re: Κόμπιασμα κινητήρα

Δημοσίευση από Steliosnik »

Τα μπέκ της βενζίνης τα κοιτάξατε??? Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα σε ένα Mitsubishi με τη μονή διάφορα ότι μπέρδευε και λίγο στο ρελαντί !
Άβαταρ μέλους
Nikos-ter1959
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 10:41 pm

Re: Κόμπιασμα κινητήρα

Δημοσίευση από Nikos-ter1959 »

gregvict έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα και καλό μήνα!

Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Στο πεδίο στροφών απο της 3200-5000 το αυτοκίνητο γονατίζει και κομπιάζει. Ας πούμε ξεκινάς με 1η πατάς να φύγεις αρπάζει καλά έως τις 3000-3200 (εμπειρικά ) και μετά κάνει σαν να σε κρατάει κάποιος ας πούμε απο πίσω. (σε όλες της ταχύτητες το κάνει απλά αναφέρω σαν παράδειγμα το παραπάνω) Επίσης αν πατήσω τέρμα γκάζι κάνει μικρά κλωτσήματα, αυτό το είδα σήμερα με ταχύτητα 100χλμ. Πήγα αντιπροσωπία το πήγαμε βόλτα και δεν έχουν ιδέα τι μπορεί να είναι, μετρήσαμε συμπίεση κτλ αλλα ειναι οκ εκτός απο τον 2ο λ που θα αλλαχθεί αύριο. Να αναφέρω οτι έχω και υγραέριο αλλά στο υγραέριο το αμάξι πήγαινει μια χαρά, αυτό το κάνει μόνο στην βενζίνη. Του έριξα σήμερα ένα καθαριστικό Redex μήπως και έχει κανένα μπεκάκι βουλωμένο και έβαλα 100αρα βενζίνη. (κάυσιμο δεν είναι γιατί το ανανεώνω κάθε εβδομάδα). Ξέρεις μήπως κανείς τι μπορεί να είναι ?
(φίλτρα μπουζι αλλαγμένα εδώ και 5000χλμ) Συνολικά χλμ κινητήρα 240000χλμ και με υγράεριο περίπου 70000χλμ.
Τέριος I (J102 Κ3VE)
Σας ευχαριστώ
Kαλησπερα φιλε ελυσες αυτο το προβλημα???Γιατι μου κανει και μενα το ιδιο σε J100 και δεν μπορω να το βρω!!Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
Nikos-ter1959
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 10:41 pm

Re: Κόμπιασμα κινητήρα

Δημοσίευση από Nikos-ter1959 »

Nikos-ter1959 έγραψε:
gregvict έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα και καλό μήνα!

Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Στο πεδίο στροφών απο της 3200-5000 το αυτοκίνητο γονατίζει και κομπιάζει. Ας πούμε ξεκινάς με 1η πατάς να φύγεις αρπάζει καλά έως τις 3000-3200 (εμπειρικά ) και μετά κάνει σαν να σε κρατάει κάποιος ας πούμε απο πίσω. (σε όλες της ταχύτητες το κάνει απλά αναφέρω σαν παράδειγμα το παραπάνω) Επίσης αν πατήσω τέρμα γκάζι κάνει μικρά κλωτσήματα, αυτό το είδα σήμερα με ταχύτητα 100χλμ. Πήγα αντιπροσωπία το πήγαμε βόλτα και δεν έχουν ιδέα τι μπορεί να είναι, μετρήσαμε συμπίεση κτλ αλλα ειναι οκ εκτός απο τον 2ο λ που θα αλλαχθεί αύριο. Να αναφέρω οτι έχω και υγραέριο αλλά στο υγραέριο το αμάξι πήγαινει μια χαρά, αυτό το κάνει μόνο στην βενζίνη. Του έριξα σήμερα ένα καθαριστικό Redex μήπως και έχει κανένα μπεκάκι βουλωμένο και έβαλα 100αρα βενζίνη. (κάυσιμο δεν είναι γιατί το ανανεώνω κάθε εβδομάδα). Ξέρεις μήπως κανείς τι μπορεί να είναι ?
(φίλτρα μπουζι αλλαγμένα εδώ και 5000χλμ) Συνολικά χλμ κινητήρα 240000χλμ και με υγράεριο περίπου 70000χλμ.
Τέριος I (J102 Κ3VE)
Σας ευχαριστώ
Kαλησπερα φιλε ελυσες αυτο το προβλημα???Γιατι μου κανει και μενα το ιδιο σε J100 και δεν μπορω να το βρω!!Ευχαριστω!
Παιδι αυτον τον φιλο τον ξερει καποιος??gregvict!!
Άβαταρ μέλους
Nikos-ter1959
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 10:41 pm

Re: Κόμπιασμα κινητήρα

Δημοσίευση από Nikos-ter1959 »

Ρε μαγκες δεν τον ξερει κανεις αυτον τον φιλο που λεω??
gregvict
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 11:56 pm

Re: Κόμπιασμα κινητήρα

Δημοσίευση από gregvict »

Καλησπερα και συγνώμη που για την πάρα πολύ καθυστερημένη απάντηση μου.
Το πρόβλημα το έλυσα, απλά εκλεισα για πάντα το υγραέριο. Στην αρχή και για περίπου 200-300 χλμ μου το έκανε, αλλά μετά έστρωσε. Του έβαλα και 1 καθαριστικό μέσα στο ρεζερβουάρ βενζίνης (δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο) αλλά έστρωσε το αμάξι. Θέλω να πιστεύω, χωρίς να ειμαι σίγουρος όμως οτι οφειλόταν στα μπεκ βενζίνης. Μάλλον επειδή ηταν μονο με υγραέριο ίσως να είχαν ''ξεραθεί''? Δεν ειμαι μηχανικός απλά πιθανολογώ. Και πάλι να με συγχωρείτε για την καθυστερημένη μου απάντηση.
Απάντηση