Εγκατασταση υγραεριου σε terios 1.5

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Απάντηση
exemythos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 1:17 am

Εγκατασταση υγραεριου σε terios 1.5

Δημοσίευση από exemythos »

Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για την αποδοχη.ερωτηση αν καποιος μπορει να με βοθησει:σκεφτομαι για μετατροπη σε υγραεριο και θα ηθελα τη γνωμη σας ευχαριστω
dimiteis
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 10, 2012 12:06 am

Re: Εγκατασταση υγραεριου σε terios 1.5

Δημοσίευση από dimiteis »

ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΕΔΩ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ ΠΕΙΡΑΙΑ!!!!!

http://www.daihatsusena.gr/
daiterios
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 9:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Εγκατασταση υγραεριου σε terios 1.5

Δημοσίευση από daiterios »

exemythos έγραψε:Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για την αποδοχη.ερωτηση αν καποιος μπορει να με βοθησει:σκεφτομαι για μετατροπη σε υγραεριο και θα ηθελα τη γνωμη σας ευχαριστω
Τοποθετοντας συστημα υγραεριου χανεις κατα πολυ την αξιοπιστια του οχηματος και δυστηχως οι συγκεκριμενοι κινητηρες δεν ειναι κατασκευασμενοι για υγραεριο, για να σου δωσω ενα παραδειγμα εχουμε μηχανικο στην περιοχη μου οπου εχει terios, στο συνεργειο του κανει τοποθετησεις συστηματων υγραεριου αλλα στο δικο του terios δεν εχει τοποθετησει τιποτα και το εχει με βενζινη, επισης δεν θα αναφερθω σε περισσοτερες μηχανολογικες λεπτομεριες σχετικα με τις βαλβιδες η το καπακι γιατι θα μπερδευτεις.
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εγκατασταση υγραεριου σε terios 1.5

Δημοσίευση από προσηλιο »

Βαζοντας υγραεριο σιγουρα σκεφτεσαι οτι θα εχεις οικονομια. Καλο ειναι να βλεπεις ομως και την φακα εκτος απο το τυρι.
Πρωτον, η οικονομια που θα εχεις δεν θα ειναι 50% οπως λενε. Πρεπει να σκεφτεσαι σε βαθος χρονου (π.χ δεκαετια) και να βλεπεις τα συνολικα εξοδα, οπως το οτι θα καις και καποια βενζινη, αντικατασταση φιλτρων, αυξημενη καταναλωση υγραεριου εντος πολης, κλπ. Εγω την εχω υπολογισει περιπου 20%.
Δευτερον, ειδικα στο terios θα χασεις σημαντικο χωρο αποσκευων.
Τριτον, εαν βαλεις αεριου ψεκασμου (πιο φτηνο) θα εχεις αυξημενο κινδυνο φθορας των βαλβιδων, ενω εαν βαλεις υγρου ψεκασμου (πιο ακριβο) θα μειωσεις αυτον τον κινδυνο αλλα εχεις αλλα θεματα, οπως θορυβο απο την δεξαμενη και κινδυνο αστοχιας της πολυβαλβιδας, η οποια ειναι αλμυρουτσικη.

Εγω τελικα δεν εβαλα και νομιζω οτι ετσι ειναι καλυτερα.
STAVROS
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2016 2:26 pm

Re: Εγκατασταση υγραεριου σε terios 1.5

Δημοσίευση από STAVROS »

Εγώ έβαλα τον Αύγουστο του 2016. Έχω κάνει σχεδόν 20.000 χλμ και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Οικονομία έχω δει σίγουρα. Υπάρχει βέβαια αύξηση στην κατανάλωση. Δλδ εκεί που ήμουν με βενζίνη στα 10,5/100χλμ, τώρα είμαι στα 11,3/100χλμ. Το σέρβις δεν κοστίζει και τίποτα, δλδ είναι στα 50€ στα 20.000χλμ. Εγώ το έβαλα με 2 χρόνια γραπτή εγγύηση κινητήρα ή 100.000χλμ. Όσο για την βενζίνη καίω περίπου στα 5 λίτρα στα 1.500χλμ λόγω των πρωινών χλμ μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας και να λειτουργήσει το αέριο. Όπως το έχω υπολογίσει έχω οικονομία περίπου 30-35%. Αν κάνεις 20.000χλμ τον χρόνο νομίζω συμφέρει..
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εγκατασταση υγραεριου σε terios 1.5

Δημοσίευση από προσηλιο »

STAVROS έγραψε:Εγώ έβαλα τον Αύγουστο του 2016. Έχω κάνει σχεδόν 20.000 χλμ και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Οικονομία έχω δει σίγουρα. Υπάρχει βέβαια αύξηση στην κατανάλωση. Δλδ εκεί που ήμουν με βενζίνη στα 10,5/100χλμ, τώρα είμαι στα 11,3/100χλμ. Το σέρβις δεν κοστίζει και τίποτα, δλδ είναι στα 50€ στα 20.000χλμ. Εγώ το έβαλα με 2 χρόνια γραπτή εγγύηση κινητήρα ή 100.000χλμ. Όσο για την βενζίνη καίω περίπου στα 5 λίτρα στα 1.500χλμ λόγω των πρωινών χλμ μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας και να λειτουργήσει το αέριο. Όπως το έχω υπολογίσει έχω οικονομία περίπου 30-35%. Αν κάνεις 20.000χλμ τον χρόνο νομίζω συμφέρει..
Συγνωμη, αλλα 5 lt βενζινη στα 1500 χλμ ειναι πολυ λιγο. Εισαι σιγουρος;
Εχεις υγρου ή αεριου ψεκασμου;
STAVROS
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2016 2:26 pm

Re: Εγκατασταση υγραεριου σε terios 1.5

Δημοσίευση από STAVROS »

προσηλιο έγραψε:
STAVROS έγραψε:Εγώ έβαλα τον Αύγουστο του 2016. Έχω κάνει σχεδόν 20.000 χλμ και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Οικονομία έχω δει σίγουρα. Υπάρχει βέβαια αύξηση στην κατανάλωση. Δλδ εκεί που ήμουν με βενζίνη στα 10,5/100χλμ, τώρα είμαι στα 11,3/100χλμ. Το σέρβις δεν κοστίζει και τίποτα, δλδ είναι στα 50€ στα 20.000χλμ. Εγώ το έβαλα με 2 χρόνια γραπτή εγγύηση κινητήρα ή 100.000χλμ. Όσο για την βενζίνη καίω περίπου στα 5 λίτρα στα 1.500χλμ λόγω των πρωινών χλμ μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας και να λειτουργήσει το αέριο. Όπως το έχω υπολογίσει έχω οικονομία περίπου 30-35%. Αν κάνεις 20.000χλμ τον χρόνο νομίζω συμφέρει..
Συγνωμη, αλλα 5 lt βενζινη στα 1500 χλμ ειναι πολυ λιγο. Εισαι σιγουρος;
Εχεις υγρου ή αεριου ψεκασμου;
Υγραέριο. Γιατί είναι λίγα τα 5 - 7 λίτρα στα 1500? Στην αρχή όντως είχα κατανάλωση γύρω στα 25 λίτρα βενζίνη στα 1500. Και κατανάλωση υγραερίου κάτω από 10. Μετά από αναβάθμιση που μου έκαναν στο πρόγραμμα έπεσε η κατανάλωση βενζίνης και αυξήθηκε του υγραερίου.
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Εγκατασταση υγραεριου σε terios 1.5

Δημοσίευση από kostas »

Όλα έχουν να κάνουν με την ρύθμιση στο πρόγραμμα στις πόσες δηλαδή στροφές έχει προγραμματιστει να ψεκάζει βενζίνη.
Αν για την προστασία των βαλβίδων έχεις επιλέξει να βγαίνει το γκάζι μετά τις 3500 στροφές τότε θα καις παραπάνω βενζίνη είναι αντιστρόφως ανάλογα τα πράγματα.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
προσηλιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 5:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εγκατασταση υγραεριου σε terios 1.5

Δημοσίευση από προσηλιο »

STAVROS έγραψε:
προσηλιο έγραψε:
STAVROS έγραψε:Εγώ έβαλα τον Αύγουστο του 2016. Έχω κάνει σχεδόν 20.000 χλμ και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Οικονομία έχω δει σίγουρα. Υπάρχει βέβαια αύξηση στην κατανάλωση. Δλδ εκεί που ήμουν με βενζίνη στα 10,5/100χλμ, τώρα είμαι στα 11,3/100χλμ. Το σέρβις δεν κοστίζει και τίποτα, δλδ είναι στα 50€ στα 20.000χλμ. Εγώ το έβαλα με 2 χρόνια γραπτή εγγύηση κινητήρα ή 100.000χλμ. Όσο για την βενζίνη καίω περίπου στα 5 λίτρα στα 1.500χλμ λόγω των πρωινών χλμ μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας και να λειτουργήσει το αέριο. Όπως το έχω υπολογίσει έχω οικονομία περίπου 30-35%. Αν κάνεις 20.000χλμ τον χρόνο νομίζω συμφέρει..
Συγνωμη, αλλα 5 lt βενζινη στα 1500 χλμ ειναι πολυ λιγο. Εισαι σιγουρος;
Εχεις υγρου ή αεριου ψεκασμου;
Υγραέριο. Γιατί είναι λίγα τα 5 - 7 λίτρα στα 1500? Στην αρχή όντως είχα κατανάλωση γύρω στα 25 λίτρα βενζίνη στα 1500. Και κατανάλωση υγραερίου κάτω από 10. Μετά από αναβάθμιση που μου έκαναν στο πρόγραμμα έπεσε η κατανάλωση βενζίνης και αυξήθηκε του υγραερίου.
Το καταλαβαινω οτι θες να υπερασπιστεις την επιλογη σου αλλα αυτο παραπαει!
Η "παραλληλη" καταναλωση βενζινης ειναι τουλαχιστον 5% της καταναλωσης υγραεριου.
Φιλικα σου λεω, αν σου εβαλαν τοσο μικρη ρυθμιση, κοιτα να εισαι τυπικος στον ελεγχο των βαλβιδων.
STAVROS
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2016 2:26 pm

Re: Εγκατασταση υγραεριου σε terios 1.5

Δημοσίευση από STAVROS »

Τώρα εσύ τι κόλλημα τραβάς δεν μπορώ να το καταλάβω. Υπερασπίστηκα την επιλογή μου? Όποιος θέλει βάζει και αντιμετωπίζει τις τυχόν συνέπειες και όποιος δεν θέλει δεν βάζει. Υπάρχει κάποιος λόγος να πω ψέμματα για την κατανάλωση? Αυτό καίει, αυτό λέω.
Απάντηση