Αισθητήρας λ

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Απάντηση
gregvict
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 11:56 pm

Αισθητήρας λ

Δημοσίευση από gregvict »

Καλησπέρα σε όλους,
Μετά απο 210.000χλμ ο αισθητήρας λ παρέδωσε πνεύμα (σύμφωνα πάντα με το διαγνωστικό της αντιπροσωπίας). Μου ανέφεραν οτι δεν χρειάζεται αλλαγή, απλά θα καταναλώνει πιο πολύ??? (και συμπληρώνω οτι ίσως να καταπονήτε ο καταλύτης)
Αναζητώ τον κωδικό ή την αντιστοιχία του να προβώ σε αγορά του ανταλακτικού, μιας και το κόστος είναι υψηλό όταν είσαι άνεργος. Είναι το Terios Ι Μοντ. 2005, και η ακριβής διάγνωση, προφορίκη, χαλασμένος ο ανω αισθητήρας οξυγόνου (λ).
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμουν ευγνώμων.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αισθητήρας λ

Δημοσίευση από Pesketzis »

Αν και αργά η απάντηση.... Φυσικά και να τον αλλάξεις τον αισθητήρα, ακριβώς αυτό που είπες συμβαίνει, καις περισσότερη βενζίνη και σε λίγο θα θέλεις και καταλύτη και μην σου πω πόσο κοστίζει γιατί είναι πολύ πολύ ποιο ακριβός από τον αισθητήρα που και αυτόν θα τον πληρώσεις.
gregvict
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 11:56 pm

Re: Αισθητήρας λ

Δημοσίευση από gregvict »

Pesketzis έγραψε:Αν και αργά η απάντηση.... Φυσικά και να τον αλλάξεις τον αισθητήρα, ακριβώς αυτό που είπες συμβαίνει, καις περισσότερη βενζίνη και σε λίγο θα θέλεις και καταλύτη και μην σου πω πόσο κοστίζει γιατί είναι πολύ πολύ ποιο ακριβός από τον αισθητήρα που και αυτόν θα τον πληρώσεις.
Ποτέ δεν είναι αργά! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας! Θα μπορούσατε να μου πείτε την αντιστοιχία του λ, γιατί απο την αντιπροσωπία μου είπανε ένα κόστος 250 ευρω. (δεν ξέρω αν είναι υπερβολικο ή όχι αυτο το ποσο, αλλά στις μέρες που διανύουμε είναι κάπως τσιμπημένο).
Σας ευχαριστώ θερμα!
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Αισθητήρας λ

Δημοσίευση από kostas »

Αλλαξα τον πρώτο αισθητήρα λ πριν τον καταλύτη στο terios j102 .
Κωδικός γνήσιου ανταλλακτικού 89465-97405 denso
Έβαλα σε plue print ADD 67001
IMG_20230109_125451.jpg
IMG_20230109_125509.jpg
Ο παλιός είχε κόψει αντίσταση μετρήθηκε σύμφωνα με το service manual
IMG_20221230_203804.jpg
Και video από την αλλαγή

https://youtube.com/watch?v=cVOw-9FLoVM ... IECMiOmarE
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Απάντηση