Λαδοσυζήτηση

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
iasonas.theo
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 5:23 pm
Τοποθεσία: Πεντέλη

Λαδοσυζήτηση

Δημοσίευση από iasonas.theo »

Καλησπέρα στην ομάδα οι ιδιοκτήτες τεριος 1 με τον j100 97-2000 τι λάδι βάζετε?Εγώ του βάζω 20w50 castrol το οπιο ομως δεν ειναι συνθετικό και λέω μήπως πρέπει να βάλω κάτι σε σνθετικό?
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 1:48 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Λαδοσυζήτηση

Δημοσίευση από Synteknos »

Το 20W-50 είναι ακατάλληλο λάδι για το Terios! H Daihatsu ορίζει συνθετικό 5W-30 και αυτό πρέπει να βάλεις. Ο κινητήρας είναι κατασκευασμένος να λειτουργεί με αυτό το ιξώδες. Το 20W-50 είναι χοντρό λάδι και δεν λιπαίνει σωστά τον κινητήρα. Το οτι το λάδι που του βάζεις ειναι Castrol δεν σώζει τίποτα :) Ο Νεκτάριος που την ψάχνει τη δουλειά προτείνει Motul, εγώ βάζω Motorex που το παίρνω από την δουλειά. Μια χαρά είναι.

Σου προτείνω να αλλάξεις άμεσα λάδι και να μην ξεχασεις και το φίλτρο λαδιού για να μην μείνει μέσα στο μοτέρ το άλλο λάδι ;)
Τί ωραίο τα όνειρα να γίνονται πραγματικότητα αναπάντεχα!...
iasonas.theo
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 5:23 pm
Τοποθεσία: Πεντέλη

Re: Λαδοσυζήτηση

Δημοσίευση από iasonas.theo »

ρώτησα στην αντιπρωσωπεία στη sena και μου ειπαν οτι το τεριος το πρωτο (προ φεισλιφτ)περνει 20W50 δεν ισχυει?το αυτοκινητο δεν το εχω πολυ καιρο στα χερια μου και κοντευω να τρελαθω με αυτο το
Στιγμιότυπο 2016-05-23, 11.12.36 μμ.png
θεμα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
iasonas.theo
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 5:23 pm
Τοποθεσία: Πεντέλη

Re: Λαδοσυζήτηση

Δημοσίευση από iasonas.theo »

απο καποιους ακοοω οτι περνει 5w30 και απο καποιους αλλους 20W50 τι υσχυει τελικα?
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Λαδοσυζήτηση

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Αρχικά, ηρέμησε!

Δες παρακάτω:
https://www.motul.com/gr/el/products/recommendation

Διάλεξε σύμφωνα με τις συνθήκες χρήσης.
Υπόψη ότι ένα λάδι ρευστότητας 0W-XX ή 5W-XX είναι από αυτή την άποψη καταλληλότερο λάδι για σωστή λίπανση του κινητήρα όταν αυτός είναι κρύος (Χειμώνα-Καλοκαίρι), όταν η λειτουργία του κινητήρα είναι ολιγόλεπτη (συχνά ξεκινήματα-σβησίματα, μικρές αποστάσεις όπως σπίτι-εργασία-ψώνια, κλπ), όταν πρέπει να ξεκινήσουμε σύντομα (που έτσι πρέπει να ξεκινάμε για να ζεσταίνονται όλα τα κινούμενα μέρη ομοιόμορφα), όταν δεν έχουμε την πολυτέλεια να οδηγούμε συντηρητικά μέχρι να ανεβάσει και σταθεροποιήσει την θερμοκρασία του ο κινητήρας για τουλάχιστον 10', κλπ.

Συμπερασματικά προτείνω:
Αν δεν μπορείς να ξοδευτείς άμεσα και με δεδομένο της παλαιότητας και πιθανών φθορών στον κινητήρα:
Καλοκαίρι είναι, υψηλές θερμοκρασίες έχουμε, πρόσεχε να κάνεις ομαλό ζέσταμα του κινητήρα σου σε κάθε ξεκίνημα, ελαχιστοποίησε τα συχνά σβησίματα-ξεκινήματα του κινητήρα σου και κράτα το λάδι σου.
Πριν χειμωνιάσει, άλλαξε το με ένα 5W-30 μαζί με το φίλτρο.
Αν μπορείς να ξοδευτείς άμεσα, άλλαξε λάδια-φίλτρο το συντομότερο.
iasonas.theo
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 5:23 pm
Τοποθεσία: Πεντέλη

Re: Λαδοσυζήτηση

Δημοσίευση από iasonas.theo »

Eντάξει ηρεμος ειμαι αλλα το θεμα ειναι πως η αντιπροσωπεια μου λεει πως μονο το 20W50 κανει και οτι αν βαλω λεπτοτερο θα το κάψει αυτο ειναι το θεμα (το πρωι μιλησα με καλογριτσα)
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Λαδοσυζήτηση

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Η εμπειρία του συνεργείου είναι σημαντική.
Αν ο κινητήρας σου είναι φθαρμένος, βάζε 20W-50, φρόντιζε τα ξεκινήματα σου και άλλαζε τα λάδια σου συχνά.
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Λαδοσυζήτηση

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

NEKTARIOS έγραψε:Η εμπειρία του συνεργείου είναι σημαντική.
Αν ο κινητήρας σου είναι φθαρμένος, βάζε 20W-50, φρόντιζε τα ξεκινήματα σου και άλλαζε τα λάδια σου συχνά.
Να διευκρινίσω για τα άνω γραφόμενά μου ότι εξακολουθώ να έχω την άποψη ότι το σωστότερο λάδι είναι με ιξώδες 5W-ΧΧ ή 0W-XX και μόνο αν είχα εκτός ορίων φθορές θα εξέταζα την χρήση λιπαντικού άλλου ιξώδους, π.χ 10W-XX ή 15W-XX ή 20W-XX.
iasonas.theo
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 5:23 pm
Τοποθεσία: Πεντέλη

Re: Λαδοσυζήτηση

Δημοσίευση από iasonas.theo »

Νεκτάριε μιας και το εχεις ψάξει το θέμα μου επιτρέπεις να σε πάρω ενα τηλέφωνο για ν ασου πω την ολη φαση με το αυτοκινητο?
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: Λαδοσυζήτηση

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Ιάσονα, αν είμαι σωστός με το όνομά σου, το τηλέφωνό μου είναι διαθέσιμο στην ιστοσελίδα μας για να μου τηλεφωνεί όποιος θέλει. Συνήθως απογευματινές ώρες είναι ευκολότερο να μιλήσω.

Εκτός από την κουβέντα που θέλεις να κάνουμε, έχεις ρωτήσει για την περίπτωσή σου, τι προτείνουν άλλα συνεργεία εκτός από αυτό/ά που έχεις ρωτήσει και γιατί κάνουν αυτή την πρόταση;

Μόλις μπήκα και στην Castrol. Δες από τον οδηγό εύρεσης του κατάλληλου λαδιού ότι προτείνει 5W-30 ή 10W-40.
Στα PDS των λαδιών της η Castrol γράφει το πασίγνωστο και αυτονόητο " Έως και το 75% της φθοράς του κινητήρα συμβαίνει μέχρι αυτός να φθάσει στη θερμοκρασία λειτουργίας του".
Δες ενδεικτικά: http://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusio ... 8ML4LJ.pdf

Επίσης ενδεικτικά για ένα από τα 2 λάδια 5W-30:
http://applications.castrol.com/oilsele ... 1997-2001)
Απάντηση