περιεργα σβησιματα

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
dkmusic
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 1:18 pm

περιεργα σβησιματα

Δημοσίευση από dkmusic »

εδω και μερικες μερες το τεριακι (2006 1500) μου σβηνει και με εχει αφησει καμμια 5-6 φορες ...το παω στο μηχανικο μου λεει ολα καλα τα βλεπω ...βαζω 20ε κατοσταρα και ενα καθαριστικο μεσα και μετα απο μια μερα κυκλοφοριας τιποτα ακομη σημερα με σφησε 3-4 φωρες .....μολις σβησω και ξανανοιξω συνηθως παιρνει και αν οχι με την πρωτη μετα απο 2-3 πρωσπαθειες ...οταν παρει το αμαξι σερνετε τελειως ...μετα σα να ξαμπουκωνει και παει κανονικα ...στο torque δε μου βγαζει σφαλμα αλλα εχει long term fueltrims 60 % .......τι λετε ? (εχω κλησει συνεργειο για παρασκευη )
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: περιεργα σβησιματα

Δημοσίευση από Pesketzis »

Λαμπάκι κινητήρα δεν σου ανάβει προφανώς για να μην το γράφεις.
Το μυαλό μου έτσι όπως το περιγράφεις πάει στην τροφοδοσία καμιά βενζιναντλία, κανένα ρελέ κ.τ.λ. ή σε καμιά εξάτμιση βουλωμένη αν και λίγο δύσκολο το δεύτερο.
Για πάνε την παρασκευή στο μάστορα να μας πεις τι ήταν να φύγουμε από την περιέργεια.
dkmusic
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 1:18 pm

Re: περιεργα σβησιματα

Δημοσίευση από dkmusic »

ναι λαμπακι δεν αναψε ουτε και εβγαλε κανενα σφαλμα που τσεκαρα ....αν ηταν εξατμιση θα ζητουσε καυσιμο ?
το ρελε που ειναι της αντλιας ? οταν ανοιγω παντος ακουγετε να δουλευει η αντλια πισω πριν βαλω μπρως .....δε παιζει να εχει βουλωσει κατι απο βρωμιες η νερο κτλ ? το αμαξι εχει 30-40 000 κμ μονο
dkmusic
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 1:18 pm

Re: περιεργα σβησιματα

Δημοσίευση από dkmusic »

σημερα το πρωι που χα να το παω δεν πηρε καν με τιποτα ...μαλλιστα καθε μερα απο προχτες και χειροτερα ...σημερα δεν ακουγα το θορυβο της αντλιας καν οταν ανοιγα το κλειδι ..οποτε μαλον φανηκε ο υποπτος ....το εχω παει οποτε περιμενουμε και την επισημη διαγνωση
dkmusic
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 1:18 pm

Re: περιεργα σβησιματα

Δημοσίευση από dkmusic »

πρωι πρωι ειχα τηλ ...διαγνωση η πλεξουδα που πηγαινει στην τρομπα βενζινης δεν εκανε επαφη ..και μια επιανε μια οχι ..........
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: περιεργα σβησιματα

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

Κομμένο/α καλώδιο/α ή κάποιος σύνδεσμος χαλαρός/μετακινημένος;
dkmusic
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 1:18 pm

Re: περιεργα σβησιματα

Δημοσίευση από dkmusic »

ναι φιλε μου απο οτι μου παν μεσα στη φισα δεν πιαναν καλα τα σιδερακια .......ειχα και μια παραπλευρη δε ξερω αν ειναι απο εκει αλλα δε μου δειχνει το ποσα κμ αυτονομια εχω ....σημερα ολη μερα παντως δεν εκανε ουτε τσικ
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: περιεργα σβησιματα

Δημοσίευση από kostas »

περίεργη βλάβη για τις φισες του terios μάλλον θα ειχε οξυδωθει!απο τιποτα ποταμια...
δες την διαδικασια αλλαγης τρομπας.
https://www.youtube.com/watch?v=TAJeyMSUUzc
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
dkmusic
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 1:18 pm

Re: περιεργα σβησιματα

Δημοσίευση από dkmusic »

κωστα το αμαξι ειναι και σα καινουριο και καινουριο παρ οτι του 2006 ......σιγουρα δεν παιζει ποταμι μιας και το χε ηλικιομενος ....τι να πω
NEKTARIOS
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2014 12:47 am

Re: περιεργα σβησιματα

Δημοσίευση από NEKTARIOS »

kostas έγραψε:περίεργη βλάβη για τις φισες του terios μάλλον θα ειχε οξυδωθει!απο τιποτα ποταμια...
δες την διαδικασια αλλαγης τρομπας.
https://www.youtube.com/watch?v=TAJeyMSUUzc
Μπράβο, μου αρέσει που βοηθιόμαστε με το να ενημερωνόμαστε/εκπαιδευόμαστε μεταξύ μας αλλά και με το να μοιραζόμαστε προβληματισμούς και λύσεις.
Απάντηση