Terios 2005 k3 ve - Πρόβλημα στον κινητηρα

Ότι αφορά τον κινητήρα του Terios
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Terios 2005 k3 ve - Πρόβλημα στον κινητηρα

Δημοσίευση από Pesketzis »

Καλησπέρα και από εμένα.
Το προϊόν που γράφεις όπως και πολλά παρόμοια άλλων εταιριών δεν σου λύνουν το πρόβλημα απλά στο "κουκουλώνουν".
Αν θέλεις μόνιμη λύση είναι επισκευή του κινητήρα σου η αλλαγή. Το ποιο από τα δύο σε συμφέρει θα πρέπει να ανοίξεις τον δικό σου να τα βάλεις κάτω με τον τεχνικό και να βγάλετε κοστολόγια επισκευής.
Συνήθως με αξιόπιστα υλικά και όχι με τρίτης διαλογής που τώρα τελευταία βλέπουμε να κυκλοφορούν στην αγορά δεν συμφέρει η επισκευή αλλά αυτό μην το δένεις και κόμπο.
Έναν καλό μεταχειρισμένο, με πραγματική εγγύηση και όχι μόνο στα λόγια, θα τον βρεις γύρω στα 1000 ευρώ από εκεί και πέρα βλέπεις τι χρειάζεται ο δικός σου και πόσο κοστίζουν τα ζυγίζεις και προχωράς ανάλογα.
Το νου σου όμως στον τεχνικό που θα το αναλάβει, γιατί σε περίπτωση επισκευής αυτός έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στην αξιοπιστία της επέμβασης.

Υ.Γ. Κάπου διάβασα ότι μπαίνει και από Sirion και είναι ποιο φθηνός.
Στο ποιο φθηνός θα συμφωνήσω αλλά στο ότι μπαίνει κρατήστε μια μικρή επιφύλαξη.
Ναι μπορούμε να βάλουμε και από Ferrari αν κόψουμε λίγο τα φτερά και μεγαλώσουμε λίγο το χώρο αλλά το βλέπετε να είναι οκ?
Αυτό που θέλω να πω είναι, ότι για να μπει ο κινητήρας του Sirion στο Terios χρειάζονται ένα κάρο μετατροπές μιας και μπορεί εμφανισιακά να είναι ίδιοι αλλά είναι κατασκευασμένοι για διαφορετικά αυτοκίνητα και με τελείως διαφορετικό προσανατολισμό.
Sotirios
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Αύγ 10, 2015 8:15 am

Re: Terios 2005 k3 ve - Πρόβλημα στον κινητηρα

Δημοσίευση από Sotirios »

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σαν προσωρινή λύση το σκέφτομαι , μιας και την τελευταία φορά που πήγα στο επίσημο συνεργείο για αλλαγή λαδιών μου το γέμισαν με 4 λίτρα χωρίς να το τσεκάρουν (μάλλον για να μου δημιουργησουν μεγαλύτερο πρόβλημα ???) μιας και το μοτέρ 3,5 έως 3,7 λίτρα δεν παίρνει? Πως το σχολιάζεται αυτό το γεγονός ?
Pesketzis
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 11:26 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Terios 2005 k3 ve - Πρόβλημα στον κινητηρα

Δημοσίευση από Pesketzis »

Ο κατασκευαστής αναφέρει 3,2 με φίλτρο, αλλά από συσκευασία σε συσκευασία βλέπουμε διαφορές γιαυτό λέμε 3,5 λίτρα.
Φυσικά δεν μπορώ να σχολιάσω για κάτι που δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να έχω άποψη για το τι κάνει ο κάθε συνάδελφος στο κατάστημά του.
ecothe
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 10:03 pm

Re: Terios 2005 k3 ve - Πρόβλημα στον κινητηρα

Δημοσίευση από ecothe »

Kαλησπερα σε όλους.Είμαι παλιό μέλος απο το 2005 που αγόρασα μεταχειρισμένο TERIOS j 102 με τον κινητήτα κ3.Το πήρα με 32.000 χιλιόμετρα και σήμερα έχει 224.000 χιλιόμετρα. Το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ κατα 95%στον εθνικο δρόμο ΑΘΗΝΑ σε χωριό της πελοπονήσου .Είμαι άριστος οδηγός με εμπειρια ετών ΔΕΝ εχει παει ποτε πανω απο 4.000 στροφες και οι εμπειριες μου είναι ¨
- Καίει βενζίνη αρκετή (με σταθερή ταχύτητα 90 χλμ βγαζει με πολύ βία 520 χλμ.
-Εχει ακριβα ανταλακτικα σασιού και κινητήρα
-Δεν εχει πλέον ανταλλακτικά διότι δεν υπαρχει αντιπροσωπεία στην ελλάδα
-Το χειρότερο ολων και μη αναμενώμενο απο ακριβό για την εποχή του αυτοκίνητο αλλα και γνησιο ΙΑΠΩΝΈΖΙΚΟ ειναι ο κινητήραςο οποίος είναι δυσκολα επισκευάσιμος ειδικά ο Κ3 .Χωρίς να ανεβασει ποτε θερμοκρασια στα 212.000 χλμ εβγαλε νερα απο την εξάτμιση.Το γνωστό προβλημα των Terios.Απαραδεκτο για αυτοκινητο που κινηται σαν γκομενα στην εθνικη (ποτε πανω απο 110 χλμ).Να σημειώσω οτι ασχολουμαι με μαστοριλικι και εχω ανοιξει γυρω στους 4 κινητηρες αυτοκινητων.Ο κος ΠΕΣΚΕΝΤΖΗΣ ειναι σοβαροτατος τεχνικος και να τον εμπιστευεστε μετα απο συζητησεις με πολλους μηχανικους ο λογος που εγινε αυτο δεν βρεθηκε.Το αυτοκινητο ανοιχτηκε σε συνεργειο με εμενα βοηθο περαστηκαν γνησιες φλαντζες οπως πολυ σωστα λεει ο κος,ΠΕΣΚΕΝΤΖΗΣ πλανισμα και ολα τα συναφη.Τελος αλαχτηκε το ψυγειο διοτι το παλιο ειχε καπακι αλουμινιου που με τη ηλεκτρόληση βουλωσε το ψυγειο,.Το αυτοκινητο βγαζει ακομα νερο απο την εξατμηση 1 λιτρο στο 800 χλμ σε ΕΘΝΙΚΗ .Το πρόβλημα ΔΕΝ διορθώνεται οπως μου ειχαν πει πριν το ανοιξω πολλοι μηχανικοι.Κριμα διοτι ειναι υπεροχο αυτοκινητο και πραγματικος εργατης και γιαπονεζικο.Περιμενα να βγαλει πανω απο 300.000 xlm .Με απογοητευσε .
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Terios 2005 k3 ve - Πρόβλημα στον κινητηρα

Δημοσίευση από kostas »

Τελος αλλάχτηκε το ψυγείο διότι το παλιό είχε καπάκι αλουμινίου που με τη ηλεκτρόλυση βούλωσε το ψυγείο,

Καλησπέρα κρίμα που δεν λύθηκε το πρόβλημα μετά την επισκευή εχω μια απορία με την ηλεκτρόλυση που αναφέρεις.
Το μαμά ψυγείο είχες? το μεταλλικό? Άλλαζες παραφλου ανά 2 χρόνια?
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Nikos-ter1959
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 10:41 pm

Re: Terios 2005 k3 ve - Πρόβλημα στον κινητηρα

Δημοσίευση από Nikos-ter1959 »

ecothe έγραψε:Kαλησπερα σε όλους.Είμαι παλιό μέλος απο το 2005 που αγόρασα μεταχειρισμένο TERIOS j 102 με τον κινητήτα κ3.Το πήρα με 32.000 χιλιόμετρα και σήμερα έχει 224.000 χιλιόμετρα. Το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ κατα 95%στον εθνικο δρόμο ΑΘΗΝΑ σε χωριό της πελοπονήσου .Είμαι άριστος οδηγός με εμπειρια ετών ΔΕΝ εχει παει ποτε πανω απο 4.000 στροφες και οι εμπειριες μου είναι ¨
- Καίει βενζίνη αρκετή (με σταθερή ταχύτητα 90 χλμ βγαζει με πολύ βία 520 χλμ.
-Εχει ακριβα ανταλακτικα σασιού και κινητήρα
-Δεν εχει πλέον ανταλλακτικά διότι δεν υπαρχει αντιπροσωπεία στην ελλάδα
-Το χειρότερο ολων και μη αναμενώμενο απο ακριβό για την εποχή του αυτοκίνητο αλλα και γνησιο ΙΑΠΩΝΈΖΙΚΟ ειναι ο κινητήραςο οποίος είναι δυσκολα επισκευάσιμος ειδικά ο Κ3 .Χωρίς να ανεβασει ποτε θερμοκρασια στα 212.000 χλμ εβγαλε νερα απο την εξάτμιση.Το γνωστό προβλημα των Terios.Απαραδεκτο για αυτοκινητο που κινηται σαν γκομενα στην εθνικη (ποτε πανω απο 110 χλμ).Να σημειώσω οτι ασχολουμαι με μαστοριλικι και εχω ανοιξει γυρω στους 4 κινητηρες αυτοκινητων.Ο κος ΠΕΣΚΕΝΤΖΗΣ ειναι σοβαροτατος τεχνικος και να τον εμπιστευεστε μετα απο συζητησεις με πολλους μηχανικους ο λογος που εγινε αυτο δεν βρεθηκε.Το αυτοκινητο ανοιχτηκε σε συνεργειο με εμενα βοηθο περαστηκαν γνησιες φλαντζες οπως πολυ σωστα λεει ο κος,ΠΕΣΚΕΝΤΖΗΣ πλανισμα και ολα τα συναφη.Τελος αλαχτηκε το ψυγειο διοτι το παλιο ειχε καπακι αλουμινιου που με τη ηλεκτρόληση βουλωσε το ψυγειο,.Το αυτοκινητο βγαζει ακομα νερο απο την εξατμηση 1 λιτρο στο 800 χλμ σε ΕΘΝΙΚΗ .Το πρόβλημα ΔΕΝ διορθώνεται οπως μου ειχαν πει πριν το ανοιξω πολλοι μηχανικοι.Κριμα διοτι ειναι υπεροχο αυτοκινητο και πραγματικος εργατης και γιαπονεζικο.Περιμενα να βγαλει πανω απο 300.000 xlm .Με απογοητευσε .
Ρε παιδια οσον αφορα το θεμα βενζινης οντως καιει πολυ εγω εχω to j100 και
επισκευη πριν 2 μηνες καινουργια ολλα!!Το θεμα ειναι ομως οτι στα χαρακτηριστικα
του αμαξιου λεει οτι καιει 7,7 μικτο τπτ δλδ!!Γιατι τοτε την κατεβαζει σαν νερο!! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2019 12:17 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Terios 2005 k3 ve - Πρόβλημα στον κινητηρα

Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΤΡΑ »

Το δικό μου j102 εκτός και λίγο εντός 7,5-8 καίει άλλα δεν το σανιδώνω και ταχύτητα Μαξ 100. Επίσης ομολογώ πως πάει πολύ σβέλτα για 4χ4 όταν θες.
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Terios 2005 k3 ve - Πρόβλημα στον κινητηρα

Δημοσίευση από kostas »

Έτσι όπως λέει ο Αντώνης συμπληρώνω max 80km με 2500-2700 στροφές η οικονομική οδήγηση.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Nikos-ter1959
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2017 10:41 pm

Re: Terios 2005 k3 ve - Πρόβλημα στον κινητηρα

Δημοσίευση από Nikos-ter1959 »

kostas έγραψε:Έτσι όπως λέει ο Αντώνης συμπληρώνω max 80km με 2500-2700 στροφές η οικονομική οδήγηση.
Aμα παω φιλε Κωστα για κυνηγι Τριπολη με 80km θα πρεπει να φυγω
2 τη νυχτα για να ειμια Τριπολη 7 ωρα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
kostas
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 9:31 am

Re: Terios 2005 k3 ve - Πρόβλημα στον κινητηρα

Δημοσίευση από kostas »

Νίκο μετά το τούνελ Αρτεμισίου βάλε νεκρά και άστο κατηφόρα είναι μεχρι τα διόδια σε βγάζει.... :lol: :lol: :lol:
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
Εικόνα
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Απάντηση